חדר הנהגת ההסתדרות בקומה החמישית בבית ההסתדרות היה צר מלהכיל הבוקר (רביעי) את כלל המשתתפים. מלבד נציגים הנהגת ההסתדרות אשר ייצגו את ציבור העובדים המאורגן בישראל התכנסו באופן יוצא דופן כלל אירגוני הנכים בישראל סביב שולחן אחד, ודנו יחד עם יושב ראש ההסתדרות, אבי ניסנקורן, בהמשך המאבק שלהם להעלאת קצבאות הנכות.

כינוס שכזה אינו דבר רגיל, ולא בכדי. מדיניות הממשלה יצרה במשך עשרות שנים פיצולים ותתי פיצולים של הנכים. נכי הפוליו מטופלים באופן שונה מנכי הגזזת שמטופלים באופן שונה מנפגעי תאונות עבודה. וכך גם התמריצים שניתנו ליציאה לעבודה השפיעו באופן שונה על אוכלוסיית החירשים מול אוכלוסיית העיוורים מול פגועי הנפש. מדיניות ממשלתית זו, אשר ניתן גם לקרוא לה הפרד ומשול, הקשתה על הנכים – הנאבקים על קיומם בכבוד כבר קרוב ל-15 שנים – להתארגן יחד לפעולה משותפת. יתכן שהיה בממשלה מי שקיווה שכך יהיה גם בסיבוב הנוכחי של המאבק.

פגישת ארגוני הנכים בהסתדרות, 27/9/2017. מימין לשמאל: יו"ר הסתדרות עובדי המדינה אריאל יעקובי, יו"ר עמותת "נכה, לא חצי בן אדם" אלכס פרידמן, יו"ר ארגון המורים רן ארז, יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, ראש מטה המאבק למען הנכים נעמי מורביה, הממונה על תעסוקת עובדים עם מוגבלות בהסתדרות גיא שמחי, יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות אבי אדרי. (צילום: אורן כהן, דוברות ההסתדרות.)

אם היה מי שחשב כך, הכינוס של הבוקר צריך לגרום לו לשקול שנית. השיחה הארוכה שהתפתחה, בה לקחו חלק נציגי כלל האירגונים, יצרה – אולי לראשונה – מצע משותף למאבק על קצבאות הנכות והקיום בכבוד. רבים מהדוברים ציינו בחיוב את ההתגייסות של ציבור העובדים למערכה, התגייסות שבאה לכדי ביטוי במספר פגישות, ובקמפיין של שלטי רחוב בימים האחרונים.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

"האמירה ככלות כוחי אל תעזבני, זהו ציווי מוסרי של כולם" אמר ניסנקורן לנוכחים בחדר, "גם של ממשלת ישראל וגם של ההסתדרות, ולכן אנחנו במאבק אתכם, בלב ובנפש. זהו מאבק מוצדק ונכון, לא רק בשביל אנשים עם מוגבלות אלא לכל החברה הישראלית. הדגש הוא לא על השביתה אלא על מציאת פתרון משותף", אמר ניסנקורן אך הבהיר -"אם לא תהיה ברירה נכריז סכסוך עבודה כללי".

"ההסתדרות תצטרף אלינו באופן מלא, ואם יהיה צורך בהפעלת נשק השביתה, מר אבי ניסנקורן יפעיל אותו" אמרה נעמי מורביה והדגישה כי בישיבה נכחו ראשי ועדים גדולים, ביניהם חברת החשמל, התעשיה האווירית, ראשות שדות התעופה ורכבת ישראל, וכן ראשי ארגון המורים והסתדרות המורים. "כולם כאחד מתגייסים לעמוד לצידנו במאבק הכי חברתי, הכי צודק והכי הרואי שהתנהל בשנים האחרונות במדינת ישראל, ואנחנו מברכים את יו"ר ההסתדרות על שנטל את ההובלה".

ניסנקורן הדגיש בדבריו גם את העקרונות המרכזיים המחייבים את המשך המאבק על גובה הקצבה. "השיטה של הצמדה למדד היא לא נכונה. אנחנו רוצים לעשות תיקון שיהיה תיקון היסטורי. הקצבה תהיה צמודה לשכר הממוצע במשק באופן שהפערים לא יגדלו מחדש" אמר.

"בסופו של דבר יצטרכו לקבל החלטות קשות"

עקרון נוסף שהדגיש ניסנקורן הוא עידוד היציאה של עובדים עם מוגבלויות לשוק העבודה, "נכון שעקרון זה מורכב וקשה יותר למימוש וליישום כי זה עקרון שמצריך להכשיר גם את האוכלוסייה האזרחית, העובדים, המעסיקים, וגם את האנשים עם מוגבלות, אך זה עיקרון שאסור לוותר עליו. השיטה הנהוגה היום מייצרת מוטיבציה שלילית לצאת לעבודה ואת הנושא הזה צריך לתקן" אמר, כשהוא מתייחס במיוחד לצורך לשנות את חוק לרון, המגביל נכים כך שמעל להכנסה מסויימת קצבתם עלולה להישלל לצמיתות.

באשר לגובה הקצבה ולאופן חלוקתה – אמר ניסנקורן, "אנחנו צריכים לדעת שבסופו של דבר יצטרכו לקבל החלטות קשות, שהן לאו דווקא צדק אבסולוטי. האמירה 'נכה – לא חצי בן אדם' יש בה אמת מוסרית, אבל יש גם אילוצים. צריכים לראות בסופו של דבר מה מסגרת התקציב ולהיות ריאליים. בתוך המסגרת התקציבית צריכים להבין איך מחלקים אותה, לאיפה זה נכנס ובכמה פעימות, איך מעגנים את זה באופן שזה יתקיים בצורה אמיתית ולא יישאר רק על הנייר". בנוסף  הדגיש יו"ר ההסתדרות כי החלוקה צריכה להיות כמה שיותר אוניברסלית.

התנועה בצומת רעננה מרכז בסמוך למסוף האוטובוסים נחסמה על ידי פעילי מאבק הנכים (צילום: "הנכים הופכים לפנתרים")

במסגרת המפגש, הוקם לראשונה צוות משא ומתן מטעם ארגוני הנכים שיהיה משותף ליו"ר ההסתדרות, יו"ר 'נכה לא חצי בן אדם' אלכס פרידמן, פעיל ארגון 'מתמודדי הנפש לשמ"ה' אבי אורן, ראש 'מטה המאבק למען הנכים' נעמי מורביה, יו"ר 'קואליציית ארגוני הנכים' ד"ר עמיחי טמיר, יו"ר 'ארגון נכי הפוליו' וחבר הנהלת 'פורום ארגוני הנכים' דורון יהודה והממונה בהסתדרות על יישום צו ההרחבה לשילוב עובדים עם מוגבלויות גיא שמחי. "נייצג אתכם נאמנה ולא נשאיר אף פצוע בשטח", הבטיחה נעמי מורביה לציבור הנכים, "כל הנכים כולם, על כל סוגי הנכויות יהיו על שולחן המו"מ, ויקבלו את מה שמגיע להם". ייחודו של הקמת צוות המו"מ, בכך שכיום אין בישראל ארגון יציג רישמי המייצג את כלל הנכים בישראל. המאבק המתנהל בחודשים האחרונים מתאפיין בריבוי ארגונים שונים, שפעמים רבות מצאו עצמם נאבקים זה בזה ומתקשים לגבש נציגות מוסכמת לניהול מו"מ.

עם זאת, היו גם מי שנותרו סקפטיים לאחר הפגישה. מהארגון 'הנכים הופכים לפנתרים', אשר אחראי לחסימות כבישים רבות לאחרונה נמסר: "כל עוד שלא יחתם עם ציבור הנכים, כולל 'הנכים הופכים לפנתרים', הסכם להעלאת קיצבת הנכות לגובה שכר המינימום, ימשיכו הפנתרים בחסימות כבישים בכל רחבי הארץ, כולל אזורי תעשיה. החסימות יוחרפו מידי יום ביומו. ללא הסכם חתום עם קבוצת 'הנכים הופכים לפנתרים', יפוצץ כל הסכם שייחתם עם כל גורם שהוא."

על אף הדימוי הציבורי באשר לעוצמתה של ההסתדרות ביכולתה להוביל שביתות כלליות במשק, יש להבין כי כוחה זה מוגבל תדיר על ידי בתי הדין לעבודה. ההסתדרות נאלצה לנהל במשך חודשים מאבק על מנת שיאפשר לה את זכות השביתה בנושא צמצום תופעת ההעסקה הקבלנית בשירות הציבורי ב-2012. העובדה שמאבק הנכים הוא בתחום המדיניות הממשלתית ולא בתחום ה"צר" של 'יחסי עבודה' עשויה להטיל עליה אתגר משפטי במידה והדברים אכן יגיעו לכדי הכרזה על סכסוך עבודה כללי במשק – סביר כי במקרה כזה ינסה בית הדין לעבודה לעודד את ההסתדרות, המדינה וארגוני הנכים להגיע להסכמות במסגרת מו"מ.