איגודי עובדים, וארגונים בדלניים קראו הבוקר (שלישי) לעובדים ברחבי חבל קטלוניה, לערוך שביתות חלקיות או מלאות, במחאה על האלימות המשטרתית בזמן משאל העם שנערך השבוע על פרישת החבל מספרד, ממנה נפצעו מאות בני אדם.

הקריאה לשביתה באה בזמן שמנהיגי קטלוניה דנים באפשרות של הכרזת עצמאות חד-צדדית  עוד השבוע, אחרי ש-90% מהמצביעים במשאל העם – עליו הכריזה ממשלת ספרד כלא-חוקי ולא תקף – תמכו בהיפרדות מספרד.

תומכי עצמאות קטלוניה חוגגים אחרי סגירת הקלפיות (AP Photo/Emilio Morenatti)

עובדי הנמלים בקטלוניה נקראו היום להפגין מחוץ למטה האזורי של מפלגת השלטון הספרדית, המפלגה העממית, בזמן שלוחמי האש תכננו לקיים עצרת מחוץ למשרד האזורי של משרד הפנים הספרדי בבירת החבל ברצלונה.

מחאות נוספות עתידות להיערך מחוץ לנקודות ההצבעה בהן פעלה המשטרה הספרדית באלימות, בניסיון למנוע את עריכת משאל העם.

מפת ספרד וקטלוניה (מתוך ויקיפדיה. גרפיקה: דבר ראשון)

נייג'ל פראג', מי שהיה ממובילי היוזמה ליציאת בריטניה מהאיחוד האירופי, גינה את כישלונו של האיחוד לגנות באופן ברור את האלימות המשטרתית במהלך משאל העם. לדבריו, מעולם לא חשב "שנראה משטרה של מדינה שחברה באיחוד פוצעת 900 בני אדם בניסיון למנוע מהם להצביע".

פראג' תקף את נשיא הנציבות האירופית, ז'אן קלוד יונקר, על העובדה שלא הזכיר את הנושא בנאום שנשא היום בפני אסיפת הפלרמנט האירופי. "מה קיבלנו היום ממר יונקר? אפילו לא ציוץ", אמר.

מנגד, משרד החוץ של טורקיה פרסם היום הודעה לפיה השמירה על השלמות הטריטוריאלית של ספרד היא "עיקרון" מרכזי. על פי ההודעה שמסר דובר המשרד, חוסיין מופטוגלו, על שני הצדדים לכבד את חוקי ספרד ולהימנע מאלימות. עוד הוסיף כי טורקיה מאמינה שספרד תצליח להתגבר על "מבחנים אלו".

ממשלת טורקיה, הנאבקת במיעוט הכורדי שבשטחה, הביעה התנגדות חריפה גם למשאל העם שערכו בשבוע שעבר תושבי האוטונומיה הכורדית בעיראק השכנה. טורקיה אף איימה כי תטיל סנקציות כלכליות על החבל ותנקוט בצעדים צבאיים.