בית המשפט החוקתי בספרד השעה היום (חמישי) את הפרלמנט הקטלאני, שאמור היה להפגש ביום שני הקרוב כדי לדון במשאל העם בנוגע לעצמאות קטלוניה. בית המשפט אמר כי להמשיך בתהליך העצמאות יהיה "הפרה של החוקה".

מוקדם יותר אתמול הזהיר ראש ממשלת ספרד מראינו רג'וי את הממשל המקומי בקטלוניה מפני הכרזה חד צדדית על עצמאות לאחר משאל העם השנוי במחלוקת.

החלטתו של בית המשפט לאסור על הפרלמנט להיפגש ולהכריז על עצמאות, באה דווקא בתגובה לעתירה של המפלגה הסוציאליסטית הקטאלנית המתנגדת לפרידה מספרד, ולא מהממשל המרכזי במדריד. לפי בית המשפט יפגעו זכויותיהם של חברי הפרלמנט מהמפלגה הקטלאנית במידה ואכן יכריזו על עצמאות. יש לציין כי בית המשפט החוקתי גם הכריז על משאל העם כלא חוקי, אך הממשל המקומי התעלם מפסיקה זו וקיימו כמתוכנן.

מפת ספרד וקטלוניה (מתוך ויקיפדיה. גרפיקה: דבר ראשון)

במשאל העם שנערך בקטלוניה ביום ראשון השתתפו כ-42% מבעלי זכות הבחירה, וכ-90% מהם הצביעו בעד עצמאות לחבל הארץ. יש לציין כי משאל העם התקיים למרות איומים קשים בין המצביעים למשטרה, שביקשה לבטל את משאל העם בהתאם להחלטת וועדת החוקה.

נשיא מחוז קטלוניה, קרלס פוג'דמון, דרש מממשלת ספרד להיכנס להליך גישור במחלוקת סביב הכרזת המחוז כמדינה עצמאית. פוג'דמון התחייב לקדם מפת דרכים להיפרדות קטלוניה מספרד "בימים הקרובים". בנאום ששודר בטלוויזיה אתמול (רביעי) גינה מנהיג קטלוניה את האלימות המשטרתית שניסתה לעצור את משאל העם לעצמאות החבל ביום ראשון, עקב התנגדות השלטון המרכזי בספרד לקיומו. במשאל העם נרשם רוב גורף להכרזת מחוז קטלוניה כמדינה עצמאית, נפרדת מספרד.

נשיא קטאלוניה קרלוס פוג'דמון נושא נאום לאחר ההכרזה על ההליכה למשאל עם לעצמאות קטלוניה. 6 בספטמבר (צילום: AP Photo/Manu Fernandez)

"ערכנו משאל עם תוך כדי דיכוי חסר תקדים, ובימים הקרובים נעשה את מירב המאמצים כדי ליישם את תוצאות המשאל", אמר פוג'דמון. המנהיג הבדלני קרא לממשלה הספרדית, בראשותו של מריאנו ראגו'י "חסרת אחריות" על כך שלא קיבלה את ההצעה לגישור, וביקר את המלך פיליפ השישי על כך שגיבה את המדיניות "הקטסטרופלית" של הממשלה ביחס לקטלוניה. "אכזבת קטאלנים רבים", אמר פוג'דימון למלך. ממשלת ספרד טוענת שהמשאל היה לא חוקי ותוצאותיו אינן תקפות, ומאשימה את פוג'דימון באלימות.

במפלגת השמאל הקטאלנית CUP אמרו כי הפרלמנט המחוזי ישקול הכרזת עצמאות ביום שני הקרוב. חבר הפרלמנט מטעם המפלגה מיראה בויה אמר שהממשלה מתכננת להציג בפני הפרלמנט את תוצאות משאל העם, בהן 90% מהמצביעים תמכו בהיפרדות מספרד. עם זאת, מזכיר הפרלמנט הודיע כי הדיון אינו חוקי ויש לבטלו, עקב ערעורו של בית המשפט לענייני חוקה בספרד על חוקיותו של משאל העם. באופוזיציה הודיעו שיערערו לבית המשפט על ביטול הדיון.

סגן נשיא הנציבות האירופית, פרנץ טימרמנס, קרא לצדדים להידבר. בנאום בבריסל אמר כי "כל ערוצי התקשורת צריכים להיות פתוחים. זה הזמן למצוא את הדרך החוצה מהמבוי הסתום, תוך כיבוד ההסדרים החוקיים של ספרד".