נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מתכוון להודיע בשבוע הבא כי הוא שולל את הסכם הגרעין עם איראן, כך לפי דיווח בעיתון האמריקני הוושינגטון פוסט. לפי הדיווח, מתכוון טראמפ להצהיר כי ההסכם אינו שומר על האינטרס הלאומי של ארה"ב, ויעלה את ההסכם להצבעה מחדש בקונגס, כך אמרו גורמים שתודרכו על מדיניות הבית הלבן אתמול (חמישי).

אתמול בלילה רמז לכך גם טראמפ עצמו, כשבמסיבת עיתונאים לאחר פגישה עם ראשי הצבא חזר על אמירתו כי איראן לא עומדת בהסכם הגרעין, ואמר כי בקרוב יחשוף את מדיניותו בנושא, ככל הנראה בנאום שישא ב-12 באוקטובר.  "אסור לנו לאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני", אמר טראמפ. עוד הוסיף, "המשטר האיראני תומך בטרור ומייצא אלימות, שפיכות דמים ותוהו ובוהו ברחבי המזרח התיכון, ולכן עלינו לשים קץ לתוקפנותה המתמשכת של איראן ולאמביציות הגרעיניות שלה. הם לא עמדו ברוח ההסכם".

בזמן שהצטלם עם ראשי הצבא בסוף המפגש "ייתכן שזה מייצג את השקט שלפני הסערה". כשנשאל טראמפ ע"י עיתונאים באיזה סערה מדובר הוא אמר "אתם תגלו".

לפי גורמים רשמיים בבבית הלבן מתכנן טראמפ לשאת נאום מדיניות בנושא איראן ביום חמישי הבא, בו יצא נגד הסכמי הגרעין. טראמפ צריך להודיע לקונגרס עד ה-15 באוקטובר אם איראן עומדת בתנאי ההסכם בצורה שמשרתת את האינטרס האמריקני.

הסכם המעצמות על תכנית הגרעין האיראנית נחתם ביולי 2015 בין איראן לחמשת החברות הקבועות במועצת הביטחון: ארצות הברית, רוסיה, סין, צרפת ובריטניה, וכן עם גרמניה והאיחוד האירופי. ההסכם מטיל הגבלות על תכנית הגרעין האיראנית, בתמורה להורדת הסנקציות מאיראן. המפקחת על ההסכם היא הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), שקבעה עד כה כי איראן עמדה בהסכם. תחת ההסכם הסירה איראן את מאגר האורניום המועשר ברמה בינונית שלה, והתחייבה להפחית שני שלי מהצנטריפוגות שברשותה. לדעת רוב המומחים מונע ההסכם מאיראן לקדם את תכנית הגרעין שלה בעשור הקרוב לפחות.

מאחר וארה"ב הברית איננה חתומה על ההסכם לבדה, קשה מאד יהיה לבטל אותו ולמעשה כלל לא ברור איך הדבר ייעשה. במסגרת ההסכם נדרשת ארה"ב לאשרר מדי תקופה כי איראן עומדת בכל התחייבויותיה כפי שנקבעו בהסכם.