מאז 2015, אז זכו סבטלנה אלכסייביץ' מבלארוס בפרס נובל לספרות וטו יויו מסין בפרס נובל לרפואה ופיזיולוגיה לא זכתה אף אשה בפרס היוקרתי, כך נודע אתמול (שני) עם פרסום שמו של הזוכה בפרס נובל לכלכלה, ריצ'ארד ת'יילר מארה"ב. גוראן האנסון, ראש האקדמיה השוודית למדעים אומר כי הוועדות שבחרו את הזוכים יתכנסו בקרוב על מנת לדון בנושא הגיוון המגדרי, לצד הגיוון האתני, בקרב זוכי הפרסים היוקרתיים. האנסון אמר כי הוא מקווה שבתוך 5 או 10 שנים ניתן יהיה לראות חלוקה שונה לחלוטין.

זהות חתני כל אחד מ-6 פרסי הנובל (שלום, פיזיקה, ביולוגיה, ספרות, רפואה ופיזיולוגיה וכלכלה) נבחרת על-ידי ועדה אחרת, בראש שלוש מתוכן מכהנות כיום נשים והאנסון טען כי לא היה סבור עד כה שישנה הפליה שיטתית אולם כעת, בהתייחסו למצב אמר כי "אנחנו מודאגים ואנחנו נוקטים בצעדים".

פרס נובל (צילום: סוכנות AP).

בשנים 2005-2006 גם לא זכתה אף אשה באחד מפרסי נובל אולם ותקופת יובש נרשמה גם בשנים 1997-2003 אולם מאז סוף שנות ה-70 כמעט בכל שנה ניתן היה למצוא אשה אחת לפחות מבין הזוכים בפרס כשב-2009 עמד מספר הזוכות על שיא של 5, ביניהן פרופ' עדה יונת, הישראלית הראשונה והיחידה עד כה לזכות בפרס.