דבר ראשון
(AP Photo/Manu Fernandez)
הכרזת עצמאות
רגע האמת של קטלוניה

נשיא קטלוניה: הקטלונים זכאים לעצמאות - אך כעת נקיים דיאלוג עם ספרד.

לאחר שהעביר מסר פייסני לספרד: "בואו נדבר", חתם נשיא קטלוניה על הכרזת העצמאות | לאחר החתימה, השהה את ההכרזה ונתן שוב הזדמנות לספרדים לחדש את הדיאלוג

עדכון אחרון: 10.10.2017, 18:07

הסיקור החי הסתיים. ניתן לקרוא את הסיקור כפי שהיה

נשיא קטלוניה: לא נקבל איומים וסחיטה

"אני רוצה לומר למפגינים – לאלו הרוצים באיחוד ספרד, לאלו הרוצים הפרדה ולאלו שלא הפגינו כלל, אנחנו אותו עם"

נשיא קטלוניה: "היום אנחנו חייבים לדבר על תוצאות משאל העם"

"אנחנו כאן משום שקטלוניה הצביעה בעד עצמאות. זו הפעם הראשונה בתולדות אירופה בה המשטרה התעמרה באנשים תמימים שרצו להצביע. כולנו ראינו את זה. העולם ראה את זה. האלימות נועדה לגרום לאנשים לא להצביע – אך מיליונים הצביעו ולא פחדו. למעלה מ-2 מליונים הצביעו כי לא פחדו."

נשיא קטלוניה: אני רוצה להביע הערכה לכל אנשים שהצביעו, שיצרו את האפשרות להצביע

"אני רוצה לשלוח את אהבתי לכל אלו שנפצעו באלימות המשטרה, לעולם לא נשכח את התמונות האלו. פעולות הממשלה יצרה כאוס בקטלוניה, אנשים רבים מודאגים."

נשיא קטלוניה: כנשיא אהיה אחראי תמיד למליוני התושבים של קטלוניה

"רבים בעולם רואים ומקשיבים לנו, לכן אנחנו צריכים להסביר את עצמנו. מאז ימי פרנקו, קטלוניה לא היתה רק המנוע הכלכלי של ספרד, אלא גם החברתי."

נשיא קטלוניה: אנחנו לא משוגעים, לא נחטפנו על ידי חייזרים

"אנחנו פתוחים לדיאלוג. אין לנו דבר נגד הספרדים. אבל היום היחסים ביננו לא עובדים"

נשיא קטלוניה: אנחנו מציעים שנדחה את הכרזת העצמאות, ונפנה לדיאלוג עם הספרדים

נשיא קטלוניה פונה אל קהילת העסקים - אל תדירו רגליכם מקטלוניה

נשיא קטלוניה: הקונפליקט בין קטלוניה לספרד יכול להיפתר בדרכים נאותות

נהיה נאמנים לערכים שלנו, כי אנחנו רוצים שקטלוניה תהיה בית בטוח לילדנו

ישיבת הפרלמנט הקטלאני מתקרבת והמתח עולה: דובר הממשלה הקטלוני סירב פרטים בנוגע להצהרתו הצפוייה של הנשיא קרלס פוג'מון הצפויה בשעות הקרובות. עוד אמר כי הכלכלה המקומית יציבה למרות שחברות רבות צפויות להעביר את כתובתן לאיזורים אחרים בספרד.

ראש ממשלת ספרד, מריאנו ראחו, רמז כי אם יכריז נשיא קטלוניה על עצמאות הוא יפעיל את סעיף 155 מחוקת ספרד, המאפשר לממשל המרכזי לקחת שליטה על איזור אוטונומי "שלא ממלא את המחוייבות שלו לחוקה או לחוק, או פועל בצורה שמזיקה באופן רציני לאינטרס של ספרד". בסעיף זה מעןלם לא נעשה שימוש בהיסטוריה של ספרד.

בנות נוער עם דגלי ספרד וקטלוניה אוחזות ידיים בהפגנה נגד האלימות המשטרתית במשאל העם. (צילום: AP Photo/Emilio Morenatti)

גורם בכיר באיחוד האירופי הפציר היום בהנהגה הקטלאנית שלא להכריז היפרדות חד צדדית מספרד, וקרא לנשיא האזור לחזור לדיאלוג עם הממשל המרכזי בספרד. נשיא המועצה האירופית, דונלד טאסק, פנה ישירות לנשיא קטלוניה קרלס פוג'דמון, שעות ספורות לפני הודעתו הצפויה על פרישת המחוז מספרד.

טאסק אמר בבריסל כי "אני מבקש ממך לכבד את הצו החוקתי ולא להכריז על החלטה שתהפוך את המשך הדיאלוג לבלתי אפשרי". עוד הוסיף "גיוון האוכלוסייה לא צריך להוביל למאבק שמובן מאליו כי ההשלכות שלו יהיו רעות הקטלאנים, על ספרד ועל אירופה כולה".

מוקדם יותר היום נערך בסמוך לפרלמנט הקטלוני מצעד של כ-24 טרקטורים שהניפו דגלים קטלונים. הטרקטורים נסעו במעגל מסביב לפארק המקיף את הפרלמנט בברצלונה, כשהפרלמנט עצמו נחסם לכניסה על ידי כוחות משטרה גדולים. בסמוך למקום מתאספים בשעות האחרונות.

מהלך סמלי או דרמטי?

המנהיגים הבדלנים בקטלוניה נשבעו להתנתק מספרד, לאחר שבמשאל העם על העצמאות הצביעו הקטלאנים בעד היפרדות מספרד. ההצבעה ב-1 באוקטובר הגיעה בעקבות מחאה המונית של קטלאנים שדוכאה באלימות על ידי המשטרה, וכשהקטלאנים הצביעו ניסתה המשטרה לעצור את ההליך.

מפגינים קטלאנים דורשים עצמאות לקטלוניה 1 בספטמבר 2014 (צילום ארכיון: Iakov Filimonov / Shutterstock.com)

פוליטיקאים התומכים בהיפרדות וארגוני החברה האזרחית בקטלוניה המגויסים לטובת העצמאות, אומרים כי לא יקבלו שום דבר פחות מאשר הכרזת עצמאות מלאה. "אמינות וכבוד מחייבים אותנו לחתור להכרזת העצמאות", אמר ג'ורדי סאנצ'ז, ראש אחד מהארגונים הלאומיים של קטלוניה. מנהיג אחר של קבוצה רדיקלית יותר אמר, "זה מאוד ברור לי, כי אלה שאני מייצג לא יקבלו כל תרחיש אחר".

סגניתו של ראחוי, סוראיה סאנז דה סאנטאמאריה, הזהירה כי ספרד תפעל בהחלטיות אם תהיה הכרזת עצמאות, "אם יכריזו על עצמאות, נהיה חייבים לנקוט צעדים על מנת להחזיר את החוק ואת הדמוקרטיה", אמרה אתמול (שני) בראיון רדיו. סאנז קראה לחברי הממשלה הקטלאנית "שעדיין מכבדים את הדמוקרטיה והחופש להימנע מקפיצה אל תוך החלל".

יתכן ותהליך העצמאות ייתקל בקשיים מהכיוון הכלכלי – בנקים ועסקים גדולים צפויים להעביר את המטה שלהם מקטלוניה, אם זו תתנתק מספרד, בשל רצונם להישאר תחת המטרייה החוקתית של האיחוד האירופי, ולהשאר קשורים כלכלית לספרד.

נושאים קשורים:  קטלוניה, ספרד, עצמאות קטלוניה, בעולם, האיחוד האירופי
תגובות
×