הבחירות לפרלמנט האוסטרי יתקיימו ביום ראשון של השבוע הבא, ותוצאותיו צפויות להיות הימניות ביותר מאז סוף מלחמת העולם השנייה. מפלגת הימין הלאומנית, ה-FPO (מפלגת החופש האוסטרית) מתמודדת על המקום השני מול המפלגה הסוציאל דמוקרטית במדינה. במידה ואכן תזכה ה-FPO במקום השני, היא עתידה להרכיב את הקואליציה יחד עם המפלגה ה-OVP, המפלגה השמרנית.

מפלגת ה-FPO ידועה בעמדותיה הלאומניות, והקשר שלה לתנועות ניאו נאציות באוסטריה וגרמניה. בראשות המפלגה עומד היינץ כריסטיאן-שטראכה, פוליטיקאי ימני אשר בעברו נעצר באשמת חברות בארגון ניאו נאצי בלתי חוקי בגרמניה. כך, במידה ותיכנס ה-FPO לקואליציה, יהפוך שטראכה לפוליטיקאי האירופי הראשון בעל עבר ניאו נאצי עם תפקיד בממשלה.

יש לציין כי בבחירות לנשיאות אוסטריה, שנערכו בסוף 2016, הפסיד מועמד הימין נורברט הופר שהתנגד להגירה ולאיחוד האירופי. יש הראו בכך אות לעצירת הסחף הימני ביבשת. עם זאת, בעוד תפקיד הנשיאות הוא סמלי בעיקר, לבחירות לפרלמנט האוסטרי צפויה להיות משמעות גדולה בהרבה.

ראשיהם של שני המפלגות הגדולות טרם הצהירו כי לא יכנסו לקואליציה עם ה-FPO, דבר המעמיד את המפלגה בעמדת חוזק. המפלגה הובילה בסקרים עד לתחילת שנת 2017, אז עקפו אותה שתי המפלגות המסורתיות. עם זאת, ה-FPO נמצאת בקרב צמוד על המקום השני עם המפלגה הסוציאל דמוקרטית, אך אפילו מהמקום השלישי תזכה המפלגה ביכולת השפעה דרמטית על הקואליציה.

בדיון משודר בין מנהיגי שלושת המפלגות המובילות, אמר מנהיג המפלגה הסוציאל דמוקרטית על ה-FPO כי "כפי שניתן להבין מהדיון, קיים בינינו פער תהומי", אך נמנע מהצהרה מפורשת לפיה יסרב להיכנס לקואליציה איתם.

"אם הם היו באמת מנצחים, זה היה סיוט בשבילם. אין להם שום ניסיון במשילות" אמר לעיתון הגרדיאן תומאס הופר, יועץ תקשורת אוסטרי. "אבל זכיה במקום השלישי מאפשר להם קבוע את האג'נדה של הממשלה".

הממשלה האוסטרית האחרונה הורכבה מקואליציה של ה-OVP עם המפלגה הסוציאל דמוקרטית. עם זאת, זכייתה של ה-FPO בקולות על חשבון שתי מפלגות אלו עשויה להוביל לאי יכולתם לחדש את הקואליציה ביניהן. במקרה כזה, יוכל שטראכה לדרוש יישום מדיניותה הגזענית של המפלגה כתנאי לתמיכתה בקואליציה.

מפלגת ה-FPO הקמה בשנת 1956, תחת הנהגתו של פקיד נאצי וקצין ס"ס לשעבר. היא נותרה בשולי הפוליטיקה האוסטרית עד לשנות התשעים, אז החלה התמיכה בה לגדול. בשנת 2013 זכתה המפלגה ל-20% תמיכה בבחירות לפרלמנט, ובשנת 2000 נכנסה לממשלה האוסטרית. זו הייתה הפעם הראשונה בה מפלגה עם עבר נאצי מובהק ישבה בקואליציה בממשלה אירופית, ומדינת ישראל החזירה את השגרירות מאוסטריה בתגובה לכך.

כיום עיקר התעמולה של המפלגה מכוונת כלפי המהגרים המוסלמים, אך קיימת בה מגמה אנטישמית מובהקת. שטראכה, יו"ר המפלגה, נוהג לצייץ קישורים לאתרי קונספירציה בהן מופץ השקר האנטישמי לפיו ג'ורג' סורוס, משקיע יהודי הונגרי, עומד מאחורי משבר הפליטים באירופה. שטארכה הוא תומך מובהק של פוטין.

המפלגה טוענת להיות קו ההגנה של "התרבות הגרמנית" באוסטריה נגד הפלישה של מהגרים מוסלמיים אליה. שטראכה הצהיר כי יפעל לעצור את ההגירה למדינה, ולמנוע את גישתם של מהגרים למערכת הרווחה האוסטרית. בנוסף, הבטיחה המפלגה לאסור על חלוקת עותקי הקוראן בחינם במדינה, ולהגביל את יכולתם של מוסלמים להראות סמלים דתיים בציבור.

ה-FPO מחזיקה בעמדות כלכליות ימניות, המתבטאות בתמיכתה במשטר הצנע במדינה ובהפרטות הרבות המונהגות בה. טענה מרכזית של המפלגה היא שמערכת הרווחה האוסטרית נמצאת תחת איום בגלל גלי ההגירה, וכי מהגרים רבים מגיעים למדינה רק כדי "להתעלק על מערכות הרווחה המפותחות באוסטריה". המפלגה מרבה להצהיר על כוונותיה לקצץ בגישתם של מהגרים לשירותים אלו, אך בכוונתה לדרוש קיצוצים אשר יפגעו גם בעובדים האוסטריים.