אחרי שבועות של הכנות ויומיים של משא ומתן אינטנסיבי בחסות מצרית, הושג הסכם הפיוס בין הפתח לחמאס. היום בשעה 12:00 צפויה להתקיים מסיבת עיתונאים משותפת לשני הארגונים, במהלכה יוכרז ההסכם ויחשפו פרטיו. הסכם הפיוס מגיע אחרי עשור של סכסוך בין שני הארגונים שהחל עם ההפיכה שביצע חמאס ברצועת עזה. המצב הכלכלי וההומניטרי הירוד בעזה הוא המנוע שדחף את חמאס לחתור להסכם שיאפשר את החזרת השליטה ברצועה לידי הממשלה של הרשות הפלסטינית.

ככל הנראה, הצדדים החליטו לעקוף את המוקש המרכזי בדרך לפיוס – השליטה הצבאית בעזה. חמאס נכון לוותר על השליטה על המנגנונים האזרחיים של הרצועה, אבל לא על הכוחות הצבאיים שבנה. בצד השני מבינים אנשי הפתח כי קבלת השליטה האזרחית על הרצועה בזמן שהזרוע הצבאית של חמאס נמצאת בשטח ולמעשה קובעת את אם ומתי יפרוץ עימות עם ישראל, היא מתכון לפיוס שלא יאריך חיים. עם זאת בשני הארגונים החליטו להגיע להסכם בכל זאת. בחמאס אמרו אתמול "אנו מברכים את עמנו על הסכם הפיוס ונעשה את כל המאמצים כדי ליישמו בפועל כדי שנפתח דף חדש בהיסטוריה של עמנו ונסגור לנצח את פרק הפיצול. הדבר החשוב ביותר הוא היישום בפועל של ההסכם".

נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי. צילום: kremlin.ru

מבחינת הפתח והממשלה של הרשות הפלסטינית, הסכם הפיוס הוא ניצחון למדיניות שהתווה אבו מאזן כשסירב להציל את הכלכלה העזתית מקריסה. אבו מאזן לחץ את חמאס לפינה שהביאה אותו לפתוח את שערי הרצועה לחזרתם של מנגנוני הרשות הפלסטינית. מנצח נוסף של תהליך הפיוס הזה הוא נשיא מצריים, עבד אל פתאח א-סיסי, שהצליח להביא את שני הצדדים להבנות, לאחר שמנהיגים ערבים אחרים כשלו לעשות זאת בניסיונות קודמים. בישיבת הממשלה השבועית סימן א-סיסי את היעד הבא שלו כשאמר כי הפיוס הפנים פלסטיני מכשיר את הקרקע לתהליך שלום בין ישראל לרשות הפלסטינית.