במסיבת עיתונאים שכינס היום (שלישי) במשרדו בתל אביב, הודיע שר התקשורת איוב קרא על כוונות להפחית את מחירי הטלוויזיה רב-ערוצית, על תמיכתו בסגירת תאגיד השידור הציבורי והחלפתו בקרן השקעות קטנה, ועל כוונתו להפחית את הרגולציה על השידורים, בכדי להקל על בעלי הערוצים לפעול בשוק תחרותי בו פועלים גם שחקנים מהעולם הרחב. ההבטחות הציגו תמונה עתידית של שוק שידורים בפיקוח הולך ויורד, ובעלויות נמוכות, אך השר לא הציג צעדים מעשיים כלשהם שיקדמו את התממשותן.

הסיבה הרשמית לכינוס מסיבת העיתונאים הייתה הפיצול המתקרב של ערוץ 2. אך בנושא זה, אמר קרא שתי מילים בלבד: "הפיצול יקרה". לגבי האפיקים שיושבתו – 10, ו-22  – אמר השר כי הם יושבתו לארבעה חודשים, במהלכם תוצג שקופית מידע לגבי המעבר לשידורים באפיקים 11-14.

שינויים בערוצי הטלוויזיה המסחריים (גרפיקה: אידאה)

לגבי חברת החדשות של ערוץ 2, הסביר השר כי היא תיוותר משותפת, אך זאת למשך תקופה מקסימלית של שלוש שנים. הוא העריך שאחד הערוצים ייאלץ להקים חברת חדשות משלו, ולמכור את חלקו בחברה המשותפת לערוץ האחר.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

השר קרא הוסיף כי הוא סבור שיש זכות קיום כלכלית לשלושה ערוצים מסחריים בישראל ושהוא מוכן לסייע להם הן על ידי הפחתת דרישות המדינה, כמו גם על ידי סגירת תאגיד השידור הציבורי כאן, תוך הקמת קרן לתקצוב משדרים המשודרים בשידור הציבורי בערוצים המסחריים.

השר מתח ביקורת על שידורי התאגיד. לדבריו, "זה עולה לציבור 800 מליון שקלים בשנה והרייטינג הוא 1.5% בלבד. זהו בזבוז של כספי ציבור. אם עמדתי תתקבל, אפשר לחסוך 700 מליון ולהקים קרן השקעות של 100 מליון שקל בלבד, שתפיק משדרים באמצעות מכרזים, והם ישודרו בערוצים המסחריים. אנחנו נשקיע בתכניות והם יתחייבו לשדר את זה".

לשאלת דבר ראשון לגבי הרייטינג הגבוה של שידורי הרדיו של התאגיד, השיב השר כי "זה נכלל ב-100 מליון. אלו שידורים שיש לשמור אותם, ובכך אני מתכוון בעיקר לרשת ב' ולשידורים בערבית, הם גם כלכליים".

תמונות מהיום הראשון של תאגיד השידור.(צילום: יוסי אלוני).

ככלל, השר התייחס לכוונות בלבד, ולא הציג שום צעדים מעשיים שנמצאים על הפרק. בין הכוונות השונות אמר השר כי יעשה ניסיונות להוזיל את שידורי ערוצי הספורט, לחייב את הוט ויס להציע חבילות בסיס בעלות של כ-50 שקלים בלבד, ולהתמודד עם ענקיות הטכנולוגיה גוגל ופייסבוק שמרוויחות מפרסום בישראל, אך לא משלמות מס בישראל וזוכות ליתרון לא הוגן.

"תהיה הסדרה של כל שידורי הטלוויזיה לגבי האינטרנט תחת גג אחד" הבטיח קרא, והוסיף כי "אנחנו נסדיר תחרות הוגנת. אני שואף שגם נטפליקס תשלם מס בישראל. אין לי רעיון איך לבצע את זה אבל אנחנו בודקים את זה".

השר קרא בירך את שפיק עבד, חבר מליאת מועצת הרשות השנייה, שמונה ליו"ר הזמני של המועצה ומיועד להיות יו"ר קבוע שלה.