דבר ראשון
חיילים סומלים בזירת הפיגוע מכונית התופת מחוץ למלון במוגדישו. 28 באוקטובר (צילום: AP Photo/Farah Abdi Warsameh)
אפריקה
מתקפה מתמשכת

סומליה: 23 הרוגים במתקפת טרור על מלון בבירה מוגדישו.

שבועיים בלבד אחרי שלמעלה מ-350 בני אדם נהרגו בפיגוע בבירה, השתלטו אתמול (שבת) חמישה מחבלים על בית מלון פופולרי בעיר | בתום מצור לילי, השתלטו כוחות הביטחון המקומיים על המבנה | ארגון אל-שבאב לקח אחריות למעשה

עדכון אחרון: 29.10.2017, 12:46

בתום מצור לילי, הבוקר (ראשון) השיגו כוחות הביטחון בסומליה שליטה על מלון בבירה מוגדישו, עליו השתלטו אתמול חמישה מחבלים. קפטן מוחמד חוסיין מסר לסוכנות הידיעות איי.פי. כי שלושה מהמחבלים נהרגו בחילופי הירי ושניים מהם נתפסו בחיים. 23 בני אדם נהרגו בפיגוע. אל-שבאב, הארגון המוסלמי הרצחני ביותר באפריקה, מיהר לקחת אחריות למעשה.

הפיגוע החל אתמול בשעות הצהריים כשמשאית תופת התפוצצה מחוץ לשערי נאס-האבולד הפופולרי. הפיצוץ גרם לנזק משמעותי לבניינים הסמוכים, חלקם נהרסו כמעט כליל.

אזרחים סומלים נאספים בזירת הפיגוע מכונית התופת מחוץ למלון במוגדישו. 29 באוקטובר (צילום:REUTERS/Feisal Omar)

מיד אחרי הפיצוץ, הסתערו חמישה מפגעים על המלון. קולות ירי נשמעו מתוך המבנה, בזמן שכוחות האבטחה ניהלו עימם חילופי אש. שני פיצוצים נוספים נשמעו בהמשך, אחד מהם כשמחבל מתאבד הפעיל חגורת נפץ. המפגעים הטילו רימוני יד מחוץ למלון, וניתקו את זרם החשמל למבנה עם רדת הלילה.

האירוע אתמול בוצע שבועיים בלבד לאחר הפיגוע הקטלני ביותר בתולדות סומליה, בו  נהרגו למעלה מ-350 בני אדם מפיצוץ משאית תופת באחד מרחובות מוגדישו.

שר החשמל והמים של סומליה, סאלים אליאו איברו, ששהה במלון, חולץ מהמבנה תחת אש כבדה. בין ההרוגים בפיגוע היו גם קצין בכיר במשטרת סומליה, חבר פרלמנט  לשעבר ושר לשעבר. עוד מסרו כוחות הביטחון כי נמצאו גופותיהם של אם ושלושת ילדיה – שלושתם נורו בראשם.

נהג משאית התופת נעצר ליד שער המלון, והעמיד פנים שרכבו התקלקל, אמר מוחמד עבדוללהי, קולונל במשטרת סומליה. לדבריו, המשאית עצרה מחוץ למלון המבוצר היטב, והנהג העמיד פנים שהוא מבצע תיקון במנוע לפני שפוצץ אותה.

ארגון אל-שבאב בוחר לעיתים קרובות לבצע פיגועים באזורים מרכזיים במוגדישו. על אף שהארגון מיהר להודיע כי הוא עומד מאחורי הפיגוע אתמול, לא הייתה כל התייחסות מצידו למתקפה הקטלנית לפני שבועיים. מומחים העריכו שמניין ההרוגים בפיגוע הקודם היה כל כך גבוה, שהארגון חושש להודיע כי היה אחראי לו, מחשש שיעורר ניכור בקרב אזרחי המדינה.

אנשי כוחות הביטחון מחפשים ניצולים בהריסות הבניין שהתמוטט בפיגוע במוגדישו 15 באוקטובר (צילום: AP Photo/Farah Abdi Warsameh)

נשיא סומליה, מוחמד עבדאללהי מוחמד, אמר כי המתקפה אמש נועדה לנטוע פחד בקרב אזרחי המדינה, ולפגוע באחדות הלאומית שנוצרה אחרי הפיגוע ב-14 באוקטובר, אז צעדו אלפים ברחובות הבירה כנגד אל-שבאב.

מאז הפיצוץ לפני שבועיים, ביקר הנשיא הסומלי במדינות האזור, בניסיון לגייס תמיכה במאבקו נגד אל-שבאב. הנשיא ניצב גם בפני האתגר של איחוד כוחות במדינה המפולגת בראשה הוא עומד, בה השלטון הפדרלי מתחיל רק עכשיו לנסות ולבסס את שליטתו מחוץ לבירה מוגדישו ולמספר ערים גדולות.

כוח רב-לאומי של האיחוד האפריקאי, המונה כ-220 אלף חיילים, אמור לצאת מסומליה ולהעביר את האחריות על שמירת הביטחון לצבא המקומי עד סוף שנת 2020. שני הפיגועים האחרונים ערערו את אמון הציבור ביכולתו של צבא סומליה למלא אחריות זו, ורבים במוגדישו טוענים כי הממשלה לא עושה מספיק בשביל לשמור על ביטחונם. "אנחנו מתים כעת במאות" אמר תושב העיר, אחמדנור חאשי, "מי הולך להגן עלינו?".

סומליה מצויה במלחמת אזרחים מזה שלושים שנה, ולמעשה לא מתפקדת כמדינה. שני מחוזות בדלניים בחציה הצפוני של המדינה – סומלילנד ופונטלנד – פרשו מהמדינה והכריזו עצמאות, אך לא זכו להכרה בינלאומית כמדינות עצמאיות.

לעומת סומלילנד השקטה, בסומליה פועל ארגון הטרור הסומלי חַרַכַּת א-שַּׁבַּאבּ אלְ-מֻגַ'אהִדִין, המסונף לאל-קאעידה. ארגון זה מבצע פיגועים והתקפות טרור על בסיס יומיומי בעשור האחרון. לפחות שבעים אזרחים נהרגו כתוצאה מפיגועי טרור של א-שַּׁבַּאבּ במוגדישו הבירה מאז תחילת 2017. לפני כשנתיים פרש פלג בארגון הרצחני ונשבע אמונים לדאע"ש, ומאז פועל גם הוא בפונטלנד.

רעב ובצורת בסומליה, פברואר 2017 (צילום: AP Photo/Farah Abdi Warsameh).

במגיפת רעב שהתפרצה בסומליה בקיץ 2011 מתו 260 אלף בני אדם, מרביתם תוך חודשיים (יולי-אוגוסט 2011). מגיפת הרעב נוצרה בעקבות בצורת קשה בקרן אפריקה, ולאחר שמחירי המזון זינקו בעולם כולו, כתוצאה מפעילות ספקולציה בוול-סטריט ובבורסות הגדולות.

אל-שבאב, שכבש באותה העת שטחים נרחבים בדרום המדינה ובמרכזה, מנע מארגונים בינלאומיים מלסייע למורעבים וכך למעשה השתמש באוכלוסייה המורעבת כבת ערובה. צבאות קניה ואתיופיה נכנסו לסייע לממשלת סומליה מטעם האיחוד האפריקאי, לאחר שכ-50% משטחי המדינה נכבשו על ידי ארגון הטרור הרצחני, וכמיליון בני אדם היו בסכנת מוות מרעב. מאז כוח האיחוד האפריקאי עדיין פועל בסומליה, אך הארגון הרצחני טרם הובס. גם השנה פרצה מגיפת רעב בסומליה, ובצילה התגברה הפעילות של ארגון הג'יהאד א-שבאב.

נושאים קשורים:  בעולם, אפריקה, סומליה, מוגדישו, טרור, א-שבאב
תגובות
×