ולדה דז'ובה, דוגמנית צעירה נפטרה לאחר שעבדה 13 שעות רצוף בתצוגות אופנה בשבוע האופנה בשנגחאי, שבועיים לפני יום הולדתה ה-15. הדוגמנית הצעירה הפסידה שלושה חודשים מבית הספר, תמורת חוזה לשלושה חודשים של דוגמנות בסין והזדמנות להגשים את חלומה להיות דוגמנית על. לפי ה'סייביריין טיימס' ב-25 באוקטובר הייתה ולדה בת ה-14 חלק מצילומי אופנה לקטלוג תכשיטים, לאחריו התמוטטה והובלה לבית החולים בשנגחאי. היא נפטרה לאחר יומיים ב-27 באוקטובר.

Vlada Dzyuba, 14 year-old Russian model collapsed after working herself to death during a three-month assignment in China….The industry have to pay much more attention to working conditions for young models and the way they are harshly exploited. #modellife #modelsrights #modelsmatter #awarness #vladadzyuba

A post shared by Marisa Berenson (@marisaberensonofficial) on

לפי ה'סייביריין טיימס' בעבודה קודמת שלה בסין, הרוויחה ולדה רק 500 דולר בעבור 60 ימי עבודה, שהם 8 דולרים ליום עבודה. ככל הנראה גם התמורה המועטה שקיבלה לא הניאה אותה מלנסות להגשים את החלום להיות דוגמנית, והיא שיכנעה את הוריה לתת לה לנצל את ההזדמנויות שקיבלה. מקורות רוסיים טענו שנוסף לעומס העבודה החריג שעבדה בו, לא היה לה ביטוח רפואי ולכן חששה לפנות לטיפול רפואי, למרות שאימה דחקה בה לעשות זאת. בסין, חשוב לציין, בניגוד לאירופה וארה"ב אין הגבלה על גיל המינימום לדוגמנות בשבועות אופנה.

צלם האופנה, עדי ברקן: "הדוגמניות לא מתלוננות מפחד, יש פה קליקה של תעשייה חולה, והדוגמניות פשוט מבינות שהן צריכות להרעיב את עצמן עם 30-40 קלוריות ביום."

ז'אנג יי, מנהל הדוגמנות ב-ESEE בשנגחאי כתב במקבילה הסינית לטוויטר כי "אנחנו מצטערים על מותה של מלאך", והדגיש כי שבוע האופנה הסתיים ב-18 באוקטובר. עוד הוסיף ז'אנג כי לדז'ובה היו 16 עבודות שונות במהלך החודשיים שהייתה בסין והיא קיבלה הפסקות במהלך עבודתה וכן שמרבית העבודות שלה היו במסגרת של עד שמונה שעות. לפי הגארדיאן, כאשר בריאותה התדרדרה, נלקחה ד'זובה לבית החולים והייתה בקשר עם הקונסוליה הרוסית שיידעה את משפחתה. למחרת היא הועברה לטיפול נמרץ, שם מתה בבוקר לאחר מכן. גורם בשבוע האופנה בשגנחאי, שציטט מהדו"ח הרפואי, אמר שהיא נפטרה מהרעלת דם שהובילה לכשל איברים.

אלווירה זייטסבה, מנהלת סוכנות הדוגמנות של דז'ובה אמרה ל'סייביריין טיימס' "דיברנו על הקריירה שלה עם ההורים שלה והם החליטו לשלוח אותה לסין, מטפלים שם יפה בדוגמניות צעירות". לפי ה'סייבירין טיימס' אמה של דזובה, אוקסנה, בכתה ואמרה כי ביתה אמרה לה שהיא עייפה ורוצה לנוח.

#Repost @rumorbus (@get_repost) #VladaDzyuba ・・・ A 14-year-old model who collapsed and died moments before she was due on the catwalk was suffering from "utter exhaustion", doctors have said. Vlada Dzyuba, from Russia, was on a three-month assignment in China after being recruited by an agency. According to reports she was on a "slave labour" contract without medical insurance. She had been taking part in a gruelling 13-hour Asian fashion show in Shanghai when she collapsed and fell into a coma.She never regained consciousness, dying two days later, say reports. A preliminary post-mortem exam concluded the cause of death was meningitis made worse by "utter exhaustion". Moscow is to demand explanations over the conditions in which the Vlada was kept in Shanghai after she was recruited on a contract which involved her missing school in her home city Perm, in the Urals. She had been prominent at this month's prestigious Shanghai Fashion Week.The girl's temperature soared as she was about the go on the catwalk, it has emerged. "Minutes later she collapsed and was unconscious," reported The Siberian Times. "An ambulance was called but she died on Friday after two days in a coma. "The preliminary cause of death is meningitis compounded by severe exhaustion." Her distraught mother Oksana wept: "She was calling me, saying 'Mama, I am so tired. I so much want to sleep'. "It must have been the very beginning of the illness… "And then her temperature shot up. "I didn't sleep myself and was calling her constantly, begging her to go to hospital." The mother – who also has a young baby – sought a visa to be with her daughter but could not get it before her child died. The head of the Perm modelling agency behind her trip, Elvira Zaitseva, said: "No-one expected it to lead to such consequences. "We are now reaping what we have sown." #rumorbus #china #youngmodel #shanghai #exhaustion #VladaDzyuba The Siberian Times

A post shared by Daniel Felos (@daniel.albert.felos) on

ולדה ד'זובה בת ה-14 הפסידה לימודים והייתה מוכנה לעבוד בשכר זעום במיוחד בשעות ארוכות שהובילו למותה בשביל להגשים את חלומה ולהצליח בתעשיית הדוגמנות. חלום הדוגמנות הנוצץ הנמכר לנערות, לעיתים תוך ויתור על זכויות, תחת ניצול מחפיר ושעות ארוכות ואף מסכן חיים, בולט במיוחד בסיפור הזה ומהווה עבור תעשיית האופנה מראה קשה ותמרור אזהרה לשיטות ונהלי העבודה המקובלים בה.

"גם בארץ הדוגמניות מרעיבות את עצמן"

עדי ברקן, צלם אופנה ישראלי ויו"ר עמותת 'סימפלי יו', משוכנע שתעשיית האופנה חולה, "הדוגמניות לא מתלוננות מפחד, יש פה קליקה של תעשייה חולה, והדוגמניות פשוט מבינות שהן צריכות להרעיב את עצמן עם 30-40 קלוריות ביום". ברקן, ממקדמי חוק הפוטושופ, האוסר עיוותי תמונה של דוגמניות, מצביע על כך שהחוק אמנם עבר בכנסת אבל לא נאכף. ברקן מודאג ממעורבות ההורים בקריירה של ילדיהם. "ההורים דוחפים, הם יחתמו על כל דבר. הם אומרים לעצמם 'אז הילד לא יאכל יומיים -אז מה?' קשה למנוע את מה שנסגר בין ההורים למעצב, גם יצחק קדמן, שעושה עבודה מדהימה, לא יכול למנוע".

באיגוד המקצועי לנוער מבקשים להזכיר שהחוק בישראל ברור מאוד לגבי העסקת בני נוער: "חוק עבודת הנוער אוסר להעסיק בני נוער מתחת לגיל 16 בזמן הלימודים ומתחת לגיל 14 בזמן החופשות. בנוסף, אותו החוק אוסר להעסיק בני נוער מעל ל-8 שעות עבודה ביום".

"כאשר מדובר בהעסקה בהופעות ובפרסום מעסיק יכול לבקש להוציא היתר העסקה ממשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים להעסיק ילדים בגילאים צעירים יותר. כדי לקבל היתר שכזה על המעסיק להעביר את עמדת הילד, הוריו וכן עמדת המוסד הלימודי בו הוא לומד ואישור מרופא וכן את פרטי ההופעה או הפרסומת. בכל מקרה, אסור להעסיק ילדים בהופעות שמעודדות אלימות, עישון וצריכת אלכוהול ומכילות עירום. על המעסיק להבטיח כי מקום ההופעה עומד בתנאים בטיחותיים וננקטו כל האמצעים למנוע פגיעה בילד. בנוסף, על המעסיק לדאוג להפסקות ובמידה ומדובר בהעסקה בת יותר משלוש שעות – מחויב לדאוג לו לארוחה", אומרים באיגוד המקצועי לנוער.

קמפיין real unreal של צלם האופנה עדי ברקן (צילום: עדי ברקן)

ברקן מתכוון להשיק בקרוב את קמפיין 'real unreal' שתכליתו ביסוס 'תו תקן' למוצרי לבוש, "כמו זה של ניסויים על בעלי חיים", והוא יסמל עסקים שבהם יתמלאו שני התנאים הבאים: העסקה של דוגמנים רק מעל גיל 18.5 והמנעות משימוש בפוטושופ להצרת היקפים. "מאוד קל לאכוף דבר כזה בישראל, זו תעשייה קטנה, וברגע שנצא לפועל אני מאמין בכוח של הרשתות החברתיות להפעיל לחץ על החברות לעמוד בתו התקן הזה", אומר ברקן.

צלם האופנה עדי ברקן (צילום: רפאל מזרחי).

לשאלה האם מקרה כמו זה של ולדה יכול לקרות בישראל, משיב ברקן, "בנות מתעלפות על המסלול כל יום, אבל רק במצב קיצוני כזה יש רעש. מקווה שהמצב גם בישראל ישתנה בקרוב".