מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק שכר מינימום (העלאת סכומי שכר מינימום – הוראת שעה) (תיקון), התשע"ח-2017, העלאת שכר המינימום היא חלק מההבנות בין ההסתדרות לבין המעסיקים, כפי שסוכמו במרץ 2015 בנוגע להעלאת שכר המינימום בפעימות. החל מאפריל 2015 ועד לינואר 2017 עלה שכר המינימום ב-3 פעימות, כשבפעימה האחרונה הועלה השכר ל-5,000 ש"ח.  בקריאה שלישית תמכו בהצעה 59 ללא מתנגדים.

החל מיום 1.12.17 יעמוד שכר המינימום על 5,300 שקלים, שכר המינימום לשעה יעלה מ-26.9 שקלים ל-28.5, ושכר המינימום היומי יעלה מ-231 ל-245 שקלים. עלות המהלך היא בין 400 ל-500 מיליון שקלים בשנה. "השלמת המהלך להעלאת שכר המינימום במשק באלף שקלים היא התשובה המוחצת לכל מי שהטיל ספק ביכולתה ובנחישותה של ההסתדרות לחולל שינוי חברתי אמיתי" אמר אבי ניסנקורן, בהתייחסו להחלטה. "בזכות המאבק הצודק שהובלנו, הצלחנו להביא בשורה ל-800 אלף משפחות שחייהן מושפעים מכך באופן ישיר. בתקופה של שנתיים וחצי בלבד, שכר המינימום בישראל עלה ב-23%, כלומר כמעט רבע מגובהו."

פוליטקאים רבים רואים עצמם כאלו שהביאו למהלך הדרמטי, "זהו עוד צעד שלנו לצמצום פערים בחברה וחיזוק העובדים," אמר שר האוצר משה כחלון, "אנחנו ממשיכים להעלות את שכר המינימום לטובת העובדים ומשפחותיהם. במשך שנים דיברו על העלאת שכר המינימום, בשנתיים האחרונות אנחנו רואים מעשים." יו"ר ועדת העבודה והרווחה ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), אמר: "העלאת שכר המינימום היא יישום ישיר של דו"ח העוני עליו סוכם בהסכם הקואליציוני. ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) אמר בדיון: "עבורי זה רגע מרגש, אני זוכר את התחלנו את המהלך הזה לפני שלוש שנים בדיוק. אמרנו אז שיוקר המחייה זה לא רק המחירים הגבוהים אלא גם השכר הנמוך. רוב העניים בישראל הם אנשים עובדים שקמים השכם בבוקר לפרנס את משפחתם, חוזרים מאוחר בלילה אחרי יום עבודה קשה ונשארים תחת העוני."

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

 

ח"כ דב חנין על העלאת שכר המינימום ל-5300 ₪: "לראש הממשלה נתניהו לא מגיע שום קרדיט על המהלך הזה. הקרדיט הזה שייך להמוני אנשים שקמו והשמיעו את קולם בשלוש השנים האחרונות."