דבר ראשון
זירת הירי במנהטן, ניו-יורק (צילום: AP Photo/Bebeto Matthews).
בעולם
בהשראת דאע"ש

כתב אישום הוגש נגד מבצע הפיגוע בניו יורק.

החשוד, החשוד, סייפולו סייפוב בן ה-29 בעל מעמד תושב שהיגר לארה"ב באופן חוקי, הובא הלילה (ה') לבית המשפט, שם הוגשו נגדו אישומים הנושאים עונש מוות | על פי כתב האישום, הודה סייפוב כי הושפע מפרסומים של דאע"ש

עדכון אחרון: 02.11.2017, 7:17

התביעה הפדרלית בארה"ב הגישה הלילה (חמישי) כתב אישום כנגד המהגר האוזבקי, החשוד בביצוע פיגוע הדריסה בעיר ניו יורק, בו נהרגו שמונה בני אדם. על פי התביעה, המפגע הונע על ידי פרסומים מקוונים של דאע"ש ובחר לבצע את הפיגוע בליל כל הקדושים משום שידע שהרחובות יהיו עמוסים במיוחד.

החשוד, סייפולו סייפוב בן ה-29  בעל מעמד תושב שהיגר לארה"ב באופן חוקי, הובא לבית המשפט כשהוא בכיסא גלגלים, להקראת כתב האישום נגדו, העשוי לשאת עונש מוות. כשהוא אזוק בידיו וברגליו, הנהן סייפוב בראשו בזמן הקראת זכויותיו. בית המשפט הורה על המשך מעצרו, ללא אפשרות של שחרור בערבות.

החשוד בפיגוע במנהטן, סייפולו סייפוב (St. Charles County Department of Corrections/KMOV via AP)

מחוץ לבית המשפט, אמר עורך הדין שמונה לו מטעם הסנגוריה הציבורית, דייוויד פאטון, כי הוא מקווה "שכולם ייתנו להליך המשפטי להתנהל כסדרו". עוד הוסיף כי "אני מבטיח לכם שהאופן שבו נתייחס למר סייפוב בהליך הזה, יאמר יותר עלינו מאשר עליו".

בתוך כך, ה-FBI ממשיך לחקור חשוד נוסף מאוזבקיסטן, מוחמדזויר קאדירוב בן ה-32. גורם במערכת אכיפת החוק אמר כי השניים היו מיודדים, וייתכן שקאדירוב היה מעורב גם הוא באירוע.

לטענת התביעה, שני הטלפונים הניידים של סייפוב הכילו 90 סרטונים וכ-3,800 תמונות, רבים מהם חומרי תעמולה הקשורים לדאע"ש. בין היתר, נמצאו תמונות של אסירי הארגון שראשם נערף או נורו למוות.

על פי דבריה של סוכנת ה-FBI, אמבר טיירי, המופיעים בכתב האישום, בחקירה שנערכה לו בזמן שאושפז בבית החולים, אמר סייפוב כי קיבל השראה מסרטונים של דאע"ש, וכי החל לתכנן את הפיגוע לפני כשנה. את ההחלטה להשתמש במשאית, קיבל לפני כחודשיים.

לדברי הסוכנת, במהלך השבועות האחרונים חיפש סייפוב באינטרנט מידע על השכרת משאיות ועל חגיגות ליל כל הקדושים בניו יורק. הוא אף שכר משאית ב-22 באוקטובר, כדי להתאמן לקראת הפיגוע. עוד נטען בכתב האישום כי הוא שקל לתלות דגלי דאע"ש על המשאית בה השתמש, אך חשש כי הדבר ימשוך תשומת לב רבה מדי.

סגן ראש משטרת ניו יורק לענייני מודיעין, ג'ון מילר, אמר כי נראה שסייפוב "מילא, כמעט לגמרי, את ההוראות שפרסם דאע"ש".

בשנים האחרונות, האיץ הארגון הרצחני בתומכיו להשתמש בכלי רכב, סכינים או אמצעים זמינים אחרים, על מנת לרצוח בני אדם במדינותיהם. פיגועי דריסה קטלניים בוצעו, מאז אמצע 2016, באנגליה, צרפת וגרמניה.

גליון נובמבר 2016 של המגזין האינטרנטי של דאע"ש, הכיל הוראות מדויקות לביצוע פיגועי דריסה. בין ההוראות – שימוש ברכב שכור, ובחירת רחובות הומי אדם או התכנסויות ציבוריות.

לא ברור עדיין אם סייפוב היה מוכר לרשויות החוק. מילר אמר כי סייפוב לא היה מעולם בחקירה פלילית, אך נראה שהיה קשור למספר בני אדם שנחקרו בעבר.

כאמור, שמונה בני אדם נהרגו ו-11 נפצעו קשה באירוע הדריסה ביום שלישי. סייפוב נורה ע"י שוטר ונפצע באורח קשה.

כוחות הבטחון בזירת הירי במנהטן, ניו-יורק (צילום: REUTERS/Brendan McDermid).

"זה היה מעשה של טרור, ופעולת טרור פחדנית במיוחד כלפי אזרחים חפים מפשע, שכוונה לאנשים חפים מפשע, שלא היה להם מושג מה עומד לפגוע בהם", אמר ראש העיר של ניו יורק, ביל דה בלסיו.

בתקופת מגוריו בפורט מאיירס, פלורידה, לפני כמה שנים, סייפוב היה "אדם טוב מאוד", אמר קובילון מטקרוב, מכר של סייפוב, לניו יורק טיימס. "הוא אהב את ארה"ב. הוא נראה בר מזל, וכל הזמן הוא היה מאושר ומדבר כאילו הכול בסדר. הוא לא נראה כמו מחבל, אבל לא הכרתי אותו מבפנים", אמר מאטקרוב והוסיף כי סייפוב עבר אחר כך לניו ג'רזי והחל לנהוג עבור חברת אובר. באובר סן פרנסיסקו אישרו כי התחיל לעבוד בחברה לפני יותר מחצי שנה.

המשטרה מסרה כי התוקף שכר את המשאית אתמול בסביבות השעה 14:00 ב'הום דיפו' בניו ג'רסי, ואחר כך נסע לניו-יורק. כשעה לאחר מכן עלה עם המשאית לשביל האופניים ודהר לעבר מרכז הסחר העולמי, אתר הפיגוע במגדלי התאומים, שהיה הפיגוע הקטלני ביותר בהיסטוריה של ארצות הברית. הוא נסע בשביל האופניים לאורך קילומטר ו-300 מטרים, לפני שהתנגש באוטובוס של תלמידי בית ספר.

"אדם קפץ מהמכונית עם שני רובים והתחיל לצעוק ולצעוק", אמר תלמיד כבן 12 שיצא באותה שעה מבית ספר סמוך והוסיף כי החשוד צעק 'אללה אכבר'. לדברי התלמיד התוקף רץ לכיוון בית הספר, בעוד התלמידים זעקו וניסו להתחבא.

כוחות הבטחון בזירת הירי במנהטן, ניו-יורק (צילום: REUTERS/Andrew Kelly).

בין ההרוגים היו חמישה תיירים מארגנטינה, שביקרו בניו יורק שהגיעו לחגוג 30 שנה לסיום לימודיהם. אחד מהם היה אריאל ארליך, איש עסקים יהודי מארגנטינה. הרוג נוסף הוא אזרח בלגי.

ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, מסר בתגובה לפגיעו בניו יורק: "לנשיא טראמפ, מושל ניו יורק קומו וראש העיר דה בלסיו, אנו ניצבים לצד ידידינו בניו יורק לאחר עוד פיגוע נורא של טרור אסלאמי. תפילותינו נתונות למשפחות הקורבנות. יחד נביס את נגע הטרור".

נושאים קשורים:  בעולם, ארה"ב, ניו יורק, דאעש
תגובות
×