רב העיר ירוחם יצחק שליו והמועצה הדתית בירוחם קוראים לציבור הרחב להתגייס ולתרום לסיוע לעובדי מפעל נגב קרמיקה, המושבת מזה 22 יום. היום אחר הצהרים תתקיים פגישה בין העובדים, והנהלת המפעל אצל שר הכלכלה אלי כהן.

"כידוע לכולנו, הנהלת מפעל נגב קרמיקה החליטה לפטר את כלל עובדי המפעל בירוחם, והם פנו להסתדרות וכעת ישנם מגעים בליווי בית המשפט, שבסופם יקבע עתיד המפעל", ציין הרב במכתב גלוי שפרסם, "בימים אלו עובדי המפעל לא מקבלים משכורת, כך שהכנסתם העיקרית חסרה. הדבר מהווה פגיעה קשה בכל משפחות העובדים, וחוסר הוודאות בנוגע לעתיד המפעל מקשה מאוד על ההתנהלות הרגילה היום-יומית של העובדים. חובה עלינו לגלות אחריות חברתית וערבות הדדית לטובת עובדי המפעל. לכן אני קורא לכולנו: בואו ונטה שכם למען אחינו עובדי המפעל. הבה נראה לכולם שאנחנו אוהבים אותם ותומכים בהם" (הדגשות במקור).

לדבריו המגבית תעשה בשיתוף עם קרן הצדקה שעל יד ישיבת ההסדר ירוחם, בין היתר באמצעות האינטרנט, והכספים שיאספו צפויים להיות מחולקים בין עובדי המפעל. אם לא יהיה צורך בכסף שיאסף מכל סיבה שהיא, או אם חלילה לא יהיה מספיק כסף לחלוקה מכובדת לכלל העובדים, הבהיר הרב כי הכסף ישמש כקרן לטובת עובדים נזקקים מהמפעל בהתייעצות עם הגורמים המקצועיים. עוד הדגיש הרב כי מניעת אדם מליפול מבחינה כלכלית היא המעלה הגדולה ביותר של צדקה, וכי מדובר במצווה חשובה.

יוזמה מקומית נוספת לתמיכה בעובדי המפעל יצאה לדרך בימים האחרונים, במסגרתה מגיעים תלמידי תיכונים וישיבות לאוהל המחאה לשיחה עם עובדי המפעל על המאבק. בפוסט שפרסמה חני בריגה, פעילה בארגון "אנו", נכתב: "העובדים יספרו לכם על נגב קרמיקה, על מאבק עובדים, על ציונות, על הנגב בכלל, על האתגרים, על ההזדמנויות, על ירוחם היפה והטובה", וכן מובאים פרטי התקשרות למורים ומנהלים המעוניינים להשתתף בפעילות.

כזכור, הורה השבוע בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע להנהלת המפעל להמשיך במו"מ אינטנסיבי עם נציגי העובדים וההסתדרות למשך שבועיים נוספים, שבסופם הבהיר כי ישקול אף להורות בצו על פתיחת המפעל בדיון הבא הצפוי להתקיים ב-13.11. עם זאת, זה קרוב לחודש שעובדי המפעל אינם עובדים.