יחידת להב 433 חוקרת עסקה שקיימה חברת ייצור המל"טים (מטוסים ללא טייס) הישראלית אירונאוטיקס עם "לקוח מהותי" – כך הותר הבוקר (שלישי) לפרסום. בית משפט השלום בראשון לציון הטיל אתמול צו איסור פרסום גורף על הפרשה עד ה-5 במרץ.

ב-28 באוגוסט השנה, הודיעה החברה לבורסה לניירות ערך בתל אביב כי משרד הביטחון ביטל, באופן זמני את רישיון השיווק והייצוא של אחד מדגמי המל"טים שלה "ללקוח מהותי של החברה במדינה זרה". על פי הודעת החברה, היקף ההזמנות של אותו הדגם מה עמד, נכון לאותו זמן, על כ-20 מיליון דולר. הבוקר, הופסק המסחר במניית החברה.

מל"ט מדגם אורביטר של חברת אירונאוטיקס. (תמונה מתוך ויקימדיה)

החברה הוקמה ב-1997 והיא מתמחה בפתרונות בלתי מאוישים לתחום הצבאי והאזרחי. מרכזה של החברה נמצא ביבנה. מנכ"ל החברה הוא עמוס מתן ויו"ר החברה הוא איתן בן אליהו, מפקד חיל האוויר לשעבר.

עיקר הפעילות של אירונאוטיקס מתרכז בשלושה תחומים, בראש ובראשונה מערכות בלתי מאוישות לאיסוף מודיעין ותקיפה, בכלל זה מל"טים, בלונים ורחפנים – תחום זה אחראי על 75% מהכנסות החברה. כמו כן מפתחת החברה מערכות אלקטרואופטיות ואמצעי תקשורת למערכות לא מאוישות ומייצרת מנועים למל"טים. לחברה עשרות לקוחות בכמה מדינות.

מחברת אירונאוטיקס נמסר: "החברה תשתף פעולה באופן מלא עם כל בדיקה בכל נושא ותפעל כמיטב יכולתה על מנת שהחקירה תהיה קצרה ככל האפשר".