שר הביטחון אביגדור ליברמן נפגש אתמול (שלישי) עם ראשי הרשויות הגדולות באזור הצפון. בפגישה שהתקיימה בעיריית חיפה, באירוח ראש העירייה יונה יהב ובהשתתפות נציגי פיקוד העורף, רח"ל, משרד הביטחון, משרד הפנים ועוד, האשים השר את משרד האוצר כי הוא "מטרפד" את החלטת הממשלה למיגונם של ישובי הצפון. ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי "שר הביטחון לא מדייק בפירוש החלטות הממשלה".

"אנחנו עוסקים בעניין שהוא 'נטו חיים'. מבחינתי הדבר המאכזב ביותר הוא שהממשלה אינה מממשת החלטות שהיא קיבלה", אמר ליברמן בפתח הפגישה והאשים בכך את האוצר. "מאז קבלת ההחלטה משרד האוצר מטרפד את מימושה משיקולים לא ברורים, וזאת למרות הצורך הברור בחיזוק הצפון ולמרות שעבודת המטה והתכניות המפורטות הושלמו".

שר הביטחון אביגדור ליברמן. צילום ארכיון: פלאש 90

ליברמן קרא לראשי הרשויות לדרוש את מימוש החלטת הממשלה למיגון העורף (החלטה 2025), שהתקבלה בשנת 2014 וטרם מומשה עד היום. לפי החלטה זו, תקצה הממשלה בכל שנה, ולמשך 10 שנים, כ-150 מיליון ש"ח לסגירת פערי המיגון ברחבי הארץ, בדגש על יישובי הצפון. "מיגון העורף בצפון לוקה בחסר באופן משמעותי יותר בהשוואה לדרום הארץ, אך גם בדרום אנו נתקלים בקשיים תקציביים רבים בהקמת המכשול" אמר ליברמן והוסיף כי "הגיע הזמן שנתייחס למיגון העורף ברצינות, אחרת זו תהיה בכייה לדורות. זו גם אחריותכם, ראשי הרשויות, לדרוש את מימוש החלטת הממשלה. הצפון חייב לקבל חיזוק משמעותי בכל נושא המיגון והגנת העורף".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

עוד ציין ליברמן כי בשנה וחצי האחרונות, פיקוד העורף ורשות החירום הלאומית (רח"ל), יחד עם ראשי הרשויות ומשרדי הממשלה, עשו קפיצת מדרגה גדולה במוכנות לחירום וכן בתחום המיגון. עם זאת, לדבריו, ללא תקציב רב-שנתי לא ניתן יהיה לממש את התוכניות. ראשי הערים והרשויות האזוריות בירכו על המפגש שיזם שר הביטחון, במטרה להציף פערים ובעיות בנוכחות כל גורמי המקצוע הרלוונטיים.

במשרד האוצר הביעו חוסר שביעות רצון מדבריו של ליברמן והשיבו כי הוא אינו מדייק בדבריו. מהאוצר נמסר בתגובה כי החלטת ממשלה 2025 מקוימת במלואה על ידי משרד האוצר, ושבכל אופן לא קיימת בהחלטה כל מחוייבות תקציבית בעניין המיגון. "צר לנו ששר הביטחון לא מדייק בפירוש החלטות הממשלה. משרד האוצר ימשיך לפעול על פי החלטות הממשלה וביתר רגישות לביטחון האזרחים".