דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום שבת ג' בתמוז תשפ"ב 02.07.22
23°תל אביב
  • 18°ירושלים
  • 23°תל אביב
  • 23°חיפה
  • 22°אשדוד
  • 22°באר שבע
  • 30°אילת
  • 23°טבריה
  • 19°צפת
  • 22°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
בעולם

המזרח התיכון / פוטין: רוסיה עומדת לסיים את המבצע הצבאי שלה בסוריה

נשיא רוסיה אמר את הדברים בפגישה שקיים אמש (ב') עם נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, שדבר קיומה פורסם רק הבוקר | המעורבות של צבא סוריה במלחמה העקובה מדם, הייתה זו שהטתה את הכף לטובת משטר אסד | מחר יערוך פוטין מפגש פסגה עם נשיאי איראן וטורקיה

נשיא רוסיה ולדימר פוטין מחבק את נשיא סוריה אסד בפגישה ביניהם 20 בנובמבר (צילום: Mikhail Klimentyev, Kremlin Pool Photo via AP)

רוסיה עומדת לסיים את המבצע הצבאי שלה בסוריה, שהיטה את הכף במלחמה העקובה מדם לטובת הממשלה הסורית, כך אמר אמש (שני) נישא רוסיה ולדימיר פוטין, במסגרת פגישת פתע שקיים עם הנשיא הסורי בשאר אל-אסד.

פוטין אירח אמש את אסד בבית הנופש שלו בסוצ'י, שעל יד הים השחור, לקראת מפגש פסגה של רוסיה, טורקיה ואיראן ולסבב נוסף שלדיונים על תהליך השלום בסוריה, שעתיד להיערך בז'נבה. דבר הפגישה לא פורסם מראש, ופרטים לגביה שוחררו על ידי הקרמלין רק הבוקר.

נשיא רוסיה ולדימר פוטין מנופף לשלום לרכבו של נשיא סוריה אסד בסיום הפגישה בניהם אתמול 20 בנובמבר (צילום: Mikhail Klimentyev, Kremlin Pool Photo via AP)

"מסרתי לו (לפוטין) וכל העם הרוסי את ברכותינו ותודתנו על המאמצים שעשתה רוסיה למען הצלת ארצנו", אמר אסד לקצונה הרוסית הגבוהה.

מאז החלה המלחמה בסוריה, יצא אסד מהמדינה רק פעמיים  – בשני המקרים מדובר היה בביקור ברוסיה. הפגישה אמש הייתה הפעם השנייה בה נפגשו שני המנהיגים מאז תחילת המשבר בסוריה ב-2011. בשש השנים שעברו מאז נהרגו כ-400 אלף בני אדם, ומיליונים נוספים הפכו פליטים.

הפגישה הראשונה בין השניים התקיימה באוקטובר 2015, מעט אחרי שרוסיה החלה במבצע הצבאי שלה בסוריה. בסופו של דבר, המעורבות הרוסית הביאה למפנה במלחמה ולהתחזקות הנשיא הסורי. כעת, כשהממשלה הסורית שולטת ברוב חלקי המדינה, וכוחו של דאע"ש נחלש משמעותית, אמר אתמול פוטין כי מוסקבה עומדת למשוך את כוחותיה מסוריה.

פוטין ואסד בקרמלין אוקטובר 2015 (צילום: Alexei Druzhinin / סוכנות AP).

"ביחס למבצע המשותף שלנו נגד טרוריסטים בסוריה, המבצע הצבאי הזה אכן עומד לפני סיום" אמר פוטין לעמיתו בשיחה ששודרה בטלוויזיה הרוסית, "אני שמח לראות את הנכונות שלך לעבוד עם כל מי שמעוניין בשלום ובהסדרת המצב".

צילומים וסרטונים שפרסמה לשכת העיתונות של הקרמלין הראו את פוטין מעניק לאסד חיבוק חם, עם הגעתו של נשיא סוריה למשכנו בסוצ'י. הטלוויזיה ברוסיה הראתה צילומים של השניים נכנסים לפגישה עם צמרת משרד ההגנה הרוסי והקצונה הגבוהה של צבא רוסיה. "ביקשתי מנשיא סוריה לקפוץ לביקור", אמר פוטין לגנרלים הרוסים. לאחר מכן, פנה אל אסד ואמר "אני רוצה להציג בפניך את האנשים ששיחקו תפקיד מרכזי בהצלת סוריה".

הפגישה אמש נערכה יומיים אחרי שצבא סוריה, ובני בריתו, כבשו את העיר אל-בוכמאל שבמזרח המדינה, ריכוז האוכלוסין המרכזי האחרון של דאע"ש בסוריה. חיילים מצבא סוריה, וכוחות בתמיכה איראנית הנלחמים לצידם, נכנסו לעיר רגלית, תחת חיפוי של מתקפות אוויריות שביצע חיל האוויר הרוסי.

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!