אתמול (שלישי), בשעה שבית הדין בבאר שבע קבע כי מפעל נגב קרמיקה יסגר, קיימה ועדת הכספים דיון נוסף בניסיון להציל את מפעל המחזור היחיד בישראל, מפעל 'אביב' הממוקם גם הוא בנגב. יו"ר הועדה, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) הכריז כי ועדת הכלכלה לא תאשר הוצאת כספים מ"קרן הנקיון" כל עוד לא יימצא פתרון למפעל.

ח"כ איתן כבל. צילום: יונתן זינדל פלאש 90

הרעיון להשתמש ב"קרן הנקיון" כמנוף הלחץ אותו החליט להפעיל כבל על הממשלה, הגיע דווקא מיו"ר ועדת הכספים, משה גפני (יהדות התורה) שפנה לח"כ כבל בנושא לאחר דיון שהתקיים בועדת הכספים על המשבר אליו נקלע המפעל. אז אמר גפני על סגירת מפעל אביב "מה שעושים זה ששולחים את הבקבוקים לטורקיה, שם זה יותר זול, אבל אם יהיה משבר עם טורקיה והמפעל ייסגר לא יהיה מחזור. הקרן לשמירת הניקיון הוקמה בדיוק בשביל הדברים האלה, והחשש שלי שהאוצר לא רוצה לתת כסף מהקרן".

"קרן הנקיון" שהכנסותיה מגיעות מכספי הפיקדון על בקבוקים, מיועדת לקידום נושא המחזור ולשמירה על נקיון השטחים הפתוחים. המשרד להגנת הסביבה ביקש את אישור ועדת הכלכלה להקצות 13 מיליון שקלים מכספי הקרן לצורך בדיקות אוויר סביבתיות ובדיקות פתע לאיתור זיהום אוויר בארובות מפעלים.

 נציג המשרד להגנת הסביבה, אמיר זלצברג, טען כי "זיהום אוויר הוא גורם הסיכון והתמותה הגדול ביותר, ואם לא יהיה מקור תקציבי יהיו מפעלים שהמשרד לא יוכל לבדוק אותם". היו"ר כבל אמר בתגובה כי "אם הזיהום גורם לכל כך הרבה נזק אז הטיפול בו צריך להיות מתקציב המשרד, ולא בצורה שבה המדינה הולכת לחפש כסף בקרן."

 ח"כ כבל סיכם את הדיון ואמר כי "כספים שהגיעו ממיחזור צריכים לסייע להציל את המפעל שעוסק במיחזור. לא אתן לאוצר להתחמק מזה תוך שימוש במשרד להגנת הסביבה. עד שלא יינתן מענה שיציל את המפעל לא נאשר את הבקשה".