הייצור התעשייתי ירד ב-5.1% ברבעון האחרון (יולי עד ספטמבר), כך לפי נתונים שפרסמה אתמול (ראשון) הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. על פי הנתונים, ללא טכנולוגיה עילית (היי טק בעיקר) הירידה חדה אף יותר ועומדת על 5.7%. לצד זאת, אין שינוי במספר משרות השכיר בתעשייה ונרשמה אף גדילה של 0.4% במספר שעות העבודה בפועל. בנוסף, ההכנסה הגולמית ממכירות עלתה ב-0.4% בשוק המקומי -ב-1.1% בייצוא.

על פי הדו"ח, הענף שסבל מהירידה הגדולה ביותר הוא הטכנולוגיה המעורבת העילית, הכולל ייצור תעשייתי של מוצרים חשמל מורכבים, כמו מכונות, כימיקלים, נשק וכלי רכב. ענף זה ספג ירידה של 13.4% (בחישוב שנתי) בחודשים אלה. גם בטכנולוגיה המסורתית, הכוללת ייצור מזון ומוצרי הלבשה, נרשמה ירידה 5.4%. הסעיף היחידי בו נרשמה עלייה היא בטכנולוגיה העילית, הכוללת ייצור מחשבים, תרופות וכלי טיס, שם נרשמה עלייה של 1.5% בייצור.

הטכנלונוגליה העילית היא גם הענף היחידי בו נרשמה עלייה במספר משרות השכיר, שעלה ב-2.1%, וזאת בזמן שבטכנולוגיה המסורתית נרשמה ירידה של 1.5%. בסה"כ נשמרה מספר משרות השכיר באותה רמה, וזאת כשה"כ מתחילת השנה עלה המספר ב-0.3% בלבד. מספר שעות העבודה בפועל עלה ב-0.4%, כשאת העלייה מובילה שוב הטכנולוגיה העילית עם 4.2%. גם כאן נרשמה ירידה בטכנולוגיה המסורתית, הפעם של 0.8%.

עפ"י נתוני המגמה הייצור התעשייתי אופיין בעליות בשנת 2016 עד לחודש מאי 2017. מחודש יוני נרשמה ירידה במגמה. במדד משרדות השכיר נרשם קפאון מתחילת שנת 2016.

בימים אלה נמצאים מספר מפעלי תעשייה במשבר ובסכנת סגירה, בהם נגב קרמיקה בירוחם שנמצא בסכנת סגירה, חיפה כימיקלים צפון, אביב תעשיות ברמת חובב, מפעל כימדע בנגב ועוד.