דבר ראשון
שר האנרגיה הסעודי, ח'אלד אל פאלח, משוחח עם כתבים במהלך כנס בדובאי, 28 בנובמבר 2017. פאלח סירב להתייחס לשאלה אם תימשך מדיניות הקיצוץ בתפוקות הנפט של חברות אופ"ק. (צילום: AP Photo/Jon Gambrell)
אנרגיה עולמית
מדיניות העמימות

האם מחירי הנפט ימשיכו לעלות? שרי האנרגיה במפרץ מסרבים לומר.

שרי האנרגיה של ערב הסעודית ואיחוד האמירויות התחמקו הבוקר (ג') משאלות כתבים המשך מדיניות קיצוץ התפוקות של אופ"ק | מאז החל הקיצוץ, הוכפל מחירה של חבית נפט | החלטה בנושא תתקבל בכינוס של הארגון ביום חמישי הקרוב

עדכון אחרון: 28.11.2017, 13:00

שרי האנרגיה של ערב הסעודית ואיחוד האמירויות התחמקו הבוקר (שלישי) משאלות כתבים על האפשרות שקרטל הפקת הנפט אופ"ק יאריך את הקיצוצים בתפוקת הנפט של חברותיו. השניים הסכימו רק לומר שההחלטה בנושא תתקבל בפגישה של המדינות החברות, שצפויה להתכנס מאוחר יותר השבוע במטה הארגון בווינה.

בספטמבר 2016, הסכימו 14 המדינות החברות באופ"ק לקצץ את תפוקת הנפט היומית שלהן ל-32.5 מיליון חביות. רוסיה, ומדינות נוספות שאינן חברות בארגון, הסכימו גם  לקצץ בתפוקה שלהן, זאת בניסיון להעלות את מחירי הנפט שצנחו בשל היצע יתר בשוק. המדיניות הוארכה בכינוס של הארגון שנערך בחודש מאי השנה.

שר האנרגיה הרוסי אלכסנדר נובק, שר האנרגיה והמשאבים הסעודי ח'אלד אל פאליח ומוחמד ברקינדו ניציג ניגריה באופ"ק במסיבת עיתונאים במטה אופ"ק באוסטריה 25.5.17 (צילום: AP Photo/Ronald Zak).

שר האנרגיה הסעודי, ח'אלד אל פאלח, אמר לעיתונאים כי הם יצטרכו "לחכות" לפגישה של אופ"ק ביום חמישי הקרוב, לפני שנשא נאום הכנס בנושא פטרו כימיה שנערך בדובאי. מאוחר יותר, התעלם אל פאלח משאלות עיתונאים שנצעקו לעברו בזמן שיצא מהכנס בלוויית שר האנרגיה של איחוד האמירויות, סוהיל בין מוחמד אל מאזורי.

אל מאזורי שוחח, מאוחר יותר, עם  עיתונאים, להם אמר בטון מתגרה שיהיה זה "לא הוגן" מצידם לעלות שאלות בנושא לפני כינוס הפגישה בווינה. "כולי תקווה שנצליח למצוא פיצרון שייטיב גם עם השוק וגם עם הארגון", הוסיף.

מדינות אופ"ק, כמו גם יצרניות הנפט שלא חברות בארגון, צפויות להאריך את החלטה על קיצוץ התפוקה גם לתוך 2018, כדי לשמור על מגמת עליית המחירים מאז נכנסה מדיניות זו לתוקף.

מחירה של חבית נפט גולמי עמד על 100 דולר בקיץ 2014, אך עד ינואר 2016 צנח המחיר לפחות מ-30 דולר. הירידה הדרמטית במחיר הנפט באה, בעיקר, תודות לזינוק שרשמה תעשיית פצלי השמן (סלע משקע ממנו ניתן להפיק אנרגיה ודלק נוזלי) בארה"ב, כמו גם מנכונותן של יצרניות נפט – כמו סעודיה – ששמרו על תפוקה גבוהה כדי לשמור על נתח השוק שלהן.  כניסתה המחודשת של איראן לשוק האנרגיה העולמי, אחרי הסרת הסנקציות נגדה במסגרת הסכם הגרעין ב-2015, תרמה גם היא לירידת מחיר החבית.

משאבת נפט בבחריין (צילום ארכיון: סוכנות AP).

כיום, עומד מחירה של חבית נפט גולמי סביב 60 דולר, בין היתר בשל חששות מאי-היציבות במזרח התיכון אחרי גל המעצרים שנערך לאחרונה בסעודיה, כמו גם בכלל המתיחות בין הממלכה לאיראן. אך גם עליית מחירים זו לא מספיקה עדיין כדי להושיע רבות מהכלכלות תלויות הנפט, במפרץ הפרסי ובמקומות אחרים בעולם, הסובלות ממצוקה כבר תקופה ארוכה.

את ההשלכות שיהיו לעלייה במחירי הנפט קשה לצפות במדוייק. מאחר ומדובר ברכיב משמעותי בכל פעולת ייצור כמעט, מחיר הנפט משפיע על מחירי כל הסחורות בעולם. העובדה שהנפט היא הסחורה הנסחרת ביותר בעולם בהיקף של כ-1.7 טריליון דולרים בשנה הופכת אותה לרכיב קריטי גם בשוק ההון הבינלאומי. הירידה במחירי הנפט ב-2016-2014 הביאה למגמה כללית של קיפאון ואף ירידה במחירי הסחורות השונות.

אם מחירי הנפט יעלו באופן מתון, הצרכן הישראלי ירגיש זאת בכיס בתחנות הדלק ולמעשה במחיר של כמעט כל מוצר אותו הוא צורך. אם המחירים יעלו באופן תלול ההשפעה של כך על השווקים בעולם עלולה להביא לתוצאות החורגות מהכבדה כלכלית על ההוצאות.

נושאים קשורים:  אנרגיה, נפט, בעולם, אופ"ק, סעודיה, ערב הסעודית
תגובות
×