האם ארה"ב שוקלת להפסיק לתמוך בכורדים בסוריה?  בעקבות שיחת טלפון שנערכה בין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לנשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן, נמסר מהבית הלבן ומהפנטגון כי הם שוקלים לערוך שינויים בתמיכה הצבאית שארה"ב מעניקה לכורדים בסוריה.

בכירה באוטונומיה הכורדית בסוריה אמרה לסוכנות הידיעות אי. פי. כי וושינגטון תעקר את המאבק בדאע"ש וארה"ב תאבד את מקומה במאבק נגד הטרור במזה"ת אם "תפנה את גבה" לבני בריתה היחידים בסוריה – הכורדים.

נשיא טורקיה, ארדואן | נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ (Yasin Bulbul, Presidential Press Service | AP Photo/Evan Vucci)

עילם אחמד, בכירה ב'כוחות הסוריים הדמוקרטיים' (SDF) בהנהגת הכורדים ששוחחה עם אי. פי.  ציינה כי דבר בהודעות שנמסרו אינו מעיד כי החימוש האמריקאי יופסק, אך יתכן כי ארה"ב תפחית את הסיוע שהיא מעניקה לכורדים מתוקף התקרבותה מחדש לטורקיה. "זו עשויה להיות חרב פיפיות" אמרה, והוסיפה כי "לא נוכל לשפוט את מה שהאמריקאים חושבים, אך דבר אחד ברור – אם ארה"ב תפנה את גבה לשותפיה היחידים בסוריה זה אומר שלא יהיה לה חלק במאבק בדאע"ש במזה"ת. אם הם באמת יפסיקו לתמוך בנו זה אומר שהם יתנו הזדמנות לדאע"ש לצמוח שוב ולהתפשט".

ראש הקואליציה הבינלאומית נגד דאע"ש אמר בתגובה כי "הכוחות הסוריים הדמוקרטיים" הם עדין הכוח המיומן ביותר לסיים את המשימה ולהביס את דאע"ש והקואליציה תישאר בת בריתם גם לאחר הבסת דאע"ש.

'הכוחות הסוריים הדמוקרטיים', שנהנים מזה כמעט שלוש שנים מתמיכת הקואליציה הבינלאומית נגד דאע"ש בהובלת ארה"ב, שולטים כעת ברבע מאדמת סוריה וצפויים לסיים בקרוב להכריע את דאע"ש בכל השטח המצוי מצפון לנהר הפרת החוצה את סוריה. לפי סוכנות הידיעות רויטרס יותר מ-160,000 חיילים משרתים בקואליציה אשר מונהגת בידי הכורדים. לצידם כ-1,500 חיילים ויועצים אמריקאים. הכורדים נלחמו בשנים האחרונות בעיקר נגד דאע"ש, ובקרבות מקומיים קצרים גם נגד צבא סוריה של משטר אסד ונגד כוחות מורדים ג'יהאדיסטים אחרים. טורקיה רואה בהם כארגון טרור הקשור למפלגת הפועלים הכורדית בטורקיה (PKK) ובשנים האחרונות היא נוהגת להפציץ אותם בארטילריה והפצצות אוויריות. הפצצות אלו נמשכו בימים האחרונים במיוחד במחוז הכורדי עפרין שבצפון מערב סוריה.

ארדואן אמר אתמול (שלישי) כי שיחותיו בשבוע שעבר עם טראמפ היו הפעם הראשונה זה זמן רב שהשניים "שידרו על אותו הגל" והגיעו להסכמות בנושאים רבים. משרד החוץ של טורקיה מסר כי בתום השיחה הסכים טראמפ להפסיק את העברת הנשק למורדים הכורדים בסוריה.  ארדואן הוסיף כי השניים ישוחחו שוב בקרוב בהמשך השבוע "אם הוא לא ייתקשר, אני אעשה זאת", אמר ארדואן.

היחסים בין אנקרה לוושינגטון התדרדרו לאחרונה, בעיקר לאור תמיכתה של ארצות הברית ב'כוחות הסוריים הדמוקרטיים' וסירובה להסגיר לידי טורקיה את המטיף המוסלמי פתהוללה גולן אותו מאשים ארדואן בניסיון הפיכה. ארדואן אמר בנאומו בפרלמנט הטורקי אתמול (שלישי) כי שיחתו עם טראמפ עסקה במעורבות האמריקנית באזור, בשיתוף פעולה של תעשיות ביטחוניות ובמאבק באנשי האופוזיציה הגולים בארה"ב (ביניהם פתהוללה גולן), במאבק בדאע"ש וב"ארגוני טרור כורדים".