רגע היסטורי בכדורסל ובספורט הישראלי, שחקן הכדורסל אורי קוקיה החליט לצאת מהארון. קוקיה בן ה-36 משחק כיום בליגה הלאומית במדי הפועל ר"ג-גבעתיים ובעבר ששיחק בהפועל ירושלים, מכבי חיפה וגם היה בסגל נבחרת ישראל, התראיין לערוץ הספורט שם סיפור שהוא הומוסקסואל.

בראיון שהעניק ל"ערוץ הספורט" סיפר קוקיה על הלבטים הקשים שליוו אותו בתהליך היציאה מהארוך כשחקן פעיל :"אני חושב שמי שחי בארון, חי בבדידות וחושש שיקרו דברים נוראים, אבל במקרה שלי לא היתה תגובה רעה, התייחסו אליי אותו דבר ועבדתי קשה כדי להגיע למקומות שאליהם הגעתי וכך התייחסו אליי". כשנשאל איך ההרגשה להיות הכדורסלן הפעיל הראשון שיוצר מהארון אמר: "היו לי כמה ימים של מחשבות והתרגשות ומשהו חדש. זה תמיד מעורר תהיות, אבל אני מרגיש שלם, רוצה להשפיע ולעזור, עברתי תהליך ואני שלם עם עצמי". קוקיה חי עם בן זוגו ג'ואי, רקדן במקצועו והשניים מגדלים ילדה משותפת.

המעשה האמיץ של קוקיה מהווה תקדים בכדורסל הישראלי המקצועני ומצטרף לסיפורו של שחקן הכדורעף ג'ניה דודוצקין, שיצא מהארון בשנת 2013, בראיון ל-"myynet" בו סיפר: "כמו ששחקנים אחרים באו עם החברות שלהם, אני באתי עם החבר. האמת, זה סיפור ייחודי מה שקורה בקבוצה שלנו, ששובר את כל הסטיגמות". דודוצקין שהיה הקפטן של הפועל מטה אשר החליט לצאת מארון לאחר הזכייה בגביע המדינה בשנת 2013.

קריירה מרשימה כשחקן וכמאמן

קוקיה החל את הקריירה במכבי רחובות משם עבר לנוער של הפועל תל אביב ואח"כ לבוגרים של עירוני נהריה. את ההזדמנות הראשונה בליגת העל קיבל בהפועל גליל עליון ושיחק גם בבני השרון, עירוני נהריה עמה עלה לליגת העל ושיחק במשך שלוש עונות. בעונת 2007/8 עבר למכבי חיפה וסייע לה לעלות לליגת העל ולאחר מכן הגיע להפועל חולון בה זכה בגביע המדינה ההיסטורי וקיבל זימון לסגל נבחרת ישראל, כשהוא חלק מהסגל שיצא ליורובאסקט 2011. בקיץ 2009 חתם בהפועל ירושלים ושיחק בקבוצה במשך ארבע עונותו. לאחר מכן חזר לעונה במכבי חיפה והחליט לפרוש מכדורסל ועבר להיות עוזרו של דני פרנקו בהפועל ירושלים בעונת האליפות של 2015. דווקא אחרי עונה מוצלחת על הקווים החליט לחזור ולשחק וחתם בקבוצת האוהדים של הפועל רמת גן/גבעתיים, כשבאמצע העונה הוא שב לנהריה בליגת העל. את העונה הקודמת החל במכבי קרית גת, אך עזב במהלך העונה בחזרה לגבעתיים בליגה הלאומית, בה משחק עד היום.

����� ���� ��� ������� �����

Posted by ‎מנהלת ליגת העל בכדורסל‎ on Thursday, 10 May 2012