לפני עשרה ימים נהרג מחמוד כנעאנה בן ה-17 לאחר שנפל מגובה באתר בנייה בטבריה, והיה לנער החמישי שנהרג בשנתיים האחרונות באתרי הבנייה, 4 מהם לאחר שנפלו מגובה. קדמו לו מוחמד עליאן בן 17 שהתחשמל למוות בסוף דצמבר 2015, נער בן 16 תושב הגדה ששמו לא פורסם, שנפל מגובה באוגוסט 2016, עלי אלדגאמין בן 17 שנפל מגובה בסוף דצמבר 2016, ומוחמד אמארה בן ה-16 שפיגומים קרסו תחת רגליו באוגוסט האחרון. נער נוסף נותר משותק לאחר שנפל מפיגומים שקרסו (באתר אחר) בקיץ 2016. ולפני ארבעה ימים בסה"כ נפצע נער בן 16 באורח קשה, כשנפל ושיפוד ברזל חדר לגופו באתר בנייה בנווה צדק. כולם היו תלמידי תיכון שעבדו באופן מזדמן, רובם במהלך חופשות הקיץ או החורף בבתי הספר הערבים, כדי לחסוך דמי כיס.

לשר העבודה והרווחה יש סמכות על פי חוקי עבודת נוער לאסור על עבודת בני נוער בעבודות מסוכנות. אין עבודה מסוכנת יותר מעבודה באתר בנייה, ואפילו עצם השהות באתר בנייה היא מסוכנת

באף אחד מהמקרים שהובילו למותם של צעירים אלו לא הוגש כתב אישום כנגד אף גורם – הקבלן או המעסיק בפועל. זאת על אף העובדה הבלתי ניתנת להכחשה שעצם העסקתם של קטינים בעבודות המתבעות בגובה הינה בלתי חוקית.

בעוד 3 שבועות תחל חופשת החורף, חופשה של שבועיים, בבתי הספר הערבים – בשנתיים האחרונות נהרגו במהלכה שני נערים ערבים. יש לפעול עתה כדי שאת רשימת ההרוגים של שנת 2017 לא יחתום פעם נוספת נער בן 16 או 17.

כיום לא קיים איסור מוחלט על העסקת קטינים באתרי בנייה, למרות שהלכה למעשה את מרביתן המוחלטת של העבודות באתרי בנייה אסור להם לבצע. בראש ובראשונה קיים איסור, כאמור, על העסקתם של קטינים בעבודה בגובה. בשל העובדה שהאיסור הוא מסוייג, וחל על סוגים מסוימים של עבודות, אכיפתו היא כמעט בלתי אפשרית באופן מעשי.

שמות ההרוגים

מוחמד עליאן בן 17 מעראבה (צילום באדיבות המשפחה | גרפיקה: אידאה).

נער פלסטיני ששמו לא פורסם בן 16 תושב הגדה (גרפיקה: אידאה).

עלי אלדגאמין
בן 17 מא-סמוע (חברון)(צילום מסך מהרשתות החברתיות | גרפיקה: אידאה).

מוחמד אמארה בן 16 מכפר כנא (צילום מסך מהרשתות החברתיות | גרפיקה: אידאה).

חשוב לזכור כי לא מדובר בעבודה לשם פרנסה לקיום אלא בחסכון חופשה של נערים. לא שווה שהנערים האלו ימותו בשביל ג'ינס או אייפון. יש דרך למנוע את מקרי המוות המיותרים האלו.

לשר העבודה והרווחה יש סמכות על פי חוקי עבודת נוער לאסור על עבודת בני נוער בעבודות מסוכנות. אין עבודה מסוכנת יותר מעבודה באתר בנייה, ואפילו עצם השהות באתר בנייה היא מסוכנת. איסור מוחלט על העסקת קטינים באתרי בנייה יאפשר לאכוף את האיסורים הקיימים היום ולהבטיח שלא נצפה יותר בתמונות מכמירות הלב של נערים צעירים שמצאו את מותם בדמי ימיהם בין הריסות פיגומים או תחת מטען שנפל ממנוף.

הקבוצה למאבק בתאונות בניין יוצאת כיום בקריאה לשר העבודה והרווחה, חיים כץ: אסור על העסקת קטינים באתרי בנייה. תן להם להגיע לגיל 18 בשלום.


הדס תגרי היא משפטנית, מייסדת ומנהלת הקבוצה למאבק בתאונות בניין