לאחר כשנה של משא ומתן, חתמו אתמול (ראשון) יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, יו"ר הסתדרות עובדי המדינה אריאל יעקובי, סגן בכיר לממונה על השכר במשרד האוצר דיאא אסדי, מנהל רשות המסים משה אשר וראשי הוועדים ברשות המסים על הסכם ביניים המשפר את תנאי העסקתם של כ-6,000 עובדי רשות המסים, מכל הדירוגים המיוצגים על ידי ההסתדרות, ובכלל המערכים, בהם: מע"מ, מס הכנסה ויחידת הסמך שע"מ (שירותי עיבוד ממוכנים).

תוקף ההסכם החדש הוא שלוש שנים והוא מעגן תוספת של 9% לשכר העובדים. תוספת זו תחולק באופן דיפרנציאלי, הן כתוספת אחוזית והן כתוספת שקלית שתתעדכן לפי מדד המחירים וזאת לצורך חיזוק העובדים ברמות השכר הנמוכות וצמצום הפערים בין הקבוצות השונות של העובדים. הוחלט כי חלוקת התוספת תתבצע בשלוש פעימות לאורך תקופת ההסכם, בתחילת כל שנה, כשהפעימה הראשונה נינתן באופן רטרואקטיבי החל מינואר 2017. תוספות השכר הללו ינתנו בנוסף לתוספת 7.75% שניתנה לעובדים מתוקף הסכם המסגרת שנחתם בין ההסתדרות והאוצר באפריל 2016.

כחלק מן ההבנות המעוגנות בהסכם, הצדדים הסדירו גם הזכאות לתוספת פשיעה חמורה, המשולמת לעובדים העוסקים בפעילות מודיעינית וחקירתית, תוך הרחבת הזכאות לתוספת זו ליחידות נוספות שבעבר לא קיבלו אותה. העילה למתן התוספת ליחידות נוספות, בהן יחידות שונות באגף מס הכנסה ומיסוי מקרקעין, נעוצה בשינוי מודל ההפעלה של הרשות, כך שכל יחידות החקירות יטפלו בפשיעה מאורגנת.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

לצד תוספות השכר, הצדדים הסכימו ביניהם גם על נוהל רוטציה שיונהג ברשות המסים על מנת לאפשר לרשות לבצע סבב תפקידים בתוך היחידות ובין היחידות במערך, גם בקרב קבוצות העובדים המשתייכים לדרג הניהולי הזוטר. סבב התפקידים, הן בתפקידי השטח והן בתפקידי המטה, יונהג על פי נוהל רוטציה ייחודי שייקבע על ידי הנהלת הרשות, נציבות שירות המדינה והסתדרות עובדי המדינה.

במסגרת ההסכם, הצדדים התחייבו להמשיך לנהל משא ומתן בדבר ההשלכות של איחוד אגפי רשות המסים, תוך התייחסות, בין היתר, לתנאי העסקה אשר יחולו על העובדים במסגרת הסכם עבודה חדשני, ככל שיבוצע איחוד של פעילויות אגפי רשות המיסים בעתיד. יודגש, כי במקרה בו המדינה תודיע כי היא חזרה בה מכוונתה לבצע את האיחוד כאמור, הצדדים ימשיכו בניהול המו"מ על הסכם שכר חדשני ברשות. במקביל לכך, ובהתאם להסכמות, צפוי לצאת פיילוט של משרד חדש מאוחד ברשות, אשר יוקם בעיר שבה אין שירותי מס ויכלול תחת קורת גג אחת את אגפי מס הכנסה והמע"מ.

חתימת הסכם שכר לעובדי רשות המסים (צילום: דוברות ההסתדרות).

"ההסכם מחזק את מעמד עובדי רשות המסים, אשר ממלאים תפקיד חשוב ומשמעותי בהגנת אזרחי המדינה מפני נזקי הפשיעה כלכלית. תוספות השכר משקפות את ערכי השוויון ונותנות מענה לעלייה ברמת האחריות המוטלת על עובדי הרשות" אמר  יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן במעמד החתימה. יו"ר הסתדרות עובדי המדינה אריאל יעקובי, הצטרף לדברי ניסנקורן במעמד החתימה וציין כי "טיפוח ההון האנושי בשירות המדינה וברשות המסים בפרט, עוזר לקדם שירות איכותי ויעיל יותר לציבור. ההסכם שגובש מתוך הכרה משותפת של הצדדים בחשיבות התפקיד שממלאים עובדי הרשות, הינו חיזוק חיוני במאבק בהון השחור" והביע תקווה כי רוח שיתוף הפעולה בין הצדדים תלווה גם את הדיונים לקראת חתימת ההסכם הסופי.

סגן בכיר לממונה על השכר והסכמי העבודה במשרד האוצר דיאא אסדי, אמר במעמד טקס החתימה כי: "ההסכם הינו צעד חשוב להפיכתה של רשות המסים לרשות אחת מודרנית שתשפר את השירות לאזרחים ותייעל את הטיפול בפשיעה המאורגנת. ההסכם מייצר מצב של win win באופן שמשפר את שירות הרשות לאזרחים לצד השיפור בתנאי השכר של העובדים". מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד אשר ליווה את המשא ומתן נשא אף הוא דברים: "אנחנו מסיימים שנה ארוכה בה עשינו ועודנו עושים מאמצים רבים על מנת לחזק את העובדים הזוטרים בתעשייה ככלל, וברשות המסים בפרט". מנהל רשות המסים משה אשר, הצטרף לברכות והוסיף כי: "הסכם זה מהווה, בין היתר, הבעת הערכה של משרד האוצר לפעילות רשות המסים ועובדיה. צעד זה מאפשר לבנות רשות מסים מתקדמת ויעילה יותר לטובת ציבור משלמי המסים והמשק בכללותו".

ראשי הועדים השונים ברשות ברכו על חתימת ההסכם. יו"ר הוועד הארצי של עובדי מס הכנסה ומיסוי מקרקעין ואדים אבנשטיין אמר: "אני מצדיע לעובדים שלנו על הסובלנות ועל הנחישות. הסכם הביניים מהווה את אבן היסוד להסכם הבא שאמור להביא לשדרוג נוסף של תנאי העסקת העובדים ולסייע בשיפור השירות החשוב שמעניקים עובדי רשות המסים לאזרחי מדינת ישראל". יו"ר הוועד הארצי של עובדי מכס ומע"מ, רן סופר: "ההסכם מהווה פריצת דרך ותחנה חשובה נוספת בכיוון הסכם שכר מודרני שאנו מקווים להביא לכלל עובדי רשות המסים. זה המקום להביע את הערכתי העמוקה לכל עובדי רשות המסים על אורך הרוח והעמידה האיתנה שהפגינו לאורך המו"מ". יו"ר ועד עובדי שע"מ (שירותי עיבוד ממוכנים), דודו דורון: "ההסכם הינו ביטוי נוסף להערכה הרבה שמגיעה לעובדי רשות המסים ולעובדי שע"מ בפרט. זהו צעד בונה אמון בדרך לגיבוש הסכם שכר חדשני ברשות המסים. בהזדמנות זו אני רוצה להודות ליו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן וליו"ר הסתדרות עובדי המדינה אריאל יעקובי על הליווי ועל המעורבות האישית שלהם לקידום ההסכם, תודה גם להנהלה בראשות משה אשר שהייתה שותפה חשובה, ויישר כוח לחבריי ראשי הוועדים ברשות המסים על כך שעשו לילות כימים על מנת להביא הסכם שמיטיב עם העובדים. עובדי שע"מ נרתמים להמשך העשייה, לרבות שדרוגים טכנולוגיים והכנסת פתרונות מתקדמים לרשות, למען שיפור השירות שניתן לציבור".

בליווי המו"מ ובגיבוש ההסכם השתתפו: מזכיר חטיבה ארצי ומ"מ יו"ר הסתדרות עובדי המדינה דורון קרני, מזכיר ארצי ועוזר ליו"ר הסתדרות עובדי המדינה עו"ד ארז אופינקרו, מנכ"ל אגף הכלכלה בהסתדרות שי בירן וכלכלנית האגף מאיה וסרמן, מנהל תחום באגף השכר באוצר יוני פת וסמנכ"ל בכיר למינהל משאבי אנוש ברשות המסים כפיר חן. היועצים המשפטיים שליוו את ההליך הם: עורכות הדין קרן קלפר ומאיה פרנקו מהלשכה המשפטית של האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, ועורכי הדין רבקה רבלו ודן שורקי מהלשכה המשפטית של אגף השכר במשרד האוצר.