שיא ארה"ב דונאלד טראמפ צפוי לשאת נאום הערב (רביעי) ולהכיר בירושלים כבירת ישראל. גורמים בבית הלבן אמרו לסוכנות AP כי טראמפ יורה למחלקת המדינה האמריקנית להתחיל תהליך רב-שנתי של העברת שגרירות ארה"ב בישראל מתל אביב לירושלים. עם זאת, עדיין לא ברור מתי בפועל תעבור השגרירות לירושלים – צעד עליו ארה"ב החליטה כבר לפני שני עשורים, אך נמנעה מביצועו מסיבות של בטחון לאומי. הגורמים הוסיפו כי ככל הנראה, מהלך כזה ייקח לפחות 3-4 שנים.

כלי תקשורת ברשות הפלסטינית ובירדן דיווחו אתמול (שלישי) כי הנשיא טראמפ נועד טלפונית עם ראש הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) ומלך ירדן עבדאללה, ובישר להם על כוונתו להכריז על העברת השגרירות האמריקאית לירושלים, ובכך להכיר בירושלים כבירת ישראל, דבר ממנו נמנעה ארה"ב מאז הכרזת המדינה. הנשיא טראמפ צפוי לשוחח טלפונית גם עם ראש הממשלה נתניהו בשעות הקרובות.

הסיקור החי פתוח
עדכון אוטומטי:  

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי: "חשוב שההכרזה האמריקאית תלווה בצעדים בוני אמון שיתניעו בחזרה את תהליך השלום"

"אני מברך על ההכרה האמריקאית בירושלים כבירת ישראל. ההורים שלי, כמו עוד רבים אחרים, חלמו להגיע לירושלים, סמל העם היהודי ולא המתינו להכרה אמריקאית לקשר שלנו לעיר.

חשוב שההכרזה האמריקאית תלווה בצעדים בוני אמון משני הצדדים שיחזירו את התקווה למזרח התיכון ויתניעו בחזרה את תהליך השלום.

צעדים כמו הפסקת ההסתה מצד הפלסטינים והפסקת הבנייה מחוץ לגושי ההתיישבות בצד הישראלי. יחד עם זאת, ישראל חייבת ויכולה לעשות צעדים כלכליים לשיפור מצבם של הפלסטינים ובמידה והמצב הבטחוני מאפשר זאת ניתן גם להעביר יישובים וכפרים פלסטינים ביהודה ושומרון לשליטת הפלסטינים.

אבל ירושלים היא לא רק סמל אלא גם עיר שמאות אלפים חיים בה ולכן נדרש שהממשלה תפעל על מנת להחזיר את החיות לעיר ותשפר את כלכלת העיר שסובלת מרמת תשתיות נמוכה מאד."

מסתמן: שגריר ארה"ב בישראל, שאמור היה לנאום בוועידת הג'רוזלם פוסט, ביטל ברגע האחרון את השתתפותו

שגריר האיחוד האירופאי, לארס פאבורג-אנדרסן, ל'דבר ראשון': "ההכרה צריכה להיות בקוטקסט של משא ומתן"

"אני יכול לומר שאתמול שר החוץ של האיחוד האירופאי ובכירים נוספים, נפגשו עם רקס טילרסון, מזכיר המדינה האמריקאי, בבריסל ושוחחו בין היתר על תהליך השלום. המסר שניתן הוא שהמיקוד צריך להיות על חזרה לתהליך שלום משמעותי, שיוביל לפתרון שתי מדינות ושלום בר קיימא. הנושא הירושלמי, חשוב לעם היהודי בגלל ההיסטוריה ומסיבות נוספות. חשוב להבין שגם לפלסטינים ירושלים חשובה. ההכרה צריכה להיות בקונטקסט של המו"מ. שאלת הסטטוס של ירושלים היא אחד הנושאים החשובים לדיון בנושא פתרון שתי המדינות. נצטרך לחכות ולראות מה יהיה בהצהרה."

שר החינוך נפתלי בנט בכנס הדיפלומטים של הג׳רוזלם פוסט: "קורא למדינות אחרות ללכת בעקבות ארה״ב ולהכיר בירושלים המאוחדת כבירת ישראל"

אימעד חג'ג', אחד מהקריקטוריסטים החשובים בעולם הערבי, מתכונן ל"סטירת הלחי" שיתן טראמפ לפלסטינים

ראש הממשלה נתניהו סיים את נאומו בוועידת הג'רוזלם פוסט, ללא התייחסות להכרזה הצפויה הערב

האפיפיור פרינציסקוס: "ארץ הקודש היא עבורנו, הנוצרים, היא המקום לדיאלוג בין אלוהים והמין האנושי"

"התנאי העיקרי לדיאלוג זה, הוא כבוד הדדי והמחויבות לחזק את הכבוד הזה, למען הכרה בזכויותיהם של כל האנשים באשר הם", אמר האפיפיור בהתייחסו להכרה הרשמית של ארה"ב בירושלים כבירת ישראל

נתניהו: איזו פרה מפיקה הכי הרבה חלב? הפרה הישראלית

נתניהו בוועידת הג'רוזלם פוסט: ב-159 מדינות ברחבי העולם נציגות ישראלית

אנחנו רואים שינוי ברור ביחס כלפי ישראל, גם בארצות ערב – הם מבינים שהקשר עם ישראל יביא לשגשוג

יו"ר מפלגת יש עתיד, יאיר לפיד: "לא קובעים מדיניות על פי איומים והפחדות"

לפיד בוועידת הג'רוזלם פוסט: "הגיע הזמן שכל העולם יכיר בירושלים המאוחדת כבירת מדינת ישראל. לא קובעים מדיניות על פי איומים והפחדות. אם הטיעון היחיד נגד העברת השגרירות הוא אלימות, זה רק מוכיח כי זה הדבר הנכון לעשות."

ח"כ אבי דיכטר: "אל תאפשר לאף אחד להוריד אותך מהחלטתך להכיר בירושלים כעיר הבירה של מדינת ישראל ולהעביר את השגרירות מת''א לירושלים"

ח"כ זנדברג: " הסדר כזה עובר דרך מדינה פלסטינית"

ח״כ תמר זנדברג (מרצ): "‏מי שרוצה לראות לא רק את השגרירות האמריקאית, אלא את כל השגרירויות של כל המדינות בירושלים, בירת ישראל, צריך לתמוך בהסדר מדיני שיבטיח סוף סוף את ישראל בגבולות ברורים, מוכרים ובטוחים. הסדר כזה עובר דרך מדינה פלסטינית לצד מדינת ישראל שבירתה ירושלים."

השר כ"ץ: "יום היסטורי למדינת ישראל"

שר התחבורה והמודיעין ישראל כ״ץ (הליכוד) בכנס הדיפלומטים: ״זהו יום היסטורי למדינת ישראל! אני מברך על החלטתו של הנשיא טראמפ להכיר בירושלים כבירת ישראל ואנו מצפים מהקהילה הבינלאומית לתמוך בהחלטת הנשיא טראמפ.״

כבר ב-1995 הכריע הסנאט האמריקאי כי על ארה"ב להעביר את שגרירותה לירושלים מת"א, ולוותר על הרעיון שעמד בבסיס תוכנית החלוקה, כי ירושלים היא עיר בינלאומית. התוכנית נדחתה במהלך השנים, בלחצים של נשיאי ארה"ב וראשי ממשלת ישראל, ועם כניסתו של טראמפ לתפקיד כנשיא, הוא הכריז כי ישנה את המצב.

הגורמים בבית הלבן הוסיפו כי הכרה בירושלים בבירת ישראל תהיה הכרה "במציאות הנוכחית וההיסטורית" יותר מאשר הצהרה פוליטית, וכי לא תהיה פשרה על הגבולות המדיניים והפיזיים של העיר. הם הוסיפו כי כמעט כל גורמי הממשל של ישראל נמצאים בירושלים ולא בתל אביב, שם נמצאת שגרירות ארה"ב לצד שגרירויות של מדינות אחרות.

בשל הצפי להכרזה נרשמה בימים האחרונים עלייה במתיחות ובטונים בקרב מנהיגים יהודים ומוסלמים במזה"ת. בנאום שנשא מוקדם יותר אתמול (שלישי) בפרלמנט, אמר נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן כי המהלך האמריקני, אם אכן ייצא לפועל, יביא לכך שאנקרה תנתק את קשריה הדיפלומטיים עם ישראל. נוסף על כך אמר ארדואן כי בכוונתו לכנס לוועידה את המדינות החברות בארגון לשיתוף פעולה מוסלמי על מנת לדון בנושא. תגובת טורקיה היא המשך ישיר להודעות התנגדות מערב הסעודית, ירדן, ומצרים, ושיחת טלפון שהתקיימה אתמול בין טראמפ לנשיא צרפת עמנואל מקרון, שבה הפציר האחרון שלא לנקוט מהלכים ביחס למעמד ירושלים.

יועץ מדיני של נשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס אמר הבוקר כי המנהיגות הפלסטינית "תעצור הסכמים" בין רמאללה לוושינגטון כתגובה למהלך האמריקאי. עוזרו של עבאס, מג'די אל-ח'אלדי, אמר כי הכרה אמריקאית בירושלים כבירת ישראל תביא לכך שארה"ב תאבד את אמינותה כגורם מתווך באזור.

גם במערכת הפוליטית בישראל מגבירים את הציפייה לקראת האפשרות של הכרה אמריקאית רשמית בירושלים כבירה. "העברת השגרירות לירושלים והכרה בירושלים כבירת ישראל אלו שני מהלכים שהיו צריכים לקרות כבר לפני 70 שנה, והם חלקי הפאזל החסרים בעצמאותה של מדינת ישראל. אין מדינה בעולם שבירתה איננה מוכרת ושמדינות העולם לא ממקמות את השגרירות בעיר הבירה שלה. אין שום סיבה שזה יהיה עוד סטארט-אפ ישראלי", אמר יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ אבי דיכטר (הליכוד).

ח״כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) אמר כי: "ההחלטה של טראמפ היא פיגוע מדיני
מדובר בהחלטה שקולה נוגדת את החוק הבינלאומי. הממשל האמריקאי מוכיח הפעם כי הם חלק מהבעיה ולא חלק מהפתרון."

ראש האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני) אמר כי "ירושלים והמקומות הקדושים בה היא מקור הכוח והחיות של עמנו, מוקד המשיכה שלו, מושא חלומותיו וגעגועיו וכיסופיו במשך אלפי שנים. את הקשר העמוק של עם ישראל ומדינת ישראל לירושלים, להר הבית, לכותל ולהר הזיתים ולכל המקומות הקדושים לעם שלנו לא ניתן למחוק. ירושלים היא בירתו הנצחית של העם היהודי מזה 3,000 שנה ואין אף אחד שיכול לשנות זאת. לא בדיבורים ולא באיומים."

בתוך כך, התקיים הבוקר סיור בהר הזיתים בהשתופפות שר הדתות דוד אזולאי, יו"ר השדולה להגנת הר הזיתים ויו"ר סיעת ש"ס, ח"כ יואב בן צור, מפקד מחוז ירושלים, ניצב יורם הלוי ולמעלה מחמישים חברי הוועד הבינלאומי להגנה על הר הזיתים, ביניהם מלקולם הונליין, סגן יו"ר ועד הנשיאים בארצות הברית, האחים מנחם ואברהם לובינסקי יושבי ראש הועד הלאומי להגנה על הר הזיתים.

"אנחנו נמצאים פה בכל מקום אני חושב שהבאנו את השקט המיוחל לפחות לתקופה הזאת" אמר ניצב הלוי, "מצד אחד אנחנו שמחים על השקט הזה ועל הביטחון שאנחנו מייצרים מצד שני אנחנו מאוד מאוד לא שאננים אנחנו מבינים שכל רגע הדבר הזה יכול להשתנות כל שנייה המקום הזה יכול להתלקח".