תגובת הרחוב הפלסטיני להכרזתו של נשיא ארה"ב דונאלד טראמפ על ירושלים כבירת ישראל ועל העברת שגרירות ארה"ב לירושלים צפויה להגיע לשיאה היום (שישי), לאחר תפילות יום שישי במסגדים. מצה"ל נמסר כי יתגבר כוחות בגדה המערבית, וכי כוחות נוספים יהיו בכוננות כדי להתמודד עם "התפתחויות אפשריות". זאת לאחר יום של הפגנות ועימותים אלימים ביהודה ושומרון ובירושלים, שכללו עשרות פצועים לפי מקורות פלסטיניים. מהמשטרה נמסר כי "המשטרה ממשיכה בהיערכות המבצעית באזור במסגרתה תאפשר את חופש המחאה אך לצד זאת תגיב בנחישות כנגד כל נסיון להפר את הסדר, לפגוע באזרחים ובכוחות הבטחון ולשבש את שגרת חיי תושבי המקום".

בנוסף יערכו היום עשרות מתנחלים טיול באזור הכפר קוסרא, בעקבות האירועים האלימים במקום בשבוע שעבר בהם הותקפה קבוצת נערים ישראלים שטיילה במקום, ופלסטיני נורה למוות ע"י אחד המלווים. הצעדה תלווה ע"י שר החקלאות אורי אריאל ותאובטח ע"י כוחות צה"ל.

אלפי פלסטינים הפגינו אתמול (חמישי) בגדה המערבית, בירושלים ובעזה בעקבות נאומו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ שהכיר בירושלים כבירת ישראל. המפגינים בגדה נכנסו לעימותים עם כוחות צה"ל באזור. בעזה שרפו המפגינים תמונות של טראמפ ונתניהו, וכן דגלי ישראל וארה"ב. בשער שכם בירושלים התעמתו שוטרים עם מפגינים פלסטינים שהגיעו למקום. במקביל בוצע ירי מרצועת עזה לשטח ישראל, וזוהו שתי נפילות. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. בעקבות הירי תקף צה"ל עמדות של ארגוני טרור בצפון הרצועה.

מנהיג החמאס בעזה איסמעיל הניה קרא להתקוממות חמושה במטרה להפגין את הזעם בעקבות הצהרתו של טראמפ.

עימותים בין שוטרים לפלסטינים מול שער שכם בעקבות הכרזת טראמפ אתמול (צילום: הדס פרוש/ פלאש 90)

בגדה המערבית, קבוצת מפגינים הציתה צמיגים וזרקה אבנים נגד כוח לפיזור הפגנות. בבית לחם שנערכת בימים אלה לחגיגות חג המולד, השפריצו חיילים בתותחי מים על המפגינים, וכן ירו לעברם גז מדמיע לפיזור ההפגנה. ברמאללה, מקום מושבו של הממשל הפלסטיני, הציתו המפגינים צמיגים שמילאו את האוויר בעשן שחור. לפי סוכנות הידיעות הפלסטינית מען, מעל 50 בני אדם נפגעו בעימותים, 9 מהם בסכנת חיים.

ברחוב סולטאן סולימאן שסמוך לעיר העתיקה בירושלים חסמו מפגינים את הכביש, קראו קריאות וזרקו בקבוקי מים וחפצים לעבר הכוחות. מהמשטרה נמסר כי כוח שהיה במקום הדף את המפגינים, ועצר שלושה מהם  שזוהו עת שהשליכו בקבוקי מים לעבר הכוחות.

במעבר גלבוע, המשמש לכניסה ויציאה של פלסטינים מישראל, אירעו אתמול (חמישי) אחה"צ הפרות סדר אלימות, שכללו גם יידוי אבנים. משרד הבטחון הודיע על סגירת המעבר, שייפתח מחדש בכפוף להערכת מצב.

בשטחי יהודה ושומרון, עזה ומזרח ירושלים הוכרזה שביתה כללית על ידי הרשות הפלסטינית. החנויות ובתי הספר סגורים והיום בצהריים צפויות צעדות המוניות בערים השונות במחאה על ההכרזה של טראמפ. בעזה כבר החלו מהומות מקומיות אך החשש האמיתי הוא ממה שצפוי עם סיום התפילות בהר הבית.

בנוסף נרשמה זריקת אבן על אוטובוס אגד בואדי ערה, ממנה נפגעה נוסעת באורח קל. האירוע התרחש בכביש 65, סמוך לכפר קרע. הנוסעת נפגעה קל מרסיסים, ופונתה לביה"ח העמק בעפולה. ניידות המשטרה סרקו את הציר.

פלסטיניפ מפגינים בשכם בעקבות הכרזת טראמפ אתמול (צילום: נאסר איסתאפח/ פלאש 90)

ראש הלשכה המדינית של החמאס, איסמעיל הנייה, הצהיר כי "הכרה של ארצות הברית בירושלים כבירת ישראל היא חצייה של כל הקווים האדומים". הוא קרא לפלסטינים להביע את זעמם על הצהרתו של טראמפ בהר הבית ביום שישי (מחר). בפתח התגובות מתונות יותר בינתיים, אם כי גם שם נשמעו קריאות לאבו מאזן לחבור לחמאס ולפתוח באינתיפאדה.