דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום ראשון כ"א בשבט תשפ"ב 23.01.22
10°תל אביב
  • ירושלים
  • 10°תל אביב
  • 11°חיפה
  • 10°אשדוד
  • באר שבע
  • 10°אילת
  • 10°טבריה
  • צפת
  • 11°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
מדיני ביטחוני

מדיני-ביטחוני / שר הביטחון קרא להחרים את תושבי ואדי ערה, וזכה לתגובות זועמות

בראיון לגל"צ הבוקר (א') קרא השר ליברמן לא להגיע לחנויות ולא לצרוך את השירותים של תושבי המקום: "הם לא חלק ממדינת ישראל" | ח"כ איימן עודה: "המחשבה שאדם כזה מופקד על ביטחון המדינה צריכה להדאיג כל אזרח שפוי"

שר האוצר אביגדור ליברמן (צילום: יונתן זינדל פלאש90)
שי ניר

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס הבוקר (ראשון) לעימותים אתמול בוואדי ערה, שהתרחשו בעקבות הצהרתו של הנשיא דונלד טראמפ כי ארה"ב מכירה בירושלים כבירת ישראל.  וקרא להטיל על תושבי האזור חרם.

במהלך ההתפרעויות אתמול בוואדי ערה הושלכו אבנים לעבר אוטובוס "אגד" והחלונות נופצו. הנהג נפצע קל מרסיסים ופונה לבית החולים לקבלת טיפול. שתי נוסעות שנפצעו קל טופלו במקום. המשטרה עצרה שני חשודים בתקרית – קטין ובגיר תושבי ערערה. במקביל, כביש ואדי ערה נחסם זמנית ונפתח, כשהמשטרה השתמשה באמצעים לפיזור הפגנות.

אוטובוס של אגד שיודו עליו אבנים בואדי ערה, 9 בדצמבר 2017. (צילום: דוברות מד"א)

בראיון לגלי צה"ל אמר ליברמן כי  "האנשים האלה לא שייכים למדינת ישראל, אין להם שום קשר למדינה הזאת, והם פועלים מבפנים". בהמשך קרא השר להחרים את תושבי ואדי ערה כדי "שיבינו שהם לא רצויים כאן, הם לא חלק מאיתנו".

על תושבי ואדי ערה אמר ליברמן כי "אנחנו ראינו מחבלים שיוצאים מתוך ואדי ערה, ראינו לוויה לאותם מחבלים באום אל פחם שהרגו שוטרים על הר הבית, אלפים השתתפו, ראינו דרשות בסגדים, אנחנו ראינו מאותה ואדי ערה יוצא מחבל והורג אנשים בתל אביב". בהמשך הסביר שר הביטחון כי במסגרת הסדר מדיני עתידי, תושבי ואדי ערה "חייבים להיות חלק מרמאללה".

ואדי ערה (צילום: יוסי זמיר/ פלאש 90).

כשנשאל על ידי המראיין אפי טריגר אם אין בדבריו הכללה, השיב ליברמן: "אתה כנראה לא חי במדינת ישראל, אני ראיתי אלפים באותה הלוויה באום אל-פחם של המחבלים. זה אלפים, ואני שמעתי את אותן דרשות במסגדים – בכולם – דרשות של הסתה של אותם, כביכול, מנהיגים רוחניים".

לדברי ליברמן, "מה שקורה בוואדי ערה זה דבר בלתי נסבל". עוד הוסיף השר: "לכן אני קורא לחרם על ואדי ערה. לא להיכנס לשם ולא לקנות שם. הם צריכים להבין שאי אפשר לצאת להפגין עם דגלי חיזבאללה, דגלי פלסטין ותמונות של נסראללה, לקבל מיליארדים מביטוח לאומי וגם להרוס אותנו מבפנים".

דברי שר הביטחון עוררו סערה במערכת הפוליטית, משני צידי המפה. "אני ימני לא פחות אך מתנגד לתכנית שלו, היא לא ישימה", אמר בתגובה השר לביטחון פנים גלעד ארדן לרזי ברקאי בגלי צה"ל. "אם העיקרון הוא לוותר על כל מקום שיש בו רוב ערבי אז אולי גם נוותר על יפו ומזרח ירושלים" הוסיף השר, "ואדי ערה הוא שטח בריבונות מדינת ישראל, נשליט שם חוק וסדר".

ח"כ יהודה גליק (הליכוד) הגיב גם הוא לריאיון של שר הביטחון. "ראש מועצת ערערה נשמע מרשים מאד בריאיון, מגנה חד משמעית את כל האלימות", אמר. "הלוואי שהשר שהתראיין היה ממלכתי כמוהו".

ח"כ אורן חזן (הליכוד) אמר כי "החרם הכלכלי שאליו חותר ליברמן הוא חלק מתכניתו לוותר על הריבונות הישראלית בוואדי ערה – תכנית שאין לה דבר וחצי דבר עם הימין בישראל. מוטב שליברמן יסיר באופן סופי את מסכת איש הימין שאותה הוא ניסה להדביק לפרצופו במשך שנים רבות".

"לגופו של עניין" הוסיף, "תושביו הערבים של אזור ואדי ערה הם אזרחים שווי זכויות לכל דבר ועניין. דו-הקיום השורר כיום בפועל הוא במידה רבה תוצאה של כלכלה משותפת. החרמת עסקים רק תתרום להתפוגגותו של דו-הקיום. הגזר צריך להיות מופנה כלפי כולם, כולל האזרחים הערבים – בעוד שהמקל צריך להיות מופנה אך ורק כלפי המפגעים מביניהם".

ח"כ ציפי לבני (צילום: הדס פרוש פלאש 90)

חברת הכנסת ציפי לבני (המחנה הציוני) תקפה את אמירתו של שר הביטחון וכינתה אותה "מתלהמת". "המהומות שהתרחשו אתמול בוואדי ערה הן בלתי מתקבלות", אמרה והוסיפה כי היא מגבה את כוחות הביטחון ושהיא בטוחה שהדין עם מפרי החוק ימוצה. "במקביל צריך לפעול להרגעת הרוחות", הוסיפה. "דווקא בימים כל כך רגישים נדרשת ממלכתיות וגם איפוק מצד כל מנהיג ציבור. האמירה של שר הביטחון מתלהמת, מזיקה ובעיקר מיותרת".

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, התייחס לדברים שאמר ליברמן בריאיון הבוקר וכינה אותו "נציג המשטרים הפאשיסטיים בממשלת הימין הקיצוני של נתניהו". עודה אמר כי "הקריאות לחרם על אזרחים רק משום מוצאם הלאומי והדתי מזכירות את המשטרים האפלים ביותר בהיסטוריה האנושית". הוא הוסיף כי "המחשבה שאדם כזה מופקד על ביטחון המדינה צריכה להדאיג כל אזרח שפוי".

ח"כ איימן עודה (צילום: רוני נחמני).

יו"ר ועדת המעקב העליונה לענייני הציבור הערבי, מוחמד ברכה, גינה גם הוא את דבריו של ליברמן ואמר כי משמרות המחאה המקומיות יימשכו היום ומחר בכל רחבי הארץ. ח"כ ג'בארין מהרשימה המשותפת, תושב ואדי ערה, תהה: "איך ליברמן היה מגיב אם שר בכיר בצרפת היה קורא להחרים יהודים בגלל הפגנה שקיימו בנושא שקרוב לליבם?".

חבר הכנסת אחמד טיבי מהרשימה המשותפת ביקר אף הוא בחריפות את הדברים הקשים. "ליברמן לא זוכר היטב את ההיסטוריה של העם שלו וקריאות החרם נגד יהודים באירופה של פעם", אמר. "אבל הבעיה היא שמקורות ההשראה שלו לא מתמצים רק לברית המועצות הבולשיביקית, אלא גולשים גם לטכניקות שיישמו בחלקים אחרים באירופה של אותן שנים".

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
תגובות

כל העדכונים בזמן אמת

הירשמו לקבלת פושים מאתר החדשות ״דבר״
נרשמת!