הורים וילדים נדרשים לגלות התמדה, נחישות והמון סבלנות כדי לעבור בהצלחה את התהליך הארוך והמתסכל של גמילה מחיתולים. רוצים לדעת איך עושים זאת נכון? הנה כל הפרטים

גמילה מחיתולים היא תהליך ארוך ומתיש. קודם כל, הגמילה עצמה היא עניין סובייקטיבי ולכן הגיל שבו הילד של השכנים נגמל לא בהכרח מהווה אינדיקציה לשלב שבו זה יקרה גם אצלכם בבית. מעבר לכך, כל יום שעובר ובו אתם עדיין צריכים להשתמש בחיתול דורש מכם הוצאה כספית לא מבוטלת. בנוסף, ילדים שאינם גמולים תלויים יותר בהורים שלהם – מה שמקשה עוד יותר על התפקוד בבית, בגן ובכל מקום שבו אתם נמצאים.

הבעיות של גמילה מוכרות לכל הורה והן טבעיות לחלוטין. בהקשר הזה, הדבר הכי חשוב זה להבין שאף אחד מכם לא אמור להמציא את הגלגל. גם אם עכשיו זה מרגיש בלתי אפשרי, קחו בחשבון שסביר להניח שהילדים לא יתגייסו עם חיתולים – אלא ייגמלו מהם הרבה לפני. עכשיו תנשמו עמוק, גייסו כל טיפת סבלנות שיש לכם וגשו למשימה בצורה רגועה יותר.

למה הגמילה קשה גם להורים?

האתגר בגמילה מחיתולים משותף גם לתינוק וגם להורים. עבור התינוק, הקושי הוא לפתח את היכולת הפיזיולוגית להספיק להגיע לשירותים לפני שבורח לו פיפי או קקי. עבורנו זה נראה מובן מאליו, אך יש המון תינוקות שנדרשים להתחיל את הגמילה לפני שהם מוכנים לזה.

התפקיד שלנו כהורים הוא לזהות את הסימנים שמעידים על כך שזמן הגמילה הגיע. אפשר לדעת שהילד מוכן אם למשל הוא מגלה סימני התעניינות במה שקורה בתוך השירותים, מביע חוסר נוחות כאשר החיתול מלא או פשוט שואל מה אתם עושים שם מאחורי הדלת. ברוב המקרים, זה יהיה הרגע המתאים להתחיל את הגמילה ולהקל על התהליך.

עם זאת, הגמילה קשה גם עבורנו כי היא דורשת משאבים שלא תמיד יש לנו מקורות עבורם. הורים לילדים צריכים להתמודד עם שורה ארוכה של משימות, הם לא ישנים בלילה ואפילו בשעות הערב המאוחרות אין להם זמן לנשום. אם מוסיפים למשוואה את התסכול שמלווה רגרסיה בגמילה, מבינים מדוע הרבה הורים פשוט מתייאשים.

אין תחליף למוטיבציה חיובית

החדשות הטובות הן שהרבה עקרונות שתוכלו לאמץ בתהליך הגמילה ישמשו אתכם גם בהמשך. זה למשל הרגע שבו תבינו שאין תחליף להכלה ושתמיד עדיפה מוטיבציה חיובית על פני ענישה: במקום לכעוס על הילד, נסו לעודד אותו כאשר הוא מצליח לעשות את הפיפי והקקי בשירותים.

במקביל, הפכו את כל העניין הזה למהנה יותר. לכו עם הילד לקנות סיר, בחרו איתו ספרים שעוסקים בגמילה והמציאו איתו משחקים ושירים שמראים כמה הוא בוגר ואחראי. אם אתם והילד תהיו סבלניים, אין שום סיבה שתהליך הגמילה לא יסתיים מהר ובתוצאות שרציתם.