גיל מבוגר הוא בין הגורמים השכיחים לדליפת שתן. במאמר הבא נסביר כיצד מאבחנים את התופעה, מה מאפיין אותה וכמובן מהן דרכי הטיפול וההתמודדות המומלצות

בריחת שתן היא תופעה שכיחה שהסיכוי לסבול ממנה עולה משמעותית אחרי גיל 55. בגילאים האלה, הרקמות התומכות נחלשות ויש גם היחלשות מסוימת של שרירים ורקמת חיבור באזורים הרגישים והאינטימיים.

יתרה על כך, נשים מבוגרות נוטות יותר לסבול מבריחת שתן בגלל נזק לרקמות ולעצבים ברצפת האגן בעקבות לידות – בעוד גברים סובלים מהגדלה שפירה או ממארת של בלוטת הערמונית ולכן גם דליפת שתן בדרגות חומרה שונות. אז מה עושים? קודם מאבחנים את התופעה, אחר כך לומדים מה מאפיין אותה ולאחר מכן גם בוחרים עבורה את דרך ההתמודדות היעילה ביותר.

כך מאבחנים את התופעה

האבחון של דליפת שתן מבוסס על הפרדה בין גורמים זמניים לבין גורמים קבועים. אם הגיל המבוגר מאובחן כסיבה היחידה לדליפת שתן, זה אומר שאפשר לשלול גורמים זמניים ובהם דלקות בדרכי השתן או אורח חיים לא בריא שכולל המון משקאות ומאכלים שמגרים את שלפוחית השתן – כמו למשל קפאין, אלכוהול ומשקאות מוגזים או מיצים חמוצים.

עם זאת, כדאי לקחת בחשבון דליפת שתן כתופעת לוואי שקשורה לגיל המבוגר בעקיפין. זה למשל מה שקורה כאשר דליפת שתן מופיעה אצל גברים ונשים שנוטלים תרופות כנגד אי ספיקת לב ויתר לחץ דם. בין יתר תופעות הלוואי, תרופות אלו מעלות את הסיכון לסבול מדליפת שתן ולכן אפשר לשקול במקומן אלטרנטיבות טבעיות.

בחירת טיפול לפי היקף התופעה

קל יותר לדעת איך מתמודדים עם בריחת שתן בגיל הזהב כאשר מאפיינים אותה בכל מקרה לגופו. ראשית, כדאי לבדוק האם מדובר על בריחת שתן במאמץ, מתוך דחיפות, על רקע תפקודי או ממילוי יתר. בהקשר הזה, רצוי לברר האם זו בריחת שתן מעורבת שמשלבת בין בריחת שתן במאמץ ומתוך דחיפות – או על בריחת שתן שנגרמת בגלל מגבלה בניידות.

שנית, מומלץ לאמץ שינויים התנהגותיים. שינויים אלו חשובים בכל גיל בחיים, אך הם הופכים להיות עוד יותר קריטיים אצל גברים ונשים שסובלים מבריחת שתן. בין היתר, השינויים שאותם הכי חשוב לבצע הם הרחקת מגרי שלפוחית מהתפריט, חיזוק שרירי רצפת האגן בעזרת תרגילים גופניים ושימוש במוצרי ספיגה.

מבין הפתרונות שעל הפרק, מוצרי הספיגה הם היחידים שמשיגים תועלת מיידית. בעזרת מוצרי הספיגה אמנם אי אפשר למנוע את דליפת השתן עצמה, אך ניתן סוף סוף לצאת מהבית בלי לחשוש מאירוע מביך. יתרה על כך, גברים ונשים מבוגרים מספרים שמוצרי הספיגה עוזרים להם כי בזמן השימוש – הם יכולים להמשיך לתרגל שגרת חיים בריאה יותר. בטווח הארוך, זה גם מה שעוזר להתמודד עם דליפת השתן ולצמצם אותה.