ניסנקורן: "אריאל ואני מחוייבים לצמצום פערים" | כחלון: "גאה בשיתוף הפעולה שלי איתכם, גם אם אשלם על זה מחיר פוליטי" | הסתדרות עובדי המדינה התכנסה לוועידתה השמינית, ונערכה לעתיד

ועידת הסתדרות עובדי המדינה התכנסה אמש (שלישי) לוועידתה השמינית ועשתה זאת בחגיגיות יתירה. את המעמד כיבדו מוזמנים רבים ובהם שרים, חברי כנסת, הנהגת ההסתדרות הכללית ואף שגרירי מדינות זרות שהגיעו יחד עם נציגי ארגוני עובדים מרחבי העולם. במרכזה של הוועידה עמדה בחירתו מחדש של אריאל יעקובי, מי שעומד בראש הסתדרות עובדי המדינה מאז 2006, לקדנציה נוספת.

"ב-1994 הייתי מזכיר איגוד מקצועי צעיר", אמר יעקובי הנרגש לבאי הוועידה לאחר בחירתו, "וחלמנו להגיע למצב שיהיה לנו הסכם קיבוצי לכל עובדי תאגידי הבריאות, שזו צורה של העסקה קבלנית שהתפתחה. חלמנו והגשמנו!" אמר יעקובי והאולם הגיב במחיאות כפיים.

יעקובי פנה לאבי ניסנקורן, יושב ראש ההסתדרות הכללית ואמר לו: "הסולידריות בין האיגודים השונים זה הכוח של ההסתדרות. זאת ועידה של ההסתדרות, וכל דבר שההסתדרות בראשותך תחליט – הוועידה הזו תגשים". יעקובי הוסיף בנימה מחוייכת ומבטיחה לצירי הוועידה, "לאבי ולי יש חלום. בעזרת השם נגשים אותו, אבל אני לא אגלה לכם מהו כרגע".

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן , יו"ר הסתדרות עובדי המדינה אריאל יעקובי ושר האוצר משה כחלון בוועידת הסתדרות עובדי המדינה (צילום: דבר ראשון)

"לצערי הרב הממשלה היוצאת החליטת להוזיל את המשמעות של נאמנות למדינה", אמר יעקובי, בהתייחסות בין היתר ל"חוק היועמ"שים" השנוי במחלוקת. "הממשלה חוקקה חוקים שמאפשרת לקלוט בתפקידים שונים כמשרות אמון. משרת אמון משמעותה אי אמון במדינה". יעקובי גם תקף את הממשלה על צורת ההעסקה הקבלנית שהיא אימצה, וציין את ההצלחה ואת השותפות עם הממשלה בשינוי המגמה. "תפסיקו את צורת ההעסקה המוזרה הזאת. הסכם קיבוצי תמיד יותר טוב, ויותר טוב גם מהעסקה אישית". בין יתר ההישגים של ההסתדרות ציין יעקובי את המעבר של עובדי ניקיון רבים מהעסקה קבלנית להעסקה ישירה במספר רב של מוסדות ממשלתיים, בעיקר בתי החולים.

עמיר פרץ: "נניח שאריאל היה מביא עוד אחוז בשכר, מה היה קורה? מי שיש לו משכורת 30 אלף היה מקבל 5 ארוחות. ארוחה לכל עובד זה שוויוני וחברתי"

מוקדם יותר בוועידה בירך שר האוצר, משה כחלון (כולנו) את המשתתפים. "אני גאה בשיתוף הפעולה שלי עם ההסתדרות", אמר השר, "גם אם אשלם עליו מחיר פוליטי. הרבה פעמים תוקפים אותי על שיתוף הפעולה הזה, אומרים שיש לי קומבינה עם ההסתדרות. זה שעובד יקבל ארוחת צהריים זה קומבינה?" אמר כחלון בזעקה, "לקלוט עובדי קבלן זאת קומבינה? מי שתוקף את זה – סימן שהוא לא הרגיש את זה בבית, לא חווה השפלה של עובד קבלן שחתכו לו יום חופש, או שלא נתנו לא נסיעות ולא ראה את אבא שלו מתווכח עם הבוס ומבקש מה שמגיע לו, והבוא אומר לו 'בסדר, אבל מחר אל תבוא'".

ח"כ עמיר פרץ נואם בוועידת הסתדרות עובדי המדינה (צילום: דבר ראשון)

מי שריגש את משתתפי הוועידה היה ח"כ עמיר פרץ (העבודה), שר הביטחון לשעבר וגם יו"ר ההסתדרות בעבר. "בכל המאבקים החברתיים שהיו אתם הייתם בחזית", אמר פרץ ופנה ליעקובי אישית: "אריאל אתה אחד מהאנשים הטובים, שצומחים צעד אחר צעד בנאמנות ואסרטיביות ויכולת להנהיג. אתה נמצא באחד הצמתים החשובים ביותר ובחרת לא פעם להתמודד עם שאלות שנראות זניחות אבל הן החשובות".

פרץ הדגיש את החשיבות החברתית של אחד ההישגים יוצאי הדופן של ההסתדרות בשנים האחרונות: תוספת של תשלום על ארוחת הצהריים לעובדי המדינה. "נניח במקום הארוחה אריאל היה מביא עוד אחוז בשכר, מה היה קורה?" שאל פרץ, "מי שיש לו משכורת 30 אלף היה מקבל 5 ארוחות ומי שמקבל 5000 שח היה מקבל חצי ארוחה. מה שיפה פה זה שכשנאבקים על תנאים סוציאליים הם שוויוניים לכל העובדים בכל דרגות השכר".

ניסנקורן: "הדרך שלנו, של צמצום פערים ועבודה מאורגנת, היא הדרך המנצחת"

פרץ בירך את ניסנקורן וכחלון על שני המהלכים המשמעותיים שנולדו בעקבות שיתוף הפעולה ביניהם – צמצום תופעת עובדי הקבלן בשירות המדינה ושילוב עובדים עם מוגבלויות בכל המשק. "אלו פעולות של הצלת עולם ומלואו, וזו תעודת כבוד לכולכם".

למעלה מ-500 עובדי קבלן במרכז הרפואי שיבא בתל-השומר הועברו להעסקה ישירה ונקלטו לשירות המדינה (צילום: אורן כהן, דוברות ההסתדרות)

את פרק הברכות חתם יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן: "אנחנו, אריאל ואני, מחוייבים לצמצום פערים. אני חושב שכשעומד פה שר אוצר ומשבח את ההסתדרות, זה מראה שעברנו כברת דרך חשובה. זה אומר שהדרך שלנו לצמצום פערים ועבודה מאורגנת היא הדרך המנצחת".

אריאל יעקובי: "לצערי הממשלה הוזילה את המשמעות של הנאמנות למדינה. כשיש יותר משרות אמון, יש פחות אמון במדינה"

באופן יוצא דופן, בוועידה התארחו גם נציגים מחו"ל, מקרב אירגוני עובדים ואפילו, כאמור, שגרירי מדינות. גורם בהסתדרות הדגיש כי בשנים האחרונות ראינו ארגוני עובדים רבים בחו"ל תומכים בתנועת החרם על ישראל, אך נראה שהסתדרות עובדי המדינה הצליחה לגשר על פערים ולגייס תמיכה גם בקרב הנהגת העובדים במדינות שונות.

מעבר לבחירת יושב הראש קיבלה הוועידה מספר החלטות שהוצעו על ידי המזכירות הארצית ועסקו, בין היתר, בנושא חיזוק גמלאי שירות המדינה, פיתוח כוח האדם והשתלמויות מקצועיות וכן במעמדה של האישה העובדת במוסדות המדינה. הוועידה קראה להגדלת הייצוג של הנשים בשדרת הניהול של השירות הציבורי, בהתאם לעליה במספרן של הנשים בכלל כעובדות מדינה.