הצרכים של בני הזוג ולצידם שיקולים טכניים כמו גודל ותקציב הם אלו שיעזרו לנו לבחור חדרי שינה מיוחדים. רוצים לדעת איך לזהות אותם וכיצד להימנע מטעויות נפוצות? הנה המדריך המלא

לפי תקנות התכנון והבנייה, שטח מינימאלי של חדר מגורים צריך להיות 8 מ"ר. לשם השוואה, הגודל המינימאלי במטבח עומד על 6 מ"ר ובחדרי אמבטיה שומרים על שטח מינימאלי של 2.5 מ"ר. עם זאת, חשוב יותר להחליט איך מנצלים את המקום הקיים במקום להתווכח עם הקבלן והנושא הזה הופך להיות קריטי בכל מה שנוגע לחדרי שינה.

את העיצוב של חדר השינה מתחילים עם המיקום של המיטה. בגלל שזה הרהיט הכי דומיננטי וחשוב בחדר, הוא זה שמשמש בעוגן עבור שאר הרהיטים. באופן עקרוני, על המיטה להיות ממוקמת במרכז כדי שבני הזוג יוכלו להיכנס ולצאת ממנה בקלות ולפי הפאנג שווי רצוי להימנע ממיקום שלה מול דלת הכניסה אלא מעט באלכסון.

בהמשך, כדאי לחשוב על פתרונות אחסון ולהשיג מראה מרווח גם בחדר שינה אינטימי. הפתרונות שעל הפרק כוללים שימוש בשידה מדפים וארגז מצעים מתחת למיטה ויש גם ארונות מודולאריים שאותם אפשר לשלב בחלל כדי לשמור על סדר וארגון.

כך תדעו מה מתאים לכם

בראש ובראשונה, הצרכים של בני הזוג הם אלו שקובעים איזה חדרי שינה מעוצבים ומיוחדים יתאימו להם. יש למשל זוגות שמשתמשים בחדר לשינה בלבד, לעומת כאלה שנכנסים אליו עם לפטופ כדי לסיים משימות דחופות בעבודה. בין לבין, הרבה זוגות מעדיפים לראות טלוויזיה או לקרוא ספר בחדרי שינה מאשר בסלון ויש כמובן הבדל בין חדר שינה של זוג צעיר בדירה שכורה לבין חדר של הורים לתינוקות.

שנית, בשביל לבחור חדר שינה מעוצב שמתאים לצרכים שלנו אנחנו צריכים לקחת בחשבון שיקולים טכניים כמו גודל ותקציב. אחרי שמודדים במדויק את הגודל של החדר במ"ר, כדאי להוציא ממנו רהיטים מיותרים ולהתמקד רק באלה שהם חובה. בנוסף, אפשר גם לקבוע את מסגרת התקציב ולסנן חדרי שינה מעוצבים שחורגים מתוכו.

מהן הטעויות הנפוצות שמהן צריך להימנע?

עוד שיטה לבחור חדר שינה מעוצב בהתאם לצרכים, לגודל ולתקציב היא לקבל החלטות על דרך השלילה. כאן, הדגש הוא על הטעויות הנפוצות שבני זוג עושים כאשר הם מתכננים חדרי שינה ועל מה שאפשר ללמוד מהן.

הטעות העיקרית בעיצוב חדרי שינה היא תאורה רעה. אולי נדמה לכם שאפשר להסתפק בתאורת תקרה או במנורה לצד המיטה, אך האמת היא שבשביל לשדרג את החדר עדיף להשתמש בתאורה חזקה ככל האפשר ואף לחבר אותה למתג דימר (עמעם). כך ניתן לשחק עם עוצמת האור, להשתמש בתאורה כדי לשנות את האווירה וליצור אשליה אופטית של חלל גדול, פתוח ומרווח גם בחדר יחסית קטן.

עוד טעות שעלולה לפגוע בעיצוב ובאיכות החיים היא להעדיף שיקולי אסתטיקה על פני פונקציונאליות. למרות שלל התפקידים שהוא ממלא, הייעוד שלו הוא לספק מקום לשינה רצופה וטובה. בגלל שלכל אחד מאתנו צרכי שינה שונים שבאים לידי ביטוי ברמות שקט ותאורה, צריך להתייחס לנושאים הללו בעת עיצוב החדר ובבחירת החומרים.

כך לדוגמא אין טעם לעצב חדרי רחצה שפתוחים אל חדר השינה עבור אנשים שיכולים לישון רק בחושך מוחלט, ועדיף לוותר על פרקט בבית שחיים בו כלבים וחתולים. במקביל, וילונות שקופים לא יתאימו לאנשים שישנים עד מאוחר וצריך לחשוב גם על הנושא של בידוד תרמי ואקוסטי בבתים שנמצאים בקומות נמוכות.