כפרים ללא כניסה לרכבים, כבישי אגרה בשפע ונופים עוצרי נשימה בנסיעה – חמישה דברים שאתם חייבים לדעת לפני טיול ברכב שכור באיטליה

השכרת רכב באיטליה מתאימה למי שמתכננים טיול במסלול מעגלי, או טיול כוכב אל יעדים כגון ערים שונות, אזורי נוף כפרי, עיירות קטנות, ארץ האגמים, הרי הדולומיטים וכד׳. אם את רוב ימי החופשה תבלו בעיר גדולה כגון ונציה, רומא, נאפולי או מילאנו, ייתכן שעדיף לוותר על השכרת רכב – אך בכל מקרה אחר, נהיגה עצמית ברכב שכור תאפשר לכם חופש לבחור מתי לנסוע, דרך איפה, באילו אתרים לעצור, כמה זמן לבלות בכל מקום ועוד. חוץ משחרור ממגבלות התחבורה הציבורית, השכרת רכב באיטליה עשויה אפילו לחסוך לכם בהוצאות, במיוחד אם ברכב יסעו כמה אנשים (משפחה בת ארבע נפשות למשל). איטליה היא ארץ נעימה ומסבירת פנים לתיירים, וגם בכבישים קל להסתדר. עם זאת, יש כמה דברים שחשוב לתת עליהם את הדעת אם אתם מתכוונים לנהוג בעצמכם ממקום למקום. אספנו עבורכם מידע מועיל, שיסייע לכם להימנע מתקלות והוצאות מיותרות.

לבחור רכב מתאים לצרכים שלכם

על מנת להפיק את המירב מטיול ברכב שכור באיטליה, חשוב מאוד לבחור רכב מדגם מתאים לצרכיכם. כך למשל רכב עם גיר ידני הוא זול יותר וצורך פחות דלק, אבל קשה יותר לתפעול, במיוחד בנסיעה בתנאים מאתגרים כמו כבישים צרים בהרים. אם אתם לא מחפשים פאר ופינוק, הסתפקו ברכב משפחתי חסכוני בגודל מתאים. וודאו שתנאי חוזה ההשכרה ברורים לכם ושאתם יודעים מה כוללת פוליסת הביטוח שאתם רוכשים.

מי יכול לנהוג ברכב השכור

למרות שבאיטליה ניתן להוציא רשיון נהיגה מגיל 18, רוב חברות ההשכרה אינן מתירות לנהג מתחת לגיל 21 לנהוג ברכב השכור. לפעמים עבור נהגים מתחת לגיל 25 חברת ההשכרה תגבה תשלום נוסף.
אם הרכב הושכר לנהג מספיק מבוגר, אבל בפועל נוהג בו גם מישהו בן פחות מ-21, במקרה שיעצור אתכם שוטר לא יהיו לו טענות, אבל אם תהיו מעורבים בתאונה למשל, או בכל מצב אחר שמחייב לערב את חברת ההשכרה, תהיו בבעיה.
נכון לתחילת שנת 2019, רשיון נהיגה ישראלי תקף באיטליה, אבל עניין זה נתון לשינויים ולכן מומלץ בכל זאת להצטייד ברשיון נהיגה בינלאומי בתוקף.

חוקי תנועה שחשוב להכיר

כדי לא לבצע עבירות תנועה בטעות, חשוב להכיר את חוקי התנועה באיטליה. מגבלות המהירות הן 50 קמ"ש בעיר, 90 קמ"ש בכבישים משניים מחוץ לעיר, 110 קמ"ש בכבישים בין עירוניים ראשיים, 130 קמ"ש בכביש מהיר בימי חול, 110 קמ"ש בכביש מהיר בסופ"ש (משישי בערב עד ראשון בערב), ו-145 קמ"ש בכבישי אגרה.
יש להימנע משתיית אלכוהול לפני נהיגה, אפילו כמות קטנה. חובה לציית לדרישת שוטר לבדיקת נשימה לגילוי אלכוהול. יש חובה לחגור חגורות בטיחות מלפנים ומאחור. אסור לילדים מתחת לגיל 12 לשבת במושב הקדמי חוץ מלתינוק במושב בטיחות מתאים. ילדים קטנים צריכים לשבת על מושב הגבהה ("בוסטר") כך שחגורת הבטיחות תעבור מעל הכתף ולא הצוואר. אסור להתעסק עם הטלפון הנייד בזמן נהיגה, יש להדליק אורות חצי שעה לאחר השקיעה עד חצי שעה לפני הזריחה וגם כשנכנסים למנהרה. תיירים שמקבלים דו"ח חייבים לשלם 25% מן הקנס במקום. לחשמליות ורכבות יש תמיד זכות קדימה, ללא קשר לכיוון ממנו הן מגיעות ביחס לרכב שלכם.

כבישי אגרה

רבים מהכבישים המהירים באיטליה הם כבישי אגרה. עבור חופשה לא משתלם לעשות מנוי המאפשר מעבר חופשי, ולכן הקפידו לעבור בנתיבים שמחייבים לקחת כרטיס. ביציאה מכביש האגרה תעברו שוב בנתיב לתשלום, תכניסו את הכרטיס ששמרתם ותשלמו בכרטיס אשראי או במזומן. מחיר שימוש בכבישי אגרה נע סביב 7 יורו לכל 140 ק"מ.

תחנות דלק

תוכלו לקבל שירות בתחנת דלק בכל יום מ-07:00 ועד 12:30 ואז מ-15:30 ועד 19:00, חוץ מיום ראשון. רוב התחנות לצד כבישים מהירים פועלות 24 שעות. גם בתחנה סגורה יכול מאוד להיות שתוכלו לתדלק בשירות עצמי. שימו לב שסולר מכונה "Gassolio" או "Disel"ובנזין מכונה "Benzina".

אזורים שהכניסה אליהם אסורה עם רכב שכור

באיטליה יש כבישים שהכניסה אליהם אסורה עם רכב שכור. יש עיירות וכפרים שתאלצו לחנות בחוץ ולהיכנס אליהם רגלית, וייתכנו גם אזורים בעיר שלא תוכלו לנהוג בהם. מומלץ להיעזר באפליקציה המזהירה מפני כניסה לאזור כזה.

השכרת רכב באיטליה יכולה לשדרג לכם את החופשה, אבל חשוב מאוד להימנע מקבלת דו"ח ממצלמת מהירות, משוטר (על עבירת תנועה) או פקח (חנייה לא לפי החוק או כניסה לאזור שאסור לרכב שכור). דו"ח כזה יגיע אל חברת ההשכרה אשר תעביר אותו אליכם אל הכתובת שפירטתם בחוזה השכרת הרכב.