אנשים רבים טועים לחשוב כי חוקר פרטי או בלש פרטי הוא שוטר. כמובן שגם במשטרה יש חוקרים ובלשים, אך שני העולמות האלה אינם זהים. החוקרים והבלשים מטעם המשטרה הם נציגי החוק ואכיפתו מטעם המשרד לביטחון פנים.

מספר לנו עמי ג'רבי בלש פרטי, בעלים ומנכ"ל "גל חקירות" שבלש פרטי אינו שוטר, הוא אמנם אמון לשמור על החוק ופועל תחת הגבלות עפ"י חוק חוקרים פרטיים ושרותי שמירה, תשל"ב-1972 אך הוא אינו שייך למוסד רשמי של המדינה ופועל באופן פרטי בתיקים אליהם מונה.

משטרת ישראל אמונה על שמירת הסדר והביטחון, שוטריה עמוסים בתיקים שונים ומגוונים, חלקם דורשים משאבי זמן, כח אדם וכסף רבים וחלקם נסגרים מחוסר עניים לציבור ולא שומעים עליהם בכל החדשות, יכולת ההשקעה מוגבלת ולכן כאשר אדם מבקש להגיע לחקר האמת, לעיתים האינטרס הכללי אינו נמצא בהלימה עם האינטרס האישי שלו ועליו לפנות לחוקר פרטי.

חוקר פרטי הנו בעל סמכויות הניתנות לו עפ"י חוק ועליו להקפיד הקפדה יתרה על התנהלות בגבולות האתיקה המקצועית המחמירה. החוקר יכול לאסוף מידע גלוי או סמוי באמצעים שונים במטרה להגיע לחקר האמת, אך עליו לעשות זאת תוך מגבלות החוק של האזנות סתר ושמירה על כבוד ופרטיות הנחקר.

מגוון התיקים שחוקר פרטי יכול להיות מעורב בהם הם רבים וכוללים בין היתר תיקים בנושאי זוגיות ואישות, כגון בגידות ואיסוף מידע לצורך תיקי גירושים, תיקי הונאה, איתור רכוש, גנבות והתחזויות, בלשים פרטיים אמונים על איכון ואיתור נעדרים, מעקב אחר פעילות חשודה, בני נוער שסטו מן הדרך וכד'. עוד מבצע הבלש הפרטי חקירות כלכליות, סקר סיכונים, בדיקת נאותות לפני הרכישה, מיזוגים עם אדם פרטי או חברה, בדיקת נאותות לפני החתונה, בריונות ברשת, חקירות סייבר, מודיעין עסקי, ריגול תעשייתי, חקירות עסקיות, גנבות ומעילות בארגונים, מהימנות עובדים, סקרי סיכונים וגם חקירות בעניינים סיעודיים ומעקב אחר מתחזי סעד וגנבי ביטוח.

על הבלש הפרטי, במיוחד בחקירות אישות, לגלות רגישות גבוהה מאוד לנסיבות האירוע והמקרה. על החוקר הפרטי לאסוף ראיות ומידע באופן דיסקרטי מאוד, תוך יעד להביא הוכחות וראיות מהימנות.

משרדי החקירות מאופיינים ביכולת שלהם לעבוד בפריסה ארצית, כולל בחוץ לארץ, להביא פתרונות מחוץ לקופסא, בזמן אמת ותפורים ללקוחות שלהם והמצב בשעות לא שגרתיות 24 שעות 7 ימים.

כמובן שעל חוקר פרטי חל איסור מוחלט להציג עצמו כשוטר או איש רשויות החוק הרשמיים של המדינה, אסור לו להתחזות לגורם רשמי וכל עבודת הריגול שלו מתבצעת בכלים המותרים לו על פי חוק ומוסר. אך היכולות האישיות הגבוהות והטכנולוגיה שנכנסה לשימוש מאפשרת להם להיות גורם מרכזי בפתרון תעלומות.

ברבות השנים קיבלו החוקרים הפרטיים מעמד של כבוד במערך האבטחה הציבורי. גם בכירי השוטרים מודעים ליכולת המקצועית והאתיקה האישית של החוקרים הפרטיים, תיקים רבים נסגרים באמצעות ראיות מוצקות והוכחות חותכות שמספקים הבלשים הפרטיים בתיקים שלמשטרה אין אפשרות לטפל בהם.