'המדינה מעולם לא עודדה לחיסכון, לכן הקורונה תפסה את רובנו עם המכנסיים למטה. גם בנקודה הזו אפשר לעשות דברים אחרת'. ניהול הכסף על פי אייל אלחיאני, ממייסדי פלטפורמת השקעות P2P שחושב אחרת ומוכיח שזה אפשרי.

לפעמים צריך משבר כדי להבין שדברים לא עובדים כמו שצריך. כך בדיוק חווים אזרחי מדינת ישראל, לפחות רובם, את משבר הקורונה שהפך את עולמם של רבים שנותרו ללא פרנסה וללא חסכונות. הכתובת הייתה על הקיר במשך שנים, אבל את קברניטי המדינה זה לא עניין שכן הם עודדו להניע את הכלכלה ולאט לאט מחקו כל מוטיבציה לחיסכון. הנהנים הגדולים הם כמובן הבנקים שגרפו מיליארדי שקלים על חשבון העיוורון של הציבור. מייסדי פלטפורמת ההשקעות P2P טריא, הבינו זאת כבר לפני כמה שנים והגיעו מוכנים מאוד למשבר, אבל עם לא מעט מהמורות בדרך שהמערכת הבנקאית ניסתה ליצור לה.
דווקא היכן שהמערכת הבנקאית המסורתית מראה שהיא פשוט לא בנויה לשינויים וההסתגלות שלה כמעט בלתי מורגשת. טריא היא פלטפורמה טכנולוגית פיננסית פשוטה, המותאמת להמונים שאינם צריכים סכום התחלתי כדי להשקיע את כספם ואשר יכולים לעשות זאת בשקיפות ולהנות מתשואות סולידיות וכך להתקדם גם אם בצעדים איטיים – אבל, להתקדם.

להסתכל על הדברים אחרת

אליחאני הינו חלק מקבוצה קטנה של אנשי פיתוח שהגיעו מעולמות הסייבר והטכנולוגיה אשר פיתחו כלים חכמים לאיתור טרוריסטים תוך בניית הפרופיילינג שלהם. ומתוך ראיית הכשלים של המערכת הבנקאית הבינו שהתנהלות משק הבית צריכה להיות פשוטה ובגובה העיניים ולא בת ערובה של הבנקאות המסורתית. כך, כפי שניתן לעשות פרופיילינג לעולמות הטרור ניתן לעשות פרופיילינג לאדם שהוא credit worthy 'כדי לתת פתרון לאג'נדה פיננסית וחברתית – היינו צריכים להוריד סיכונים, לתת מערך יציב ובטוח, לכל אחד שרוצה לחסוך – ובנינו מודל של קהילות שמעמיד כרית בטחון להלוואה ומגדיל את המוטיבציה של הקהילה להחזיר את ההלוואה, לצד גיבוי ההשקעות בבטוחות -הכלים האלו מאפשרים לנו לשרת את הקהל הרחב מבלי להכניס לסיכון את המשקיעים. בזכות הגישה והטכנולוגיה ניתנת לכל סוגי לקוחות החברה חוויה ושירות מהירים יותר', חידד אייל.

כשהבנקים ניסו לסכל

במשך שנים הייתה תפיסה שנושא ההשקעה והחיסכון הוא הטריטוריה הבלעדית של הבנקים. כחלק מהאג'נדה של טריא חשוב לה להיות נושאת הדגל של פלטפורמות ה p2p וכבר משנת 2016, התאמצו מייסדי Tarya  לקדם חקיקה בעולם הפיננסי כדי להסדיר את פעילותה תחת הרגולטור ולקבל את תמיכת המדינה ועשו זאת בהצלחה. מיטיב להסביר זאת, שחף ארליך, מנכ"ל טריא בכתבה זו.
גורם נוסף להצלחתה של החברה היא בחירת האנשים שמלווים אותה מהיום הראשון ואלה שמצטרפים אליה בהמשך. כמו ורדה לוסטהויז שהייתה היועצת המשפטית של בנק ישראל והינה שותפה מייסדת ב – Tarya ודודו זקן, המפקח על הבנקים לשעבר, המשמש כיו"ר ועדת אשראי של טריא.

תם עידן התמימות

'אנחנו חוצבים בסלע מערך אחר ומציאות אחרת', מסכם אייל, באנו במטרה לשנות את המערכת הבנקאית. בנינו מערך שמתאים לאג'נדה החברתית – עסקית שלנו הפכנו מאבולוציה לרבולוציה והצלחנו לערער את אבני הבסיס של המערכת הבנקאית. טריא הוכיחה כי חשבה נכון וסולידי ונערכה טוב מאוד לסוג כזה של משבר. לארגונים כמו טריא יש יתרון במיוחד בתקופה זו כי היכולת שלהם להשתנות ולהתאים את עצמם למצב השוק טובה יותר לעומת המערכת הבנקאית – טריא חסינה יותר ותחצה את המשבר בצורה הרבה יותר חזקה מהמצב אליו נכנסה. אמון הציבור גדל, המערכת התחדדה מאוד והתבגרה מאוד, הבשלות שלנו הרבה יותר גבוהה ממה שהיינו דקה לפני המשבר'.