כידוע, להחזקת דרכון של מדינה החברה באיחוד האירופי יש יתרונות רבים. בין היתר, ישראלים המחזיקים – בנוסף לדרכון הישראלי – גם דרכון אירופאי, עשויים להיות זכאים לקבל ויזה לארה"ב בהליך מקוצר תוך שימוש במערכת ששלטונות ההגירה האמרקינית מכנים ESTA  – ראשי תיבות של Electronic System for Travel Authorization – או, בתרגום חופשי לעברית – "מערכת ממוחשבת לאישור נסיעות", כאשר ב – "נסיעה" הכוונה לכניסה של מי שאינם אזרחי ארה"ב אל המדינה.

אם יש ברשותכם דרכון של מדינה החברה באיחוד האירופי, כדאי לדעת שקבלת ויזה לארה"ב לבעלי דרכון אירופאי – ESTA היא פשוטה וקלה באופן משמעותי מהוצאת ויזה בהליך אותו נדרשים לעבור מי שמתכוונים להיכנס לארה"ב תוך שימוש בדרכון ישראלי. כך למשל נחסך מכם הצורך למלא טופס DS-160 ארוך באנגלית, וגם לא תצטרכו להגיע לראיון בשגרירות האמריקנית בירושלים או בקונסוליה בתל אביב.
לפניכם תיאור ההליך הממוחשב, שיאפשר לכם להבין את יתרונותיו, חסרונותיו (כן, יש גם כאלה) ואת החיסכון הניכר בזמן והוצאות מהם תוכלו ליהנות אם יש ברשותכם דרכון מתאים. כאן המקום להקדים ולציין, שלא כל דרכון אירופאי מקנה לבעליו זכאות לקבל ויזה לארה"ב תוך שימוש במערכת ESTA – הדרכון האירופי חייב להיות מטעם מדינה עימה הגיעו שלטונות ארה"ב להסדר בעניין זה, כאשר בהמשך נפרט אילו מדינות כלולות ברשימה.

לא כל דרכון אירופאי מאפשר קבלת ויזה לארה"ב בהליך המקוצר
שלטונות ההגירה האמריקניים פועלים כדי לייעל את ההליכים שנועדו לסנן, מתוך מיליוני האנשים המעוניינים להיכנס למדינה, את מי שעלולים להיות מעורבים בפעילות עבריינית, להוות סכנה ביטחונית או לנצל את הויזה שקיבלו ולבצע מהלך של הגירה בלתי חוקית (להישאר ולהשתקע בארה"ב גם לאחר תום תוקף הויזה). מערכת ESTA הוקמה במטרה לקצר ולייעל את הליך קבלת הויזה עבור מי שעצם העובדה שהם אזרחי מדינה מסוימת מעידה על סיכוי נמוך לכך שיש סיבה למנוע כניסתם לארה"ב.
מדובר ברשימה של מדינות עימן הגיעה ממשלת ארה"ב להסדר, כאשר על מדינות אלו – נכון לאמצע שנת 2019 – נמנות מדינות אירופאית כגון אוסטריה, בלגיה, אנגליה, דנמרק, איטליה, פינלנד, צרפת, גרמניה, הונגריה, הולנד, פורטוגל, ספרד, שוודיה ושוויץ. ישנן מדינות רבות נוספות, שאינן אירופאיות, הכלולות בהסדר כגון אוסטרליה, יפן, סינגפור, דרום קוריאה, צ'ילה, ברוניי, ניו זילנד ועוד.

חשוב לדעת שלא כל דרכון מטעם המדינות האירופאיות הכלולות בהסדר יזכה את בעליו באפשרות קבלת ויזה לארה"ב לבעלי דרכון אירופאי – ESTA. על המסמך עצמו (הדרכון הפיזי ממש) לעמוד בקריטריונים מסויימים, כאשר באופן כללי אפשר לומר שנחוץ דרכון העומד בדרישות ביומטריות.
עוד חשוב לדעת שמי שלהם עבר פלילי, מאבדים זכאותם לקבל ויזה לארה"ב במסגרת תוכנית ESTA.

יתרונות בחירה בהליך קבלת ויזה באמצעות מערכת ESTA
אם אתם בעלי דרכון מתאים, חבל לא לנצל אפשרות קבלת ויזה לארה"ב לבעלי דרכון אירופאי. קבלת ויזה באופן כזה תחסוך לכם זמן וכסף – כך למשל הטופס אותו תצטרכו למלא הוא קצר ופשוט יחסית לטופס DS-160 שצריכים למלא מי שמתכוונים להיכנס לארה"ב תוך שימוש בדרכון ישראלי. בנוסף, קבלת ויזה תוך שימוש במערכת ESTA חוסכת את הצורך להגיע לראיון עם נציג מחלקת ההגירה האמריקנית, ראיונות המתקיימים אך ורק בשגרירות ארה"ב בירושלים ובקונסוליה האמרקנית בתל אביב. גם ההוצאות הכרוכות בקבלת הויזה יצטמצמו, האגרות נמוכות יותר, לא תצטרכו לבזבז יום עבודה כדי להצייב לראיון ועוד.
אחד היתרונות המרכזיים של קבלת ויזה לארה"ב לבעלי דרכון אירופאי – ESTA הוא שמרגע שביצעתם את ההליך בפעם הראשונה תוכלו לבצעו שוב בקלות רבה עוד יותר (פרטיכם כבר במערכת, תידרשו רק לעדכען מידע).

מגבלות וחסרונות
כאמור, להליך קבלת ויזה לארה"ב לבעלי דרכון אירופאי יש יתרונות רבים. עם זאת, חשוב לדעת שיש להליך גם מגבלות וחסרונות מסוימים. ההליך הממוחשב מאפשר קבלת ויזה שמקנה זכות להיכנס ושהות בארה"ב למשך תקופה של שלושה חודשים בלבד בכל פעם. הויזה תקפה ל-10 שנים, ניתן להיכנס ולצאת מארה"ב כמה פעמים שרוצים כל עוד הויזה תקפה ובכל פעם לא שוהים במדינה יותר משלושה חודשים. בנוסף, ויזה כזו מאפשרת כניסה לצרכי תיירות ועסקים בלבד (אסור לעבוד או ללמוד בארה"ב). חסרון משמעותי נוסף הוא שויזה שקיבלתם תוך שימוש במערכת ESTA אמנם מאפשרת להגיע לארה"ב (בטיסה או בשייט) אבל שם, במעמד ביקורת הגבולות (בנמל התעופה או הנמל הימי), תצטרכו לעבור אצל נציג מחלקת ההגירה.