שר האוצר האמריקני, סטיבן מנוצ'ין, הגן בשבת, בנחרצות, על תגובתו של הנשיא דונלד טראמפ להפגנת הימין הקיצוני בשארלוטסוויל,וירג'יניה. מנוצ'ין דחה על הסף קריאה של חבריו לכיתה מאוניברסיטת ייל, לפיה עליו להתפטר מהממשל במחאה.

קבוצה של 359 מחבריו של מנוצ'ין למחזור 1985 באוניברסיטה היוקרתית, חתמו על מכתב פתוח לשר האוצר, שפורסם באינטרנט ביום שישי האחרון. "אנו קוראים לך, כחברנו, כבן כיתתנו, כבן ארצנו, להתפטר במחאה על תמיכתו של הנשיא דונלד טראמפ בנאציזם ובגזענות" כתבו, "אנחנו יודעים שאתה טוב יותר מזה, ואנחנו סומכים עליך שתעשה את הדבר הנכון".

עוד הוסיפו כי זוהי "חובתך המוסרית להתפטר…משום שהנשיא טראמפ הצהיר על אהדתו לקבוצות שערכיהן עומדים בסתירה לאלו שאנו מחשיבים כיסודיים לכבוד המקודש שלנו כאמריקנים, כנשות ואנשי ייל, וכבני אנוש הגונים".

מנוצי'ין, ראה את הדברים מעט אחרת.

"למרות שקשה לי להאמין שאני צריך להגן על עצמי, או על הנשיא, בעניין הזה, אני חש צורך ליידע אתכם שהנשיא, בשום צורה, פנים או אופן, לא מאמין שקבוצות ניאו-נאציות, או קבוצות אחרות התומכות באלימות, שוות לקבוצות המפגינות באורח שקט, וחוקי", כתב אתמול.

מנוצ'ין הוסיף  כי קבוצות המפיצות שנאה לא יזכו להגנה ממנו או מהנשיא טראמפ, ואף ציטט את הצהרתו של טראמפ מיום שבת האחרון, לפיה "אין מקום לאלימות שכזאת באמריקה".

כזכור, התגובה הראשונית של טראמפ עוררה זעם כלפיו, משום שלא התייחס באופן ישיר לקבוצות הימין הקיצוני. ביום שלישי שעבר, המחלוקת התגברה עוד יותר אחרי מסיבת עיתונאים שערך הנשיא בלובי המלון הניו-יורקי הנושא את שמו, בה גינה את אותן קבוצות, אך הוסיף שהאחריות לאלימות בוירג'יניה מוטלת על "הרבה צדדים".

כוחות משטרה מפרידים בין מפגינים מהקו-קלוקס-קלאן להפגנת הנגד שהתקיימה בשארוסוויל (צילום: AP Photo/Steve Helber).

 שר האוצר האמריקני התשמש בתגובתו בטקטיקה ששאל מהנשיא עצמו – הטחת ביקורת על התקשורת.

לדבריו, הוא "מכיר את מלחמות התרבות שמתנהלות בארצנו", אך "חלק מהנושאים הללו מורכבים הרבה יותר ממה שתקשורת ההמונים הייתה רוצה שנחשוב". עוד הוסיף כי לטראמפ "מגיעה ההזדמנות להציע את סדר היום שלו" מבלי שיריביו ינסו "להסיח את דעתו" של הממשל.

"כל עוד אני מכהן כשר האוצר, אעשה את המיטב עבור העם האמריקני ואתן את העצה הטובה ביותר לנשיא" סיכם, "איני מאמין שההאשמות נגד הנשיא מדויקות, ואני מאמין שהעובדה שהנשיא מוקף בגברים ונשים כשרוניים צריכה להשקיט את הדאגות שלכם ושל העם האמריקני".