משבר סביב דיוני תקציב המדינה לשנת 2019: שר העבודה והרווחה, חיים כץ, הודיע הערב (רביעי) כי יצביע נגד הצעת התקציב שתעלה מחר לאישור הממשלה, זאת על על רקע סירוב אגף התקציבים במשרד האוצר לאשר את הצעת החוק הממשלתית להעלאת קצבאות הנכות. אנשי האוצר מתנגדים להצעה מפני שהיא כוללת את הצמדת קצבאות הנכות לשכר הממוצע במשק, וכן מכיוון שהיא מעגנת את יתר הפעימות של העלאת הקצבאות.

מלשכת השר כץ נמסר כי הוא "אינו מוכן לקחת חלק ברמייה של הנכים שכן הובטח כי תהיה הצמדת הקצבה לשכר הממוצע במשק והגדרת הפעימות בחוק כל דבר אחר הוא בגדר זריית חול בעיניי הנכים". גורמים בסביבתו של השר הוסיפו כי "שר האוצר דואג למעמד הביניים אבל בדרך שוכח לחלוטין את האוכלוסיות הנזקקות".

הסיקור המלא

כפי שפורסם באתר זה, מוקדם יותר השבוע, החלטת הממשלה על העלאת קצבאות הנכות ושמירה על זכויות ניצולי השואה, לא תוקצבה בהצעת התקציב של משרד האוצר לשנת 2019.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

האותיות הקטנות. בתחתית הצעת התקציב של משרד האוצר, כפי שהועברה היום לשרי הממשלה, מופיעה הערה כי ההצעה איננה כוללת את "ההשפעה התקציבית" של החלטת 3290 של הממשלה. המשמעות: קצבאות הנכות אינן מתוקצבות

העלאת קצבאות הנכות אמורה להיכנס לתוקפה כבר ב-2018. העלות המשוערת בשנת 2018, על פי הצהרות ראש הממשלה ושר הרווחה חיים כץ צפויה לעמוד על כ-2 מיליארד ש"ח. לא רק שחרף ההבטחות ומסיבות העיתונאים העלאה זו לא הופיעה עדיין בחשבונות הבנק של מקבלי הקצבאות, עכשיו נראה שעליהם להילחם לקבל את ההעלאה גם בשנת 2019.

כזכור, בשבוע שעבר הודיעו ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר העבודה והרווחה חיים כץ ומנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד כי שתי הפעימות הראשונות במתווה להעלאת קצבאות יעמדו על 2.14 מיליארד ש"ח, ויתרחשו במהלך 2018. הפעימה שתתווסף צפויה לחול ביולי 2018, במקום ב-2019 כפי שתוכנן במקור – מה שיביא לתוספת של חצי מיליארד ש"ח מהסכום שתוכנן לשנה הנוכחית. נתניהו הודיע כי בעקבות העלאת הקצבאות יתווספו 200 מיליון ש"ח לקיצוץ הרוחבי המתוכנן בעקבות המהלך, והוא יעמוד על 450 מיליון ש"ח. זאת על אף שמדינת ישראל צפויה לסיים את שנת 2017 עם עודפי גביית מסים בסך של כ-20 מיליארד ש"ח.

הממשלה התחייבה להעלות את קצבאות הנכות מה-1 בינואר, ומפרה התחייבותה כבר
מאז יום שני, 1 בינואר 2018, בשעה 00:00
00
ימים
:
00
שעות
:
00
דקות
:
00
שניות

עוד נמסר כי הפעימה הראשונה תאושר בדיונים על התקציב בעוד כשבוע, והנכים הזכאים יקבלו את התוספת רטרואקטיבית. בהסכם ייכללו גם עיוורים ואזרחים ותיקים נכים – העיוורים יקבלו 50 מיליון שקלים, וקצבתם של אזרחים ותיקים נכים תועלה בכמחצית מעליית הקצבאות. ב-11 לינואר יובאו הפעימות לאישור כחלק מדיוני התקציב, וכבר כעת הודיע נתניהו כי בעקבות העלאת הקצבאות יוגדל הקיצוץ רוחבי לגובה 450 מיליון שקלים.