קבוצת עובדות מבוגרות התרכזה מחוץ לבית הדין האזורי לעבודה, בצהרי יום ראשון. במרכז ההתגודדות גבר צעיר, עורך דין על פי לבושו ותיק המסמכים שבידו, שביאר לעובדות את אשר התרחש באולם הדיונים בדקות שקדמו. ההתרגשות של העובדות ניכרת, חלקן מביעות כעס, אחרות מתחבקות זו עם זו, ומדי פעם פרצי צחוק.

"הגיע הזמן שיבינו שאנחנו אולי עובדות ניקיון, אבל אנחנו עובדות שוטף, ואנחנו יודעות מה מגיע לנו, והגיע הזמן גם שיזהרו"

בתיה בוטבול, נציגת וועד עובדות הניקיון של אוניברסיטת תל-אביב הסבירה את תביעתן. "אנחנו עבדנו תחת חברת ISS, קבלן הניקיון, עד המכרז האחרון שהחליפו אותם. כשהם הלכו עשינו בדיקה יותר מעמיקה וגילינו ש-ISS לא שילמו לנו את כל מה שמגיע לנו".

"לקחנו יועץ פיננסי", אומרת בוטבול, "שעשה בדיקה ואמר – לך מגיע ככה, ולך מגיע ככה".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

באילו סכומים מדובר? שאלתי.
"כל אחת לפי הותק שלה ולפי התנאים שלה", אמרה בוטבול. "אני לדוגמא מגיעים לי 57 אלף שקלים", אמרה בתיה חדד, "אני עבדתי כמפקחת וזה מה שמגיע לי. גם לכל האחרות לא שילמו את כל מה שמגיע להן, מאלפי שקלים לעובדת ועד אלי".

פניתן ל-ISS? מה אמרו לכן שם?
בוטבול משיבה: "פנינו, אבל הם זילזלו בנו שם, ולא רצו ללכת איתנו גם לא לפשרה. אז אנחנו הגענו לעורך הדין שלנו, ועכשיו הגענו לבית המשפט".

עו"ד גיא הרשקוביץ, המייצג את עובדות הניקיון של אוניברסיטת תל-אביב בתביעתן בבית הדין האזורי לעבודה. "התברר ש-ISS לא שילמה את כל התשלומים המתחייבים". (צילום: דבר ראשון)

עורך הדין גיא הרשקוביץ הסביר לנו שהעובדות מועסקות על ידי קבלן הניקיון של האוניברסיטה. "כל חמש שנים האוניברסיטה עושה מכרז והקבלן יכול לזכות או שיכול לבוא קבלן אחר. כאן התברר שחברת ISS לא הפרישה את ההפרשות הסוציאליות ואת כל התשלומים המתחייבים על פי ההסכמים הנהוגים בענף".

עובדות הניקיון של אוניברסיטת תל-אביב הפכו, בעל כורחן, לסמל המאבק להעסקה ישירה בשנים האחרונות. העובדות אשר התאגדו בעבר בארגון "כוח לעובדים" ועזבו אותו, מנסות לייצג כעת את עצמן, בין היתר באמצעות עורך דינן. נראה שאת התלישות הארגונית הזו של וועד העובדות, מנסים לנצל ב-ISS כנגדן.

"אני חושב", אמר לי אחר הצהריים עורך הדין דוד בכור המייצג את ISS, "ואפשר היה להתרשם היום גם בדיון מדבריו של השופט אלעד שביון, שחלק ניכר מהוראות החוק וההסכמים שעליהן מבוססת התביעה הוא לא רלוונטי לעובדות הניקיון של האוניברסיטה".

עורך הדין דוד בכור, המייצג את חברת ISS. "החברה שילמה כל אגורה וכל שקל, ומקפידה על זכויות העובדים". (צילום באדיבות המצולם)

מדוע?
"הן טענו שחל עליהן ההסכם הקיבוצי בענף השמירה, וטענו שחלים הסכמים למקומות עבודה ציבוריים שנחתמו בין האוצר וההסתדרות. זה לא רלוונטי לאוניברסיטת תל-אביב".

אם כך חברת ISS מנצלת את העובדה שהעובדות לא מאוגדות במסגרת ארגון עובדים גדול, אמרתי.

"לא," השיב בכור, "אני סבור שיוכח גם במשפט שהחברה שילמה כל אגורה וכל שקל שמגיע לעובדות על פי תנאי המכרז. אבל אנחנו גם בודקים את עצמנו ואני משוכנע שנגיע לחקר האמת".

"חברת ISS היא חברת השירותים הכי גדולה בארץ, ואחת מהגדולות בעולם" הדגיש בפני עו"ד בכור, "היא מקדמת את עידכון תנאי השכר של עובדי הניקיון ובכל המגזרים שבהם היא פועלת, היא מקדמת חתימת הסכם קיבוצי בתחום ההסעדה. חברה שכזאת לא תחסיר שקל מהעובדות שלה גם לא בטעות, ובוודאי לא בכוונה".

"אנחנו נאבקות לבד", אמרה לי בוטבול, "חוץ מהתמיכה של אגודת הסטודנטים. רק שתבין איך זה מרגיש. בגלל שאנחנו עובדות ניקיון אז העורך דין של הצד השני מדבר מעלינו, והחברה יכולה לזלזל בנו"

בדיקה מהירה מגלה שחברת ISS היא אכן אחת מחברות ההעסקה הקבלנית הגדולות בעולם. החברה הדנית, אשר הוקמה בתחילת המאה ה-20 מתגאה בכך שהיא מעסיקה למעלה מ-270 אלף עובדים ועובדות ברחבי העולם באספקת שירותים שונים כמו ניקיון והסעדה. על פי הדוח הכספי שלה חברת ISS הרוויחה(נטו) בתשעת החודשים הראשונים של 2017 כמיליארד וחצי כתרים דניים, שהם כ-850 מיליון שקלים.

אל מול חברת הקבלן הענקית הזו יצאו עובדות הניקיון. מדבריה של בוטבול התרשמתי שזה מאבק לא רק על כספן, אלא גם על הצדק. או שמא על הזכות לדרוש את כספן ולהיראות גם על ידי הענקית הדנית.

"אנחנו נאבקות לבד", אמרה לי בוטבול, "חוץ מהתמיכה של אגודת הסטודנטים. רק שתבין איך זה מרגיש. בגלל שאנחנו עובדות ניקיון אז העורך דין של הצד השני מדבר מעלינו, והחברה יכולה לזלזל בנו".

"הגיע הזמן שיבינו שאנחנו אולי עובדות ניקיון, אבל אנחנו עובדות שוטף, ואנחנו יודעות מה מגיע לנו, והגיע הזמן גם שיזהרו" סיכמה בוטבול.