למעלה ממאה סטודנטים, מרצים, ועובדי קבלן הפגינו היום (שלישי) מול משרד החינוך בירושלים, בדרישה להעברת עובדי הניקיון בכל האוניברסיטאות בארץ להעסקה ישירה. את ההפגנה ארגן מטה המאבק להעסקה ישירה באוניברסיטאות של הקואליציה הארצית להעסקה ישירה. חלק מעובדי הניקיון שהיו במקום, אמרו לדבר ראשון כי חברת הקבלן שמעסיקה אותם הפעילה עליהם לחץ שלא להגיע. זאת למרות שהאירוע התקיים מחוץ לשעות העבודה. לטענתם, נאמר להם כי כי ייפגעו אם ייקחו חלק בהפגנה.

"הגיע הזמן שכחלון ובנט ייקחו אחריות ויעבירו את כל 1,500 עובדי הקבלן בניקיון, שמירה ואבטחה באוניברסיטאות להעסקה ישירה", אמרה אורנה עמוס רכזת הקואליציה. לדברי עמוס, אחרי עשור של פעולה נפרדת בכל קמפוס, המאבק הופך כעת לארצי ומאוחד. "המטרה שלנו היא שהעובדות ייקלטו לתוך הוועד של עובדי הסגל המנהלי הטכני, תחת הסכם קיבוצי מיטיב ומשופר, ושלא יהיו יותר עובדות קבלן" אמרה, "ולכן ההסתדרות גם כאן. לא נפסיק פה, ואם לא תהיה היענות של כחלון ובנט נחמיר את הצעדים שלנו – הפגנה זו רק ההתחלה".

הפגנה למען העסקה ישירה של עובדי הקבלן באוניברסיטאות מול משרד החינוך בירושלים (צילום: דבר ראשון)

"עובדי הקבלן באוניברסיטאות הם 'עובדים זמניים', עשרים ושלושים שנה זה עובד זמני? אני שם כל יום כמו כל עובד אחר במזכירות ובמחשוב, כמו כל העובדים באוניברסיטה" אמר יו"ר ועד עובדי הניקיון באוניברסיטת תל אביב, עלי טולא, "אבל אני לא 'שייך', אני עובד קבלן. הילדים שלנו לא יכולים ללמוד חינם באוניברסיטה, בחגים תמיד אנחנו מחוץ לתמונה, ואפילו לברכה באוניברסיטה אנחנו לא יכולים ללכת או להשאיל ספר מהספרייה. טוענים שזה לא מקצוע ליבה – אני רוצה לראות את המרצה או החוקרת עושים עבודתם ללא ניקיון – כולנו ליבה!".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

יו"ר ועד עובדות הניקיון באוניברסיטת בן גוריון, פאני דלמר, המועסקת כעובדת קבלן מזה 28 שנים, הוסיפה כי "אני מגיעה לאוניברסיטה עוד לפני שהמרצים והפרופסורים מגיעים. דואגת שהכיתות יהיו מצוחצות, שכל סטודנט שבא ללמוד או מרצה שבא ללמד ירגישו בבית. את זה אני עושה כל יום זה 28 שנה, אבל אני עובדת קבלן. מדי כמה שנים הקבלנים מתחלפים – והצרות נשארות".

הפגנה למען העסקה ישירה של עובדי הקבלן באוניברסיטאות מול משרד החינוך בירושלים (צילום: דבר ראשון)

"האוניברסיטה אומרת שהיא לא יודעת לנהל שירותי ניקיון. אני שואלת – לכל המרצים בבית הספר למינהל עסקים יש תואר ראשון, שני ושלישי – אף אחד לא יודע לנהל עובדים ניקיון?!" הוסיפה, "משהו מריח לא טוב. כי בינתיים אני וחברות שלי לא מתפרנסות בכבוד ולא נהנות מזכויות שוות כמו שאר העובדים באוניברסיטה".

סגן יו"ר ההסתדרות, פיני קבלו, אמר למפגינים כי "אני גאה בכם, כסטודנטים שבאו ללמוד ורואים סביבכם את עובדת הניקיון. אני גאה שאתם רואים את הסביבה שלכם ומובילים את המאבק הזה. היום זה עובדת הניקיון ומחר זה אתם". קבלו הוסיף כי "לפני מספר ימים עמדתי, לאחר מאבק לא קטן, בטקס לקליטת 672 עובדים סוציאליים להעסקה ישירה. זלגו לי דמעות מהעיניים, זה היה מחמם את הלב. אין לנו כוונה להפסיק עם זה, העסקה ישירה צריכה להיות בכל מקום".

הפגנה למען העסקה ישירה של עובדי הקבלן באוניברסיטאות מול משרד החינוך בירושלים (צילום: דבר ראשון)

"עולם עבודה הוגן הוא עולם ללא עובדי קבלן. עולם שבו לעובדים יש ביטחון תעסוקתי, שכר ראוי, שהעובדים מקבלים את כל התנאים הסוציאליים ולא מפחדים לדרוש אותם. כזה שבו עובד יודע שאם יעבוד מספיק קשה ייהנה מפנסיה הוגנת, יצבור וותק. זו הסיבה שכולנו נמצאים כאן היום" אמרה מאיה נורי, הרכזת הארצית של תוכנית סל"ע המשותפת להסתדרות ולאגודת הסטודנטים ופועלת בתשעה קמפוסים ברחבי הארץ. לדבריה, תופעת ההעסקה הקבלנית לא פוסחת על אף סקטור בחברה הישראלית "כולנו מכירים אנשי היי טק, מתכנתים, מהנדסים, מרצים, מורים ועו"סים שהם עובדי קבלן והרשימה עוד ארוכה. התופעה הזו לא פוסחת ולא תפסח על אף אחד מאיתנו, היא לא תופעה שולית במקצועות מסוימים. היא חלק משיטה, ממדיניות, מאידאולוגיה ותכנית מוסדרת וברורה שמטרתה להחליש את ועדי העובדים וארגוניהם ולחזק את בעלי ההון".

אנחנו פה כי אכפת לנו מהמדינה הזו, וכי תופעת עובדי הקבלן באוניברסיטאות היא סמל למדיניות הזו" סיכמה נורי, "אנו קוראים לאוניברסיטה ליישם את חובתה החינוכית והמוסרית לקלוט את כל עובדיה להעסקה ישירה, לא רק כי זה התפקיד ההיסטורי שלכם נשיאי ומנכ"לי האוניברסיטאות – אלא גם כי אנחנו פה נמשיך להיאבק עד שזה יקרה".