מעל 1,000 משתתפים התכנסו ברחבת תיאטרון ירושלים כדי לחלוק כבוד אחרון למשורר חיים גורי, שהלך אמש (רביעי) לעולמו. בהספד נכחו משפחתו, לוחמות ולוחמי הפלמ"ח ודור תש"ח, נשיא המדינה ראובן ריבלין, שרים, חברי כנסת, מוקירות ומוקירי זכרו. בסוף ההספד הובא גורי למנוחה בבית העלמין בהר המנוחות בירושלים.

"כי אי אפשר, אי אפשר בלעדיך"

״פרקים שלמים בתולדותיה של מדינת ישראל למדנו דרך העט שלך״, ספד לו הנשיא ריבלין. ״אינני יודע כמה אנחנו כשירים למציאות בלעדיך, אבל אני מבטיח שנמשיך במקום שבו נפל עטך, להילחם נגד האויבים ובעד המולדת במסירות נפש״.

עליזה גורי (יונתן זינדל / פלאש90)

"גורי יקר, חיים אהוב ליבנו, כשהושבעת כלוחם בפלמ"ח, נשבעת כי בנשק המופקד בידך ואני מצטט 'אלחם באויבי עמי, בעד מולדתי, בלי כניעה, בלי רתיעה ובמסירות נפש'. ב-1947 נשלחת למחנות העקורים בהונגריה, אל 'האח הלא נודע' כמו שקראת להם אחר כך. היית לוחם יהודי בארגון צבאי שפוגש לראשונה את השורדים מהתופת הנוראה. השבועה קראה לך ואתה הלכת להילחם באויבי עמך."

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

נשיא המדינה ריבלין ורעייתו נחמה בהלוויתו של המשורר חיים גורי ז"ל. 1 בפברואר (צילום: יונתן זינדל/ פלאש90)

"ההבנה שאנחנו חיים בזכות מי שרצו אל האש עבורנו. הידיעה שזכות קיומנו היא בעבודה הקשה להותיר אחרינו אומה ומדינה וארץ ראויות לילדינו ולנכדינו. 'ואהבת לרעך כמוך'. מישהו עוד זוכר, חיים, שאתה תיווכת בין אנשי קדומים, לבין ממשלת המערך? אינני יודע כמה אנחנו כשירים למציאות בלעדיך, אבל אני מבטיח שנמשיך במקום שבו נפל עטך, להילחם נגד האויבים ובעד המולדת במסירות נפש. לא נכנע, לא נרתע, ונעשה זאת תמיד כשאתה איתנו, לצידנו. כי אי אפשר, אי אפשר בלעדיך."

אנשים עוברים מול ארונו של המשורר חיים גורי ז"ל. 1 בפברואר (צילום: יונתן זינדל/ פלאש90)

אגי משעול: "אתה עשוי מאותיות"

"דע לך שהזמן והאויבים, הרוח והמים, לא ימחקו אותך. אתה עשוי מאותיות. זה לא מעט, משהו בכל זאת ישאר בך", ספדה המשוררת אגי משעול במילותיו של גורי עצמו. "זה שיר שמציף אותי שוב ושוב מאז לכתך. שירתך היא כל כך הרבה שנים הפסקול של חיינו כאן. חוזרת ומזכירה לנו מי אנחנו, ומה הוא הנכון. ואכן היית עשוי מאותיות. משורר בכל הווייתך. משורר שלמרות גילך המתקדם והגוף הבוגדני, נפשך נותרה צעירה כל כך, ונמרצת ואכפתית עד דמעות". משעול הזכירה שגורי סירב לקבל את פרס הציונות וביקש להעניק אותו למשורר צעיר, "מצחיק לתת לך פרס על ציונות, כי אתה הוא הציונות ואתה הוא הפרס שלנו. ההתחדשות, התחדשת ללא הרף עם פרץ שירך בשנים האחרונות, משטה בנו ומתגרה בנו".

קברו של המשורר חיים גורי ז"ל. 1 בפברואר (צילום: יונתן זינדל/ פלאש90)

אלעד פלד: "לא מצאנו את האיזון"

"הדור שלנו חווה על בשרו את הקמת המדינה הזו והמלחמות אחר הקמתה. דומה שאצל ג'ורי כמו רבים מאיתנו, אחת המלחמות הקשות עודנה מתחוללת", ספד לגורי חברו מימי הפלמ"ח, האלוף בדימוס, אלעד פלד ."כשג'ורי כתב את שיר הרעות הוא דיבר בדיוק על הקרבה הזו, חברים סביבנו מתו והנה מוטלות גופתינו. ההבדל ביננו לבינם היה בעיקר מזל, מאז עברו הרבה שנים, אך נדמה שלא מצאנו את האיזון בין הצורך להלחם ולהגן על עצמנו לבין העובדה שהמלחמה נמשכת ונמשכת. לא יחסרו פה ההולכים והבוכים, צאצאי יצחק וישמעאל שני האחים. לא מצאנו את האיזון, ואת החסר אנחנו ממלאים בשנאה ופילוג ביננו לבין עצמנו ואחרים."

אנשים עוברים מול ארונו של המשורר חיים גורי ז"ל. 1 בפברואר (צילום: יונתן זינדל/ פלאש90)

ניר ברקת: "ירושלים מרכינה את ראשה"

"ירושלים מרכינה את ראשה בעת שאנו מלווים היום למנוחות את גורי", ספד לגורי ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת (הליכוד). "משורר בן דור תש"ח. לוחם למען שחרור ירושלים ויקיר ירושלים. מלחמת השחרור פגשה את ירושלים את גורי המשורר. לא רק את הלוחמים גורי מנציח, בין השורות התביע גורי את מסירות הנפש של עם שלם, עם המוכן לשלם כל מחיר למען חרותה של העיר שאליה התגעגע במשך אלפיים שנה. בזכות גורי וחבריו חזרה העיר להיות מאוחדת, היום שב גורי לאדמה הזו, אדמת ירושלים שעליה לחם. כאן בירושלים קבע את מושבו..כאן הקים את ביתו עם אשת נעוריו עליזה וכאן גידלו את בנותיהם. כאן בין אבניה של ירושלים הוא מוצא את מנוחתו."