יהודה בכר מחזיק תמונה בשחור לבן, "זאת תמונה מ-85', ליד השר דב שילונסקי וראש הוועד של כפר שלם זכריה תרם עומדת אמא שלי. היא מחזיקה ביד את תעודת הפליט שנתן להם בן גוריון, אחרי שביקשו מהם לעבור מחסן בק ביפו לסלמה, כפר שלם."

הפגנת תושבי כפר שלם, נגד פינוי ללא פיצוי הולם בעקבות סלילת הרכבת הקלה (צילום: יהל פרג')

קבוצה של עשרים נשים וגברים, רובם מבוגרים, הפגינו היום (שלישי) בצומת הרחובות דרך הטייסים ודרך ההגנה, קצה האזור עליו מתוכננת לעבור הרכבת הקלה של ת"א, הקן הסגול, האמורה לחבר את דרום ת"א ורמת גן. כן, שוב כפר שלם, שוב תושבים שמפנים אותם מביתם, שוב פרוייקט נדל"ן. מן העבר השני של דרך הטייסים כבר מתמקמים מספר מודדים, האמורים להגיע לבתים הראשונים, במטרה להעריך את גודלם ולגזור מכך את הפיצוי עבור התושבים. "לא ניתן לישראל כ"ץ לדרוס את כפר שלם", התושבים צועקים, אבל ישראל כ"ץ לא שם. כדי לראות מחלפים, מסתבר שצריך לראות פחות אנשים.

מפת הבתים (בתחום הסימון הצהוב) שיפונו בעקבות הקו הסגול של הרכבת הקלה (צילום: יהל פרג')

יאיר אוחיון, 39, תושב השכונה, טוען כי הפיצוי שמציעה נת"ע (נתיבי תחבורה עירוניים) מגוחך, "הפיצוי הוא לא הולם. הקריטריונים מפלים. מבחינת נת"ע אנחנו 24 מחזיקים, בעוד שבפועל מדובר ב-75 דיירים." ליהודה חשוב להבהיר, "כל התושבים מוכנים להתפנות – אבל בפיצוי הולם. לקחת קרקע? תתן אדמה. בית תמורת בית. קורת גג. יש לי שישה ילדים, ארבעה גרים בכפר שלם. אנחנו משלמים ארנונה, חשמל, מים. הכל. שלחנו ילדים לצבא, סיירות. עומדים בכל ההתחייבויות."

את ההודעה על "כוונה לרכוש זכויות בקרקע ולקנות חזקה בקרקע" קיבלו התושבים בסוף ב-29 בינואר, כשהיום היה היום הראשון למדידות אותן מבצעת חברת מלר"ג עבור נת"ע. "הגיעה לפה בחורה שליחה של נת"ע", מספרת הדר דהן תושבת השכונה, "זו גם טקטיקה, לשלוח מישהי חמודה כזו, כדי לתת לנו את ההודעות. היא הסתובבה פה יום שלם, כי לא נתנו לה את השמות של הרחובות. אני משלמת ארוננה ואין לי שם? הם רוצים לצלם, למדוד לפנות אותנו, ורק אז להחליט כמה לפצות אותנו. מה אנחנו, פינוי ערימת זבל?"

מכתב הפינוי שקיבלו תושבי כפר שלם (צילום: יהל פרג')

מכתב הפינוי שקיבלו תושבי כפר שלם (צילום: יהל פרג')

אביבה עומרי, 63, נולדה בשכונה. "ההורים הגיעו לפה ב-48', שמו אותם בבתים גועל נפש. הם נפטרו בצער, לא נתנו להם לבנות שירותים כמו שצריך, ועכשיו רוצים לגרש אותנו מה כאילו אנחנו הערבים ב-48'. רוצים לעשות פסי רכבת? לא על הגופות שלנו." אביבה, כמו רבים מהתושבים, מכירה את ההיסטוריה ויודעת שעל תושבים תמימים עושים סיבוב, "את התמימות של ההורים שלנו ניצלו, ולנו לא נותנים לנשום". כשאני תוהה מהו פיצוי הולם לדעתה, היא משיבה "פיצוי הולם זה שווי דירה לפי נפשות, לפחות זה."

השקדיה פורחת בחצר הבית המתפורר, השחרורים מקפצים בין השיחים אחרי הגשם של הבוקר. "נגיד במקרה הכי טוב, שמפצים אתכם כמו שצריך, ואת מקבלת בית במגדל מפואר במרכז ת"א–" אני לא מסיים את השאלה ואביבה חותכת, "אני אמות. הלב שלי פשוט ימות". אביבה נולדה וגדלה בבית הזה, המתפורר, עם הזכרונות, הצפיפות והתקוות. מה זה זכרונות לעומת רכבת קלה? יש דברים שאין להם מחיר. בטח במציאות שבה שלדברים שיש מחיר, אין כסף.

אביבה עמרי, בפתח ביתה בכפר שלם (צילום: יהל פרג')

"כפר שלם רצופה מאבקים והבטחות. ידענו כבר פינוי ובינוי", מספר ממרום שנותיו יהודה. "תמיד לעגו לנו כפולשים ושודדי קרקעות. עזבנו בית ביפו, הגענו לכפר שלם ומאז אני כאן." התושבים מזכירים בערגה את תוכנית הפינוי בינוי של ממשלת רבין ב-92', "רבין קנה את עולמו כשהצליח לפנות 300 משפחות ולפצות אותן. בשקט. אנשים הסכימו." גם אמנון זילברמן, מזכיר סניף מפלגת העבודה בכפר שלם, בעברו תושב השכונה, מספר שתחת שלטון הליכוד יש התעלמות מצרכי תושבי השכונות וכפר שלם בפרט, "את הצעת החוק שניסנו להעביר בוועדת הכלכלה תוקעים." האמת היא שמאז 2008 נוסחו כבר 28 הצעות חוק שונות המבקשות להסדיר את זכויותיהם של תושבי כפר שלם. "הצעת החוק, לפי מתווה 92' של רבין, היא פיצוי הוגן לתושבים הכולל הסכמה."

ביקורו של ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל בכפר שלם, שנת 1993. "אני לא רוצה לראות פה את ג'בליה" הייתה תגובתו הקשה של רה"מ דאז, שהבטיח לשקם המקום. העשייה בהובלתו נקטעה לאחר רציחתו (צילום מסך מיו-טיוב, תכנית מבט שני שהוקדשה לעשייתו החברתית של רבין כראש ממשלה, נובמבר 1993)

מירב, יו"ר ועד התושבים הנאבקים עבור פיצוי הגון, אומרת: "רוצים לפנות אותנו מהבית שלנו? אדרבא. נולדתי פה, מה אנחנו כלב שמירה? לשמור על האדמות וללכת? מנפנפים אותנו."

התושבים מבטיחים שימשיכו להאבק בכוונת נת"ע להגיע לרישום הפקעות, טרם יסוכמו איתם הפיצויים. היום (שלישי) המודדים לא ביצעו את מלאכתם, אולי בגלל ההפגנה, אולי כי הם לא אוהבים תקשורת. לפי התכנית עד ה-23 החודש אמורים המודדים לעבור בכל הבתים, למדוד ולהעריך. יש להניח בזמן הזה יופעלו לחצים שונים ומשונים על התושבים, מניפולציות וספינים כדי לשכנע, כדי להפריד בין התושבים. כל ארסנל הטקטיקות המצויות בידי בעלי הכח כדי להשיג את מבוקשם. הכל, אגב, חוקי ושריר וקיים.

נת"ע בחרה להגיב לקונית: "נת״ע נערכת לביצוע הקו הסגול של הרכבת הקלה מכוח תכנית שאושרה ע״י ממשלת ישראל. הליכי ההפקעות מתבצעים בהתאם לחוק". עיריית ת"א מסרה כי כל נושא ההפקעות והפיצויים בתוואי הרכבת הקלה הינו האחריות חברת נתע, ויש לפנות אליהם לקבלת התייחסות.