אוסקר גרונינג, שכונה "מנהל החשבונות של אושוויץ", מת בסוף השבוע האחרון בגיל 96, לפני שהחל לרצות את 4 שנות המאסר שנגזרו עליו ב-2015, כך הודיעה אמש (שני) התביעה בגרמניה.התובעת הכללית בעיר האנובר, קתרין סופקר, מסרה כי עורך דינו של גרונינג הודיע לה על מותו בבית החולים ביום שישי. עוד הוסיפה כי משרדה ממתין לקבלת תעודת הפטירה הרשמית. עורך הדין, האנס הולטרמן, לא השיב לבקשת תגובה של סוכנות הידיעות איי.פי. על מותו של גרונינג דווח לראשונה אמש בשבועון הגרמני דר שפיגל.

סמל אוסקר גרונינג מקשיב להקראת גזר דינו בבית משפט בגרמניה, יולי 2015. (Axel Heimken/Pool Photo via AP, file)

בינואר האחרון, לאחר סאגה משפטית ארוכה שכללה ערעורים ושינוי של פסקי הדין מספר פעמים, דחה בית המשפט לחוקה בגרמניה באופן סופי את ערעורו של גרונינג וקבע כי ירצה ארבע שנות מאסר על תפקידו במחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו.

ב-2015 נידון גרונינג לארבע שנות המאסר, לאחר שהשופטים קבעו כי החל משנת 1942 הוא שירת כשומר מטעם ארגון האס.אס. במחנה ההשמדה הגרמני לשעבר שממוקם על אדמת פולין. במסגרת תפקידו גרונינג היה אחראי על איסוף וספירת הכספים שהוחרמו מהאסירים היהודיים במחנה, מה שהעניק לו את הכינוי "רואה החשבון של אושוויץ". הוא גם הורשע בסיוע לרצח של 300 אלף יהודים, בזכות החוק הגרמני הקובע כי גם מי ששימש כשומר באחד ממחנות ההשמדה ולא לקח חלק מעשי ברצח האסירים יורשע בסיוע לרצח. בכל תקופת הפעילות של מתחם מחנות אושוויץ מעריכים החוקרים כי נרצחו כ-1,500,000 בני אדם, מתוכם, כ-1,300,000 יהודים.

גרונינג הודה כי הוא "אשם מבחינה מוסרית" כדבריו, וסיפר בבי המשפט כי "הייתי נאצי נלהב כאשר נשלחתי לעבוד באושוויץ בשנת 1942".

גרונינג התפרסם לראשונה בשנת 2005 כאשר העניק סדרת ראיונות בהן הודה כי שימש כשומר באושוויץ-בירקנאו, סיפר על התקופה בה שירת במחנה ההשמדה, ואף אמר כי החליט לחשוף את עצמו על מנת להתנגד למכחישי השואה ולשכנע אותם כי היא אכן התרחשה.

מיד לאחר ההרשעה הודיע עורך דינו  כי החליט לערער על עונש המאסר שהוטל עליו וטען כי "גרונינג מבוגר וחלש מדי על מנת לרצות עונש מאסר בפועל, ועונש כזה יפגע בזכותו לחיים". לאחר חודשים ארוכים של התדיינות משפטית דחו שופטי בית המשפט לחוקה בגרמניה את בקשתו של גרונינג לבטל את עונש המאסר וקבעו כי ייכנס לכלא בימים הקרובים על מנת לרצות ארבע שנים מאחורי הסורגים.

"חומרת פשעיו של הנאשם מחייבת צורך מיוחד לעונש. התובע נמצא אשם בסיוע לרצח של 300 אלף בני אדם, ולכן ישנה חשיבות ומשמעות מיוחדת לריצוי העונש שדרשה המדינה" קבעו שופטי בית המשפט לחוקה, שאישררו את עונש המאסר בפועל שקבע בית משפט מחוזי. הם הודיעו כי הם שוללים את זכות הערעור של גרונינג ופסק הדין הוא סופי, אולם ציינו כי במידה ומצב בריאותו של גרונינג יתדרדר בתקופה הקרובה בית המשפט ידון מחדש בתיק.

"אין סיכונים בריאותיים מהותיים, וניתן לנקוט באמצעי זהירות רפואיים במסגרת בית הכלא" קבעו השופטים. גם סופקר אישרה אז כי "זה יקרה בקרוב מאוד" בהתייחסה לתחילת ריצוי מאסרו.

בשנים האחרונות מנהלות הרשויות בגרמניה מאמץ אחרון למצוא ולהעמיד לדין את אחרוני הנאצים שעדיין נמצאים בחיים. למרות זאת, במקרים רבים מונע גילם המבוגר של הנאשמים את העמדתם לדין או כניסתם לכלא. בחודש אוגוסט האחרון החליטה התביעה הגרמנית לבטל את כתב האישום נגד הוברט זפקה, 96, ששירת כפרמדיק בצבא הנאצי במחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו. לדברי התביעה זפקה סבל ממחלת השכחה ובעיות רפואיות רבות אחרות, מה שהפך אותו ללא כשיר להעמדה לדין.