"המצב שאנחנו נמצאים בו כרגע הוא בלתי אפשרי, אנרכיה מוחלטת", אמר אתמול (א') חבר הכנסת פרופ' דב חנין (הרשימה המשותפת) ל'דבר ראשון'. "בכל מקום נהוג דין אחר ונורמות אחרות ביחס למלצרים".

ח"כ דב חנין נואם בכנסת, ארכיון. ע"פ 'חוק המלצרים' שהגיש חנין הטיפ יוגדר כמתנה מהסועד למלצר. (צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90).

ביולי 2015 הניח חנין הצעת חוק על שולחן הכנסת שעניינה הסדרת מעמד התשר – ה"טיפ" – אשר נהוג להשאיר למלצרים ולמצריות בתום ארוחה במסעדה. לדברי חנין 62 חברי כנסת תמכו בהצעת החוק אך בסופו של דבר הקואליציה החליטה להתנגד "ולכן לא הבאנו את החוק להצבעה".

הצעתו של חנין שונה מהמודל אותו קבע הנשיא היוצא של בית הדין הארצי לעבודה, השופט יגאל פליטמן, בפסק הדין  האחרון שלו שניתן לפני כשבוע, ועדיין מעורר הדים. בעוד פליטמן קבע כי החל מינואר 2019 יש לראות בטיפים חלק משכר העבודה של המלצרים המשולם להם על ידי המעסיק, ובגינו יש להפריש גם לפנסיה לטובת העובד וכיו"ב, בהצעת החוק של חנין ה'טיפ' יוגדר כ"מתנה", מהסועד למלצר, והמעסיק ידרש לשלם שכר מינימום בלבד.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

"עובדים צריכים לקבל שכר עם כל הזכויות", אמר חנין והדגיש את ההבדל בין הצעת החוק שלו לפסק הדין של פליטמן, "אני חושב שהטיפ לא צריך להיות שייך לעניין. קוראים לזה בעברית תשר, מלשון תשורה, מתנה. לא צריך להחיל חובת תשלום כלשהי בנוגע לתשר, והוא לא צריך להיות שכר. גם מלצרים כמו כל אדם אחר זכאים לשכר, והם צריכים לקבל שכר רגיל לגמרי".

לצד זאת מבקשת הצעת החוק של חנין להעניק למעסיקים בענף המסעדנות הקלות מס למשך חמש שנים, שיקלו עליהם את ההסתגלות למודל החדש. "החקיקה שלי תייצר וודאות, וזה ייתרון מאוד גדול מבחינת המעסיקים שרוצים לעבוד מסודר. הפתרון שלנו לדעתי עולה בקנה אחד עם האינטרסים של המלצרים אבל גם מתחשב במעסיקים ובמסעדות".

שאלנו את חנין האם להערכתו בעקבות הפסיקה גדלים סיכוייו של החוק לעבור כעת ולדבריו עדיין מוקדם לקבוע זאת. רק לאחר תום הפגרה יחל במגעים עם הגורמים השונים בניסיון להבין את עמדותיהם בנושא. לדבריו, בעבר לא הביע הדרג המקצועי במשרד האוצר התנגדות משמעותית לחקיקה, אולם ייתכן ועמדתו תשתנה בעקבות הפסיקה המקלה עליו באופן משמעותי את גביית המיסים על כספי הטיפים. גם משרד העבודה והרווחה היה אוהד לרוח הצעת החוק, וההתנגדות בעבר, הגיעה מהדרג הפוליטי. "נצטרך לראות ולהיכנס עם כולם להידברות. אני מניח שכרגע כולם לומדים את פסק הדין והשלכותיו".

נשיא בית הדין הארצי לעבודה היוצא, השופט יגאל פליטמן. פסיקתו המהדהדת של פליטמן קובעת כי החל מינואר 2019 הטיפ יחשב לחלק משכר העבודה של המלצר. המשמעות היא כי ההפרשות לפנסיה והתנאים הסוציאליים יחשבו לפי שכר בסיס גבוה משמעותית. המסעדנים מזהירים מפגיעה בשכר המלצרים (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90).

המסעדנים דואגים למלצרים?

באיגוד המסעדות הישראלי טוענים כי המודל שנקבע בפסק הדין של פליטמן צפוי לפגוע פגיעה משמעותית בשכרם של עובדי הענף. חנין התייחס לטענה זו של המסעדנים, והבהיר כי היא מהווה מבחינתו סיבה נוספת להסדרת העניין באמצעות חקיקה. אלא שלהצעת החוק שלו מתנגדים באיגוד אף באופן תקיף יותר ונחרץ יותר.

"אנחנו חושבים שפסק הדין הזה רע למלצרים ורע לנו" אמר ל'דבר ראשון' שי ברמן מנכ"ל איגוד המסעדות. "בסופו של דבר אנחנו רוצים בטובתם של המלצרים כי יש לנו אינטרס שהם ירוויחו כמה שיותר כסף. זה טוב לנו לעסק שהם מרוויחים הרבה כסף כמו היום, ולטעמנו שכרם ירד משמעותית.

"ההצעה של דב חנין היא הזויה ורעה, והיא לא תעבור" אמר ברמן בפסקנות. "אנחנו בכלל לא מתייחסים אליה כהצעה רצינית, זה קוריוז שעולה כבר 15 שנה בכנסת. אבל במידה והיא תעבור – למחרת תראה שכל המסעדות יכניסו את דמי השירות לחשבון ויודיעו ללקוחות שלא להשאיר טיפ, ואז מצב המלצרים יהיה עוד הרבה יותר גרוע".

ציינו בפני ברמן שהמודל של חנין כבר עובד, בצורה דומה פחות או יותר, בענף הקייטרינג ואולמות האירועים – שם הוסדר הנושא באמצעות הסכם קיבוצי וצו הרחבה. "הקייטרינג שונה לגמרי מהמסעדות" השיב ברמן. "יש אדם אחד שמשלם את החשבון של האולם. אין שום חילוף חומרים בין הסועדים לבעלי הקייטרינג והמלצרים. זו דינמיקה שונה לגמרי, ועסק שונה ממסעדה, שהיא עסק קמעונאי, שבסופו של דבר הקשר הוא בין הלקוח לבין בעל העסק ולבין המלצר, ויש סימביוזה לגמרי שונה".

שי ברמן יו"ר איגוד המסעדות הישראלי. תקף את ח"כ חנין ו"חבר מרעיו שסידרו למלצרים לשלם מע"מ על הכנסותיהם". (צילום: פלאש 90).

מה המודל המועדף על איגוד המסעדות? שאלנו.
"איגוד המסעדות תומך במתן זכויות סוציאליות מלאות למלצרים" אמר ברמן. "הצעת החוק של ח"כ חנין נדחית על ידי הכנסת פעם אחר פעם מפני שהיא רעה למלצרים. אחרי שח״כ חנין וחבר מרעיו סידרו למלצרים, בפעם הראשונה ובאופן תקדימי בשוק העבודה הישראלי, תשלום מע״מ על הכנסותיהם, הייתי מציע לח״כ חנין לשלב ידיים עם איגוד המסעדות ולפעול מול רשות המיסים לקבלת פטור ממע״מ על הכנסות המלצרים מטיפים, ובכך להשאיר את המלצרות כמשרה המבוקשת על ידי מאה אלף צעירים וצעירות, המעדיפים אותה על פני כל אלטרנטיבה אחרת בשוק העבודה הישראלי".

זה הזמן להתאגד

בעוד ברמן טוען כי פסק הדין של פליטמן יפגע במלצרים, אורי מתוקי, יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בנוער העובד והלומד, חושב שניתן לראות בפסק הדין חלק מתהליך והתקדמות.

"אני מזכיר שעד לפני כמה שנים המסעדנים בכלל חשבו שהם לא צריכים לשלם למלצרים שכר", אומר מתוקי, "ורצו שהמלצרים יסתפקו בטיפים. בית הדין כבר פסל את האפשרות הזו, והפסיקה הנוכחית מקדמת אותנו עוד צעד לעבר הסדרה של שכר המלצרים".

עדי טכורש, דורי מייקון ואוריאל לפידוס, מובילי ההתאגדות במסעדת "קפה נואר" מספרים לקהל מאזינים על הקמת ועד העובדים במסעדה והנסיונות לפגוע בו. "אם המלצרים לא ידרשו את זכויותיהם הם גם לא יקבלו אותן" אמר ל'דבר ראשון' אורי מתוקי מהסתדרות הנוער העובד והלומד. (צילום: אסף צבי)

האם לא נכון יותר לחכות לחקיקה שתסדיר את נושא התשר?
"אני לא חושב שהמלצרים צריכים לחכות למחוקק" השיב מתוקי. "צריך להבין שהפסיקה הנוכחית פותחת למעשה פתח להתמקחות מחודשת בין המלצרים למעסיקים על שכרם ותנאיהם הסוציאליים. אם המלצרים ישכילו לנצל את ההזדמנות ויתאגדו ניתן יהיה להשיג הישגים משמעותיים גם בלי חקיקה.

"למלצרים" אמר מתוקי", גם כאלו שרואים בעבודה זו עבודה זמנית, מגיעות כל הזכויות. אבל אם הם לא ידרשו אותן, הם גם לא יקבלו אותן. פסק הדין של פליטמן הוא הזדמנות".