דבר העובדים בארץ ישראל
חברת הכנסת תמר זנדברג ונשיא הונדורס חואן אורלנדו הרננדס (צילום: גילי יערי / פלאש 90 | AP Photo/Esteban Felix).
חגיגות ה-70
"החלטה שערורייתית"

זנדברג: לבטל את השתתפותו של נשיא הונדורס בטקס הדלקת המשואות.

יו"ר מרצ פנתה אתמול (שבת) לשרת התרבות והספורט בטענה כי מדובר במתן "לגיטימציה לנשיא שאחראי להפרות חמורות של זכויות אדם במדינתו" | עוד טענה כי מדובר בצעד שכל מטרתו לאפשר לרה"מ נתניהו לנאום בטקס

עדכון אחרון: 07.04.2018, 13:51

יו"ר מרצ ח"כ תמר זנדברג, פנתה אתמול (שבת) לשרת התרבות מירי רגב בבקשה לבטל את השתתפותו של נשיא הונדורס חואן אורלנדו הרננדז, בטקס הדלקת המשואות. "בנוסף על כך שנראה כי הדבר נועד לתרץ את השתתפותו בטקס של ראש הממשלה בנימין נתניהו" כתבה זנדברג, "מדובר בהחלטה שערורייתית הנותנת לגיטימציה לנשיא ש'נבחר' אך לאחרונה בבחירות החשודות שזויפו, ושאחראי להפרות חמורות של זכויות אדם במדינתו".

ראש הממשלה בפגישה עם נשיא הונדורס חואן אורלנדו הרננדז בירושלים. 29 באוקטובר (צילום:קובי גידעון/ לע"מ)

לטענת זנדברג, "בהונדורס פועלת אחת מהמשטרות המושחתות והמסוכנות בעולם לאזרחים… על פי הדיווחים השונים, אנשי המשטרה האזרחית, המשטרה הצבאית והצבא בהונדורס היו מעורבים בשנים האחרונות בהפרות חמורות של זכויות אדם, בהטרדה, בעינויים, באיומים ובהוצאה להורג ללא משפט של עיתונאים, פעילי ופעילות אופוזיציה, לאיכות הסביבה, לחלוקה שוויונית של קרקעות, לזכויות איכרים, לזכויות עובדים, לזכויות אנשים עניים, לזכויות להט"ב, לזכויות האוכלוסייה האפריקאית, ולזכויות האוכלוסייה האינדיאנית".

"בנסיבות אלה, אני רואה לנכון לפנות אלייך ולבקש כי תבטלו את ההחלטה על השתתפות הנשיא הרננדז בטקס המשואות" סיכמה, "המילים 'לתפארת מדינת ישראל' הנאמרות בטקס עם הדלקת כל משואה, ואשר אמורות לפאר ולרומם את הטוב והיפה שבמדינת ישראל, יחווירו אל מול האורח הלא קרוא והנסיבות הקשורות בהזמנתו".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

ביום חמישי האחרון, אישר הרננדז את השתתפותו בטקס שייערך בערב יום העצמאות. נשיא הונדורס, בוגר קורס ההכשרה של משרד החוץ משנת 1992, נבחר לכהונה נוספת בשנה שעברה, כאשר יריבו טען להונאה בבחירות ולסכנה למלחמת אזרחים.

השרה רגב מסרה אז: "ביאן ונידו פרזידנטה הרננדז. ברוך הבא נשיא הונדורס, אני שמחה וגאה שנשיא הונדורס שהינו בוגר קורס של מש"ב יגיע לטקס ויתלווה למדליקת המשואה מטעם משרד החוץ. המרכז לשיתוף פעולה בין לאומי במשרד החוץ הוא מנושאי הבשורה של מדינת ישראל, ככזו החותרת ל'תיקון עולם'. מש"ב מביא איתו לכל מקום על הגלובוס, בעתות מצוקה ובשגרה, את החכמה והידע שקיימים בישראל, כדי להפוך את העולם כולו לטוב יותר. הגברת הטוב בעולם הוא מטרתה של מדינתנו מדינת ישראל ואני שמחה שהמרכז ישיא משואה במלאת 70 שנים למדינת ישראל".

על פי ההערכות, נוכחות ראש מדינה זרה בטקס עשויה להיות "כרטיס הכניסה" בעזרתו יזכה נתניהו לתפקיד רשמי בטקס, נושא שנמצא כעת בוויכוח ציבורי, כאשר אל מול נסיונותיה של שרת התרבות מירי רגב, לאפשר לנתניהו לנאום, נשמעה התנגדותו הנחרצת של יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, הטוען כי הדבר יביא לפגיעה בממלכתיות הטקס.

נושאים קשורים:  תמר זנדברג, מרצ, הונדורס, מדיני, מירי רגב, טקס הדלקת המשואות, חגיגות ה-70
תגובות
×