המדינה הודיעה היום (שני) לבג"ץ כי השליח המיוחד שיצא לאוגנדה לפני כשבועיים במסגרת הדיונים על הסכם להרחקת מהגרים לשטחה מישראל שב אמש לארץ. עוד נמסר בעדכון כי "המגעים עם המדינה השלישית השנייה נערכו במעורבות גורמים בכירים ביותר ונמשכו ברציפות לאחר מתן פסק הדין, לרבות בסוף השבוע. נכון למועד הגשת הודעה זו, לא נחתם עדכון להסדר".

השליח, ששמו אסור בפרסום בשל היותו בכיר בשב"כ לשעבר וששהה באוגנדה כ-11 ימים, היה אמור לחזור כבר ביום שישי אך הוא האריך את שהותו ונשאר שם גם במהלך סוף השבוע. אתמול בצהריים הודיע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לבג"ץ כי המגעים עם אוגנדה, המכונה "מדינה שלישית", עדיין נמשכים, אך לדברי גורמים מדיניים, חזרתו של השליח לארץ מאותתת על קשיים נוספים ומהותיים בגיבוש ההסכם מול אוגנדה.

עוד עדכנה היום המדינה את בית המשפט כי כל הכלואים שסירבו להיות מורחקים לאוגנדה שוחררו אתמול ממתקן סהרונים. זאת, לאחר שבית המשפט קבע כי ללא חתימה על הסכם עם אוגנדה – לא ניתן להחזיקם במעצר.

לפי הפרקליטות, "מתוך 214 הנתינים האריתריאים והסודנים שהוחזקו בסהרונים, שוחרר מוחזק אחד עוד ביום 18.4.10 לפי החלטת בית הדין למשמורת, שוחררו 205 מוחזקים בהתאם לפסק הדין, ושמונת הנותרים מוחזקים במשמורת על רקע פלילי, מטעמים של שמירה על שלום הציבור, ולא על יסוד מתווה ההרחקה למדיניות שלישיות, ולפיכך לא שוחררו במסגרת יישום פסק הדין".