חברת הולכת החשמל הפלסטינית PETL, חתמה היום (שלישי) על הסכם היסטורי עם חברת החשמל הישראלית הכולל השבת חובות עבר מצד הפלסטינים בגובה 915 מליון שקלים. במסגרת ההסכם, שנחתם ל-15 שנים, תעביר חברת החשמל ל-PETL (שבבעלות הרשות הפלסטינית) את ניהול חלוקת החשמל בשטחי הרשות ללקוחות הפלסטינים.

משא ומתן ממושך, שהחל אחרי חתימת הסכם העקרונות על ידי שר האוצר משה כחלון, מתאם פעולות הממשלה בשטחים האלוף יואב מרדכי והשר הפלסטיני לעניינים אזרחיים חסיין א-שייח בספטמבר 2016, הבשיל אמש להבנות מסחריות שאפשרו את חצימת המסמך מסחרי הראשון מסוגו להסדרת יחסי המסחר בחשמל בין הצדדים. ההסכם ייכנס לתוקף לאחר שיאושר ע"י הגורמים המוסמכים לרבות דירקטוריון החברה, מליאת רשות החשמל וקמ"ט חשמל במנהל האזרחי.

חתימת הסכם בין חברת החשמל לרשות הפלסטינית. מימין: האלוף במיל' יפתח רון טל, האלוף יואב ( פולי ) מרדכי, השר חסן א-שייח השר לעניינים אזרחיים. (צילום: יוסי וייס)

על פי טיוטת ההסכם, צפויה חברת החשמל למכור לחברת PETL חשמל ושירותים נלווים באמצעות ארבע תחנות משנה במתח עליון, שהוקמו על ידי החברה עבור הרשות הפלסטינית, וכן באמצעות נקודות חיבור במתח גבוה ונמוך, וזאת לצורך חלוקתו ואספקתו ע"י חברת PETL או מי מטעמה לצרכנים בשטחי הרשות. חלוקה ואספקה ובעלות על 4 תחנות המשנה יהיו בבעלות ואחריות תפעולית-תחזוקתית של חברת PETL. היקפו הכספי של ההסכם שיגובש נאמד בכ- 2.8 מיליארד שקלים בשנה, נכון להיום.

חובות העבר ישולמו ב-48 תשלומים. ולראשונה הוסדר מנגנון בטוחות וערבויות לצורך הבטחת כל התשלומים המגיעים לחברה מכוח ההסכם, לרבות בגין חוב העבר כאמור, תועמד לחברה ערבות בנקאית וכן ערבות של הרשות הפלסטינאית, וזאת בנוסף ליתר מנגנוני הגבייה הקיימים העומדים לרשות החברה.

"חתימת ההסכם המסחרי הינה צעד היסטורי, המשלים את ההסכם עליו חתמו הממשלות בספטמבר 2016" אמר השר כחלון, "חיזוק שיתוף הפעולה הכלכלי בין ישראל והרש"פ הוא קודם כל אינטרס ביטחוני ישראלי. ההסכם יביא להבטחת התשלומים העתידיים לחברת החשמל, וחיזוק איתנותה הפיננסית. אני מברך את צוותי המשא ומתן על השלמת המשימה".

שר האנרגיה, דר' יובל שטייניץ הוסיף כי "בפגישתי בשנה שעברה עם רה"מ הפלשתיני חמדאללה בג'נין, סיכמנו על הצורך בהסדרת החוב והסדרת היחסים בין חברת חשמל לבין הרש"פ. ההסדר שנחתם היום הוא פורץ דרך, גם מבחינת הצעדים להחזרת החוב הפלשתיני לחח"י ולמדינת ישראל, וגם מבחינת הסדרת היחסים לעתיד, באופן שימנע היווצרות של חובות בעתיד. עם חתימת ההסכם, נוכל להתקדם מול הפלשתינים לפיתוח רשת חשמל מודרנית, על פי המודל של תחנת המשנה שחנכנו בג'נין".

יו״ר דירקטוריון חברת החשמל, האלוף (במיל׳) יפתח רון טל אמר כי "מדובר באירוע היסטורי. בהסכם זה חברת החשמל הסדירה לראשונה עיוות היסטורי של צבירת חובות ללא ערבויות, ללא יכולת גבייה ושליטה על היקפי החוב. הסכם עוגן זה , לא רק שמהווה הישג פיננסי חסר תקדים, הוא מהווה אבן דרך משמעותית בהסדרת מערכת היחסים המסחרית – חשמלית , בין חברת החשמל הישראלית לפלסטינאית".

חתימת הסכם בין חברת החשמל לרשות הפלסטינית. עומדים מימין: שרון ביטון ראש המחלקה לעניינים אזרחיים, מתפ"ש. משנה למנכ"ל חברת החשמל וסמנכ"ל לקוחות יצחק בלמס, האלוף יואב ( פולי ) מרדכי, השר חסן א-שייח השר לעניינים אזרחיים ואלוף במיל' יפתח רון טל יו"ר דירקטוריון חברת החשמל. יושבים מימין: יעל נבו היועצת המשפטית של חברת החשמל, זעאפר מילחם, יו"ר רשות החשמל הפלסטינית. (צילום: יוסי וייס)

לדברי האלוף יואב (פולי) מרדכי, "מהיום תושב שכם, חברון, ויריחו לא עובד יותר מול ישראל אלא מול הרשות הפלסטינית ובנוסף דאגנו לערבויות וביטחונות לחברת חשמל שכל צריכה פלסטינית תשולם במלואה. זהו הסכם היסטורי שמהווה אבן דרך משמעותית בנתיב לביסוס האינטרסים הביטחוניים הישראליים, תוך שמירת האינטרסים של חברת חשמל הישראלית ומערכת הביטחון.

בעת חתימת הסכם העקרונות, אמר ל'דבר ראשון' ד"ר קובי מיכאל חוקר במכון למחקרי ביטחון לאומי כי "חייבים להתייחס לסוגיות של חשמל ומים כגורמים מרסנים, מרסני אלימות ופוטנציאל של הסלמה". לדבריו, "אם מגיעים למצב שבו האוכלוסייה סובלת במחסור של חשמל ומים, נגיע למצב שבו התסכול צף ועולה על פני השטח. המציאות הנוכחית ביהודה ושומרון זה יכול לגרום להידרדרות אלימה ולכן יש גם הגיון בטחוני".