"ברור לי שנכון לרגע זה המצב באתרי הבניה הוא בעייתי. ישנם גורמי סיכון שאינם מנוהלים בצורה נכונה. ולכן כיום אתרי בניה הם מקום מסוכן" אמר היום (שלישי) מפקח העבודה הראשי במשרד העבודה והרווחה, ארז מימון, בדיון בוועדה לשלום הילד. מימון אמר כי נבחנת האפשרות לקבוע איסור כולל על עבודת בני נוער בענף הבניה, אך הסתייג והבהיר כי לא יוכל להתחייב להכין תקנה זו טרם חופשת הקיץ הקרובה – בה צפויים בני נוער רבים, בייחוד במגזר הערבי, לצאת לעבודה באתרי הבניה. יושבת ראש הועדה ח"כ יפעת שאשא-ביטון התייחסה לנושא ואמרה, "אני רוצה לדעת שכבר בקיץ הזה יהיה ברור לכולם בלי התפלפלויות – שלקטינים אין מה לחפש באתרי בניה".

לדברי מימון העיכוב בקביעת הוראת שעה למניעת עבודה של בני נוער באתרי בניה הינו החובה לבצע הליך RIA – 'הערכת השפעות רגולציה', העשוי לקחת זמן רב. "הבנתי ש-RIA נדרש כשמגיעה הצעת חוק או תקנות ממשלתיות." "נעשה זאת בהצעת חוק פרטית", הציעה ח"כ שאשא-ביטון במטרה לפשט את התהליך ולחסוך את הצורך בביצוע ההליך. "מוכנה להתגייס ולעשות את זה אד-הוק, כדי להבטיח את הקיץ הזה. אתם עושים עבודה יפה באכיפה. ניתן את כל הקרדיט לשר. לי זה לא משנה איך זה קורה והמכניזם לא מעניין אותי", אמרה וקראה לפקידי המשרד לברר מול לשכת השר את נכונותו לקדם את העניין.

הועדה לשלום הילד – דיון על בני נוער הנפגעים באתרי בניה (צילום: ניצן צבי כהן)

"בני נוער לא צריכים לעבוד באתרי בניה, ואני מבדיל את זה משיפוצים ותיקונים. מההיכרות והניתוח שלנו את הענף – זה גם לא הרבה בני נוער שעובדים בזה באופן קבוע, כך שלא מדובר בענף שיפגע, זה בעיקר הרבה בני נוער שעובדים בכך בקיץ" אמר אורי מתוקי, יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות הנוער העובד והלומד. לדבריו הוא סמוך ובטוח כי משרד העבודה יפעל בכל הכלים העומדים לרשותו לשיפור הבטיחות באתרי הבניה בישראל, "אבל כמו שבצבא למדו להתמודד עם תאונות קשות – קודם כל עוצרים ורק אחר כך מתחקרים ובודקים – אני חושב שאין מנוס מלשים הגבלה האוסרת על עבודת בני נוער באתרי בניה כבר בקיץ הזה". לדבריו הוא משוכנע כי במועצת הנער העובד, הגוף המייעץ למדינה באשר לחוקי העבודה לנוער, תהיה למהלך זה תמיכה משמעותית.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

חבר הכנסת דב חנין מתח גם הוא ביקורת נוקבת על מנגנון 'הערכת השפעות רגולציה' (RIA) שמשרדי הממשלה מחוייבים בו בהתאם להחלטת ממשלה מאוקטובר 2014: "זו מערכת מתוחכמת של חסמים כדי למנוע הגנה על חיי אדם. הממשלה אימצה מנגנון קטלני שפוגע ביכולת לעשות רגולציה כדי להגן על חיי אדם, על בריאותם, ועל הסביבה – כדי להבטיח רווחים של בעלי הון. המנגנון הזה כרגע קושר את ידי הממשלה מאחורי הגב. זו מיטת סדום". חנין הוסיף כי אינו מתנגד להעברת החוק באמצעות הצעה פרטית ככל שהדבר אפשרי, אולם לדבריו יש להתיק גם את ידי הממשלה מהמנגנון המגביל – "בואו נתחיל מהרעיון היהודי הישן שכל דבר נדחה מפני פיקוח נפש. פיקוח נפש דוחה RIA – לדעתי זה צריך להיות חלק ממסקנות הועדה במכתב לשר הממונה".

נציגי הנוער העובד בועדה לשלום הילד – דיון על בני נוער הנפגעים באתרי בניה (צילום: ניצן צבי כהן)

המשרד פועל לשיפור הבטיחות בכלל באתרי הבניה, טען מימון, בין היתר באמצעות מנגנון הקנסות שנכנס לפעולה בתחילת השנה, ופעולות פיקוח יזומות ומשולבות עם המשטרה והפרקליטות – ואף פיילוט לבחינת עזרי פיקוח טכנולוגיים. לדבריו לקראת הקיץ הקרוב צפוי המשרד לפרסם גם קמפיין המכוון לחברה הערבית, אשר יתריע מפני הסכנות בהעסקת נוער באתרי הבניה.

"לפני שנה וחצי פנינו למשרד, וקיבלתי תשובה שבאוגוסט הם בחופש. מה לעשות שזה הזמן שבו בני נוער עובדים באתרי בניה? את מנטרת האכיפה שמענו – וזה לא מספיק אפקטיבי", אמרה עו"ד הדס תגרי, מייסדת הקבוצה למניעת תאונות בניה. תגרי תקפה את רעיון הקמפיין, במידה ולא יגובה בתקנות ברורות האוסרות כל העסקה של בני נוער באתרי הבניה, "אתרי הבניה הם מלכודות מוות. אי אפשר לאכוף את האיסורים המוגבלים, זה לא מציאותי. איסור מוחלט ניתן לאכוף. איזה מן מסר תעשו בקמפיין? שאסור באתרי בניה לעשות 'ככה' ו'ככה' ו'ככה'? אם משרד העבודה לא יוצא במסר חד משמעי אין לו מה להגיד להורים. המטרה של חקיקה זה לייצר נורמה ברורה ולא רב משמעית".

על פי התקנות כיום, אין איסור מפורש על עבודת בני נוער באתרי בניה, זאת על אף שמרבית העבודות המבוצעות בהם אסורות מכוח תקנות שונות – איסור מוחלט עבודה בגובה, מגבלה של נשיאת משאות כבדים, ומגבלות על עבודה עם כלים וחומרים מסוכנים. כך למשל, הסב נציג מכון המחקר של הכנסת בדיון את תשומת הלב לכך כי על פי חוות הדעת המשפטית שלהם, על פי התקנות כיום אין מניעה לעבודת בן נוער על פיגום. רק בנובמבר האחרון נהרג הנער מחמוד חסין כנעאנה, בן 17 מעראבה מקריסת פיגום באתר בניה בטבריה, אחד מחמשת הנערים שקיפחו חייהם באתרי בניה בשנתיים וחצי האחרונות.

מלבד שאשא ביטון, נכחו באולם חברי כנסת מהרשימה המשותפת בלבד. "המציאות הזו נפוצה לא רק באתרי בניה של קבלנים מהחברה הערבית במרכז הארץ – אלא גם ביישובים הערביים עצמם, שם איני בטוח עד כמה עבודת הפיקוח יעילה" התריע ח"כ יוסף ג'ברין. "אני זוכר עצמי עובד כקטין בביניין. זה מאוד נפוץ, צעירים מייד אחרי י"ב המקום המידי שבו הם נקלטים זה הבניה – בלי שום הכנה, הכשרה, ידע מראש על הסיכונים". ח"כ עבד אל חכים חאג' יחיא אמר, "זה לרוב ילדים שבאו עם המשפחה לעבוד. עם האבא, האח או הדוד – ורובם ככולם מהיישובים הערביים. האבא הוא אולי קבלן משנה, אולי עובד במקצוע כלשהו: רצף, טייח וכו', ורוצה לחסוך בעלות של עובד בימי הקיץ. אנחנו חייבים להקפיד שהעונש יהיה אישי על המעסיק, מנהל העבודה והיזם על זה שהם מאפשרים כניסה של קטינים לאתרי בניה לעבודה".

"אנחנו צריכים לעבור למערכת אחרת לגמרי בתחום הבניה שתתאפיין במקצועיות, בבטיחות ובאחריות", הוסיף ח"כ חנין, "כשמדברים על השילוב הזה – זה לא מתאים לבני נוער".