ביום חמישי האחרון, נסע תושב חיפה בן 40, מביתו אל בית המשפט בתל אביב. למרות שאין לו כל עבר פלילי,  הוא רכש בנזין בתחנת דלק ומילא בו בקבוק פלסטיק שהיה ברשותו, ובסביבות השעה תשע בערב, הגיע לרחבת בית המשפט בתל אביב, והעלה באש בשני מוקדי שיחים סמוך למבנה. החשוד נעצר מיד לאחר ההצתה, והיום (רביעי) פחות משבוע לאחר המקרה, הגישה נגדו פרקליטות המדינה כתב אישום בגין הצתה, ובקשת מעצר עד תום הליכים.

לפי כתב האישום, מטרתו הייתה להצית את בית משפט השלום,  לדבריו כמיצג אומנותי, במחאה על זיכויו של ניצב בדימוס ניסו שחם ממרבית האישומים שיוחסו לו והרשעתו במעשה מגונה כנגד שוטרת אחת שהייתה תחת פיקודו. ניסיון ההצתה, יש לציין, התבצע כמעט שלושה שבועות אחרי ההכרעה בעניינו של שחם.

ניצב בדימוס ניסו שחם בבית המשפט, 24 באפריל 2018. (מרים אלסטר / פלאש90)

בידי הפרקליטות נמצאת הודאתו של החשוד, בה טען כי הצית את הצמחייה לצורך מיצג אומנותי. בנוסף, מצלמות האבטחה של בית המשפט תיעדו אותו מצית את שני מוקדי השיחים, ולאחר מכן זורק את בקבוק הבנזין לפח. גם מיד לאחר המקרה, הסביר החשוד לשוטר ולמאבטח שעצרו אותו כי לא מדובר בהצתה אלא במיצג אומנותי.

מעצר עד תום הליכים, שמשמעותו מעצר הנאשם עד לקבלת פסק דין בעניינו, נחשב לכלי חמור במיוחד. על מנת להצדיקו יש צורך, בנוסף להצגת ראיות הקיימות כנגד הנאשם, גם בעילת מעצר שתוכיח כי אם ישוחרר הוא עלול להוות סכנה לציבור או לאדם ספציפי, ובהעדר חלופות מעצר.