סגן שר הבריאות ליצמן שלח אתמול (רביעי) מכתב למשנה ליועץ המשפטי לממשלה רז ניזרי בנוגע לסיגריה האלקטרונית JUUL, בו הוא מבקש את התערבותו הדחופה על מנת להפסיק את שיווק הג'ואול. הג'ואול היא סיגריה אלקטרונית מעוצבת בסגנון הייטקי, ופונה לקהל יעד צעיר. בסוף אפריל הודיע ה-FDA (מנהל המזון והתרופות האמריקאי) על נקיטת פעולות למניעת מכירה והקטנת השימוש אצל צעירים בסיגרית ג'ואול.

לאחרונה הגיעה סיגריית הג'ואול לישראל ואתמול כאמור פנה סגן השר במכתב על מנת להפסיק את שיווקה, במכתב כותב ליצמן, "הובא לידיעתי כי לאחרונה החלו לשווק בישראל סיגריה אלקטרונית מסוג ג'ואול (JUUL). המדובר במוצר המכיל ריכוז גבוה במיוחד של ניקוטין, אשר מופנה בעיקר לצעירים ובני נוער ומהווה סיכון בריאותי חמור לאוכלוסייה ולאוכלוסיית הצעירים בפרט, זאת בהתאם לחוות הדעת של גורמי המקצוע ממשרדי."

ח"כ יעקב ליצמן מסיעת יהדות התורה בכנסת נושא דברים מעל בימת הכנסת, 2003. (צילום: אבי אוחיון / לע״מ)

נזכיר כי בדו"ח מבקר המדינה שהתפרסם בשבוע שעבר, נמתחה ביקורת חריפה על התנהלותו של ליצמן ומשרד הבריאות בכל הנוגע למניעת עישון בכלל החברה הישראלית. בנוסף המבקר ביקר בחומרה את התנהלות ליצמן ואנשי משרדו בכל הנוגע לשיווק סיגריית האייקוס.

הסיגריות האלקטרוניות משווקות מזה מספר שנים בישראל, כאשר משרד הבריאות אסר בתחילה על שיווקן, אולם פעולה זאת נפסלה על ידי בית המשפט. עמדת משרד הבריאות היא כי יש להחיל את הוראות חוק הגבלת הפרסומת והשיווק של מוצרי טבק, תשמ"ג – 1983, על סיגריות אלקטרוניות. בהתאם לכך, המשרד מקדם את הנושא באמצעות תמיכה בהצעת חוק של ח"כ איתן כבל (המחנ"צ) ההצעה מצויה כעת בדיונים בוועדת הכלכלה להכנה לקריאה ראשונה בוועדת הכלכלה.

אולם, בתקופת הביניים ועד לסיום הדיונים ואישור החוק בכנסת, אין כל רגולציה על שיווק המוצר בישראל, ובכלל זה איסור מכירת המוצר לקטינים. קיים חשש ממשי לבריאות הציבור כי עד לסיום הליכי החקיקה כאמור, המוצר יחדור לשוק וייגרם נזק חמור לבריאות הציבור ולבריאות קטינים בפרט.