דבר ראשון
הפגנה מול ביתו של השר דרעי, בקריאה להעלאת יהודי אתיופיה 29 במאי 2018 (צילום: המאבק להעלאת יהודי אתיופיה)
נשארו מאחור
"דרעי, די לתירוצים"

פעילי המאבק להעלאת יהודי אתיופיה מול ביתו של שר הפנים: "שלח את עמי".

עשרות הפגינו אתמול (ג') וקראו להעלאת 8,000 יהודי אתיופיה הממתינים כבר 20 שנים במחנות בגונדר ואדיס אבבה | "תעלה את המשפחות שלנו, שהן חלק מהעם היהודי, אותו העם שלך. נמשיך להפגין עד אשר תשלח את עמך!" אמרה ספי בילילין, שאחיותיה באתיופיה | אפשר להצטרף למאבק גם בפייסבוק

עדכון אחרון: 30.05.2018, 12:35

המשפחות הקרועות בין ישראל ואתיופיה, יחד עם פעילי המאבק להעלאת יהודי אתיופיה וצעירים מתנועות נוער, פתחו אתמול (שלישי) במחאה הראשונה מתוך רצף מחאות מול הבית של השר דרעי, שימשיכו עד לוועדת השרים באמצע יוני, בה הממשלה אמורה להחליט על גורלם של כ-8,000 היהודים הממתינים לעלות ארצה.

ספי בילילין, שלא ראתה את שתי אחיותיה 13 שנה אמרה: "אני קוראת לך השר דרעי, די לתירוצים. תעלה את המשפחות שלנו, שהן חלק מהעם היהודי, אותו העם שלך. נמשיך להפגין עד אשר תשלח את עמך!" המפגינים עמדו מול ביתו של דרעי עם שלטים ביד, שהראו תמונה של פניו, והכתובת: "שלח את עמי". לדברי המטה, הקהילה רואה את דרעי כגורם המרכזי בעיכובי עלייה.

הפגנה מול ביתו של השר דרעי, בקריאה להעלאת יהודי אתיופיה 29 במאי 2018 (צילום: המאבק להעלאת יהודי אתיופיה)

הפגנה מול ביתו של השר דרעי, בקריאה להעלאת יהודי אתיופיה 29 במאי 2018 (צילום: המאבק להעלאת יהודי אתיופיה)

"השר דרעי מסיר אחריות מנושא העלייה מאתיופיה", אמרו במטה. "הוא מעלה "סלבס" שמגיעים לכותרות, וכך מצליח להשקיט את כל שאר הזכאים לעלות ארצה, שלא הצליחו להגיע לכותרות. אנו דורשים מהשר דרעי לקחת אחריות על העלייה והכניסה לישראל- כמו שמשרדו פועל עבור כל אוכלוסיה אחרת. אנו מצפים שהשר יציג הצעה למשרד ראש הממשלה לקראת ועדת השרים ב-18.6. הצעה שתאפשר עלייה עבור כל 8,000 שארית יהודי אתיופיה הממתינים לעלייה, זאת בהתאם לקריטריונים של החלטת הממשלה שהתקבלה בשנת 2015."

"להזכיר לכולנו שכל עוד יש יהודי או יהודייה שלא זוכים לממש את כמיהתם לציון, המפעל הציוני כולו בבעיה"

"את התמונה החלפתי כדי לדאוג לעוד צעד של נראות ונוכחות של הסיפור הכואב הזה במרחב הציבורי של הרשת" אומר ל'דבר ראשון' שגיא אברג'יל, מחנך ופעיל חברתי חבר בתנועת הבוגרים של השומר הצעיר המתגורר בקריות, שהוסיף לתמונת הפרופיל שלו בפייסבוק פיצ'ר של המאבק.

שגיא אברג'יל, לדאוג לעוד צעד של נראות ונוכחות של הסיפור הכואב הזה במרחב הציבורי (התמונה באדיבות המצולם)

"אנחנו מספרים לעצמנו סיפור שהמפעל הציוני של העלאת היהודים והיהודיות מהגלויות השונות הסתיים, אבל בעצם אחינו ואחייותינו שנותרו באתיופיה כמעט שקופים לנו. יש אנשים ונשים שנמצאים שם ומלאים בכמיהה מטורפת לציון, כזאת שכולנו יכולים להזדהות ולבכות ממנה, וכן, 8,000 איש ואישה למען השם, אז זו רק מסגרת בתמונת פרופיל, אבל זה עוד כלי להזכיר לכולנו שכל עוד יש יהודי או יהודייה שלא זוכים לממש את כמיהתם לציון, המפעל הציוני כולו בבעיה שעולים ממנה שאלות על אפליה, צבע העור של העלייה וגזענות בגרסה חדשה ומדאיגה."

כזכור בהחלטה 716, משנת 2015 אישרה הממשלה הקודמת להעלות תוך 5 שנים את שארית יהודי אתיופיה, הממתינים באתיופיה ללא תכלית. בשנה שעברה החליטה הממשלה על העלאת 1,300 יהודים הממתינים באתיופיה, החלטה בה עמדה הממשלה. מה קורה עם האלפים שעדיין מחכים? אף אחד לא יודע. בתחילת החודש ביקרו באתיופיה שרת המשפטים שקד, ונשיא המדינה ריבלין – שם נפגשו עם היהודים הממתינים לעלייה, אך לא הבטיחו דבר.

נושאים קשורים:  יהדות אתיופיה, מטה המאבק להעלאת יהודי אתיופיה, אריה מכלוף דרעי, החלטה 716
תגובות
×